Військові. Фото: Вільне радіо
В Украине продолжили военное положение и мобилизацию, иллюстративное фото: Вильне радио

Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт, за яким військові зможуть самостійно визначати членів сімʼї або інших людей, яким надходитиме виплата у разі їхнього зникнення безвісти чи потрапляння в полон. За документ проголосував 301 нардеп.

Про це повідомила народна депутатка Ірина Геращенко. 

Як зазначається у пояснювальній записці законопроєкту №11407, документ розробили з урахуванням численних запитів. Вони надходили до Міноборони від уповноваженого ВР з прав людини, командирів військових частин та особисто від членів родин військових. 

Законопроєкт передбачає, що військові зможуть писати особисте розпорядження щодо виплат на випадок захоплення в полон, примусового затримання до нейтральних держав або зникнення безвісти. Таке розпорядження зберігатимуть в особовій справі військовослужбовця.

Якщо такого документа не буде, гроші виплачуватимуть рівними частками у дві черги. До першої черги належать, зокрема:

  • дружина (чоловік);
  • законні представники неповнолітніх дітей (або людей з інвалідністю з дитинства незалежно від їхнього віку);
  • батьки військовослужбовців.

На виплати не можуть розраховувати діти, батьки та інші люди, які отримують від військового аліменти, а також позбавлені батьківських прав (за умови, що ці права не поновлювали). 

Водночас до другої черги належать повнолітні діти, рідні брати (сестри), законним представником яких є військовослужбовець. Для них загальна частка виплат не може перевищувати 20% грошового забезпечення бійця. 

Втім, закон не поширюється на військових, які добровільно здалися в полон, самовільно залишили військові частини або дезертирували. 

Крім того, у разі загибелі військовослужбовця або визнання судом його загиблим не виплачені суми грошового забезпечення передадуть членам його сім’ї. Якщо ж таких немає, забезпечення захисника віднесуть до складу спадщини.

Зазначимо, що право на отримання грошової допомоги мають члени сім’ї загиблого військовослужбовця, відповідно до статті 16 закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців і членів їхніх сімей”.

Українські військові й раніше мали право скласти особисте розпорядження про розподіл одноразової допомоги в разі їхньої загибелі чи зникненні безвісти між конкретними людьми, визначивши частки виплат. 

Проте неповнолітні, непрацездатні діти, вдова (вдівець), а також непрацездатні батьки загиблого мали право на отримання виплати незалежно від наявності цього розпорядження. Їм гарантували 50% від суми допомоги. 

Нагадаємо, за словами уповноваженого ВР з прав людини, близько 40% людей, які повертаються з полону, мають статус зниклих безвісти за особливих обставин. Втім, Міжнародний комітет Червоного Хреста не підтверджував статусу цих людей.


Этот материал опубликован при поддержке Европейского фонда за демократию (EED). Его содержание не обязательно отражает официальную позицию EED. Информация или взгляды, изложенные в данном материале, являются исключительной ответственностью его авторов.


Спонсор
Загрузить еще