Зображення до посту 1 червня стартує спрощена вступна кампанія для абітурієнтів з окупованих територій: в чому її особливості (роз’яснення)
Випускники з ТОТ можуть не складати НМТ, ілюстративне фото: Вільне радіо

Вступна кампанія для молоді, що закінчила школу на тимчасово окупованих територіях, розпочнеться раніше, ніж для інших абітурієнтів. Такі вступники можуть не складати національний мультипредметний тест (НМТ), аби поборотися за бюджетне місце в обраному виші. Натомість їм пропонують вступити туди за спрощеною процедурою. У чому вона полягає розповідаємо далі.

Про механізм спрощеного вступу розповіла головна директорка-координаторка ГО “Донбас СОС” Віолета Артемчук під час обговорення “Україна чекає: спрощений вступ для абітурієнтів з тимчасово окупованих та прифронтових територій”. 

Ми всі розуміємо, що на десятому році війни, випускники з так званих староокупованих територій прожили 10 років в окупації. Тобто якщо їм зараз 16, то 10 років тому їм було 6. Це були першокласники. Деякі з них провчилися рік [за українськими стандартами], а деякі навіть не провчилися”, — говорить Віолета Артемчук.

Аби вступити до університету за спрощеною процедурою, слід знати наступне:

  1. Абітурієнти з тимчасово окупованих територій можуть подавати документи до університетів без наявності свідоцтва про повну загальну середню освіту українського зразка. Щоб їм зарахували програму середньої школи, потрібно скласти іспит з історії України та української мови.

“Уявіть, як їх складати випускнику донецької школи, який їх фактично не вчив, або якось вчив онлайн. Доволі складно було б, якби цей іспит вони складали на загальних умовах і в рамках НМТ. Тому для них передбачена система, коли вони обирають собі заклад вищої освіти, при ньому є так звана опорна школа, в якій вони можуть скласти ці два іспити”, — роз’яснює фахівчиня. 

2. Після цього вступники мають скласти профільний іспит в університеті, який вони обрали для навчання.

“Перше, що ми кажемо, коли нам телефонують і питають про вступ, — оберіть виш. Молода людина має обрати виш і вже далі тісно з ним контактувати”, — каже Артемчук.

3. Через складність виїзду з тимчасової окупації, наразі іспити можна складати онлайн.

4. Випускники з ТОТ мають вищі шанси отримати бюджетне місце в університеті, адже можуть скористатися правом на квоту-2.  

“У кожному закладі вищої освіти певна кількість місць передбачена під вступ для вступників з тимчасово окупованих територій. Тобто у них є гарний шанс вступити саме на бюджетну форму, при чому в досить рейтингових університетах”, — пояснює Віолета Артемчук. 

5. Молодь, яка виїхала з окупації, має гарантії щодо розміщення у гуртожитках та отримання соціальної стипендії.

Нагадаємо, учні 1-11 класів, які вимушено залишились на тимчасово окупованій території, можуть здобувати українську освіту дистанційно. В окремому матеріалі ми розповідали, як записатися на таке навчання. 


Завантажити ще...