В Україні запрацюють нові правила щодо контролю колекторських фірм.
Про це на саміті мікрофінансових організацій України розповіла начальниця Управління захисту прав споживачів фінансових послуг Нацбанку України Ольга Лобайчук, повідомляє видання Мінфін.
Лобайчук зазначає, що з 14 липня починає діяти закон про захист боржників при врегулюванні простроченої заборгованості.
Наразі система “вибивання” боргів працює приблизно так:
От тільки чимало колекторів, за даними Офісу президента України, порушують закон, коли спонукають боржників повернути гроші. А подекуди фірми навіть незареєстровані як фінансові установи. До того ж раніше колекторів ніяк не контролювало законодавство. Тому й вирішили впровадити новий закон.
За словами посадовиці НБУ Ольги Лобайчук, чимало змін стосується оформлення договору кредитора і колектора.
Наприклад, тепер у договорі має бути прописано, що колектор зобов’язується дотримуватись закону і повністю несе відповідальність за виконання вимог регулятора. Це саме стосується і субпідрядників.
Також, ці договори фірми (кредитори і колектори) мають публікувати на своїх сайтах, а Нацбанк буде дублювати їх на своєму сайті.
Крім того, коли кредитор звертається до колектора, і він бачить, що останній порушує права людини та закон України, то кредитор має право розірвати договір з виконавцем.
Також, колектори будуть чітко записувати і структурувати записи розмов із боржниками: час, дату, хто і з ким говорив, представник колекторської фірми має назвати своє ПІБ та сказати кого він представляє, а якщо людина запросить необхідні підтверджуючі документи, то їй мають їх надати протягом 7 діб.
Записи розмов рекомендують зберігати щонайменше 3 роки. Це допоможе під час з’ясування тих чи інших проблем або порушень.
А головна зміна — колекторська організація має бути зареєстрована як фінансова установа.
Закон тепер дозволяє Національному банку України регулювати дії колекторських фірм. Згідно з новими правилами, з 14 липня за порушення колекторів можуть оштрафувати, а якщо порушень було 3 і більше — то анулювати дозвіл на діяльність.
Як розповідає Ольга Лобайчук, коли ухвалили цей закон, який регулює колекторські фірми, то виконавці стали працювати більш “агресивно”, за принципом “встигнути вибити все і зі всіх”. Адже з 14 липня за це їх будуть карати. Посадовиця каже, що від людей почали надходити все більше скарг. Тому з початку дії закону вони будуть працювати з окремими установами.
Зазначимо, якщо ваші права порушує колекторська організація, вам погрожують або постійно телефонують з питань кредитів, до яких ви не маєте відношення, то НБУ радить написати письмове звернення до колекторської організації або зателефонувати до контакт-центру НБУ за номером: 0 800 505 24.
Читайте також: