Працівники ТЦК Донеччини, а також їхні дружини й чоловіки задекларували за 2024 рік купівлю десятків різних машин — від кількох автобусів до Infiniti QX60 для коханих чоловіків, які не мають задекларованих офіційних доходів.
Усі дані для матеріалу журналісти Вільного Радіо дізналися з Єдиного державного реєстру декларацій. Серед тих, хто оновлював свій автопарк, — співробітники Донецького обласного, Бахмутського, Покровського, Краматорського, Третього відділу Краматорського, Маріупольського, Другого відділу Маріупольського та Волноваського ТЦК та СП.
Нижче ми публікуємо лише ті придбання з декларацій, щодо яких виникає запитання: звідки гроші?
Щодо Наталії Деревянко в Донецькому обласному ТЦК та СП у відповіді на інформаційний запит повідомили Вільному Радіо, що не мають повноважень перевіряти достовірність заповнення декларацій своїх співробітників. Водночас військові запевняють:
“До Маріупольського РТЦК та СП будь-які повідомлення про виявлені корупційні правопорушення або правопорушення, пов’язані з корупцією, стосовно головного спеціаліста групи соціальної роботи Наталії Деревянко від Національного агентства з питань запобігання корупції чи інших спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції не надходили”, — написав у відповіді на інформаційний запит.
Власницею обох машин посадовець декларує свою дружину Ангеліну Розумову. Водночас у декларації не вказані жодні офіційні доходи дружини, тільки зарплата самого Михайла — близько 200 тисяч гривень за весь 2024 рік.
Торік родина Грам купила автобус Mercedes-Benz 1117 1994 року випуску за 12 тисяч гривень (ціна на майданчиках вживаних машин коливається від 160 до 500 тисяч гривень), два автобуси Iveco Pegaso 1996 та 1997 років випуску по 10 тисяч гривень за кожний (ціна на майданчиках вживаних машин коливається від 164 до 450 тисяч гривень) та напівпричіп Schwarzmüller SPA-3E 2008 року випуску за 89 тисяч гривень (ціна на майданчиках вживаних машин коливається від 164 до 820 тисяч гривень).
Усі ці авто — власність Вадима Грама (чоловіка), який є власником приватного підприємства “Донбасстранс-логістік”. Однак офіційні доходи чоловіка не співставні із покупками. Так, за 2024 рік Вадим Грам заробив 63 тисячі гривень, у 2023 році — 80 тисяч гривень, а у 2022 році офіційних доходів не декларував взагалі.
Сукупний офіційний дохід чоловіка за 2024 рік сягає 359 тисяч гривень (до сплати податків). З них 95 тисяч гривень — з продажу машини Daewoo Lanos, яку Євген Киркач декларував у 2023 році. Однак, навіть з врахуванням продажу машини, щоб купити Volkswagen Golf та мотоцикл Suzuki DL 650, чоловік не мав витрачати ніяких грошей з зарплати на їжу та інші потреби.
Водночас її чоловік, Олександр Гарбуз, придбав собі Suzuki Grand Vitara 2006 року випуску за 296 тисяч гривень. Він є чинним підприємцем і має доходи, які за минулий рік сягнули 647 тисяч гривень. У 2023 році Гарбуз володів автомобілем Fiat Linea 2008 року, який придбав у 2020 році за 145 тисяч гривень. У декларації за 2024 рік цього авто вже немає — його замінила Suzuki Grand Vitara.
Чоловік в коментарі Вільному радіо пояснив:
“До цього в мене була машина Renault Sandero, яку купував у Маріуполі. Я купив її за 15 тисяч доларів, а потім продав за 12 тисяч. За ці гроші й купив машину”, — сказав Юрій Мишкін.
Купив він Renault Sandero у 2021 році, хоча у декларації за 2020 рік не вказує жодних збережень у банках чи у готівці.
Водночас Мишкін у 2023 році декларував, що є власником Renault Sandero, а у 2024 році в його декларації зникає Sandero та з’являється Duster. Договорів про куплю/продаж чи обмін з доплатою у документі немає.
З запитом на пояснення невідповідностей в деклараціях журналісти Вільного Радіо звернулися до Донецького обласного, Покровського, Краматорського та Маріупольського ТЦК та СП. Документи ми надіслали ще 10 квітня, і станом на 29 квітня відповіді надійшли від усіх ТЦК, крім Покровського. Хоча, згідно зі статтею 20 Закону України “Про доступ до публічної інформації”, її мали надати протягом 5 робочих днів із дня отримання запиту.
Відповіді від Донецького обласного, Краматорського та Маріупольського ТЦК та СП ми отримали однотипні. Уся їхня суть зводиться до меседжу: “ми не несемо відповідальності за достовірність заповнених декларацій”. Єдине, за чим слідкує керівництво ТЦК та СП, — щоб підлеглі своєчасно подавали декларації.
“У Донецького ОТЦК та СП відсутні певні повноваження, щодо перевірки достовірності поданих суб’єктами декларування щорічних декларацій”, — йдеться в одній з відповідей.
Водночас щонайменше в Донецькому обласному ТЦК та СП передали питання самим декларантам. Один з них — Юрій Мишкін — додатково прокоментував свою купівлю (його цитата наведена в матеріалі).
Зазначимо, військові уточнили, що всі перелічені працівники, які згадані у матеріалі вище, протягом 2024 року не були фігурантами розслідувань щодо корупційних ризиків.
Раніше ми розповідали, що Олександр Камінер, який працює в Покровському РТЦК та СП, наприкінці листопада 2024 року придбав квартиру в Полтаві площею 65,8 кв. м. Її вартість склала 2,1 мільйона гривень. Кошти він отримав як учасник бойових дій та людина, яка втратила житло через окупацію рідного міста.