Підтримати
Бахмут після початку війни
Фото: Вільне радіо

Повномасштабна війна в Україні триває вже 100 днів. Попри стійкий опір українських бійців, за цей час окупанти значно просунулися на сході країни. Росіяни нещадно обстрілюють міста, руйнуючи їх вщент та вбиваючи цивільних. Як за ці 100 днів змінилось життя  в Донецькій та Луганській областях — читайте далі.

 

Маріуполь

Після початку війни на сході України у 2014 році Маріуполь близько місяця пробув під окупацією бойовиків т.з. “ДНР”, після чого місто звільнили сили АТО. Відтоді Маріуполь став швидко відновлюватися, активно розбудовувати інфраструктуру та архітектуру міста.

Одним із головних символів Маріуполя був Драматичний театр. На свята там проводили масові заходи, а сквер поруч був улюбленим місцем відпочинку для багатьох містян.

Маріупольський драмтеатр до війни
Фото: Oleksandr Malyon
Маріупольський драмтеатр до війни
Фото: Sergienkod

З початком повномасштабної війни театр перетворився на прихисток для цивільних, які ховалися там від обстрілів окупантів. З обох боків драмтеатру з’явилися кількаметрові літери “ДЕТИ”. Але 16 березня росіяни скинули на будівлю надпотужну бомбу з авіації. У той момент там були півтори тисячі людей. За різними даними, там загинули від 300 до 600 людей.

Зруйнований драмтеатр
Фото: Telegram/Павло Кириленко

Зараз від величної будівлі залишились лише обгорілі стіни. Як тепер виглядає драмтеатр зсередини — дивіться у матеріалі Вільного радіо за посиланням

Ще однією візитівкою міста донедавна була площа Свободи. Її відреставрували у 2020 році: встановили нове освітлення, побудували фонтани й місця для відпочинку.

Відео: Telegram/Маріупольська міська рада

Нині ця площа, як і весь Маріуполь — покинута та зруйнована.

Площа Свободи у Маріуоплі
Фото: УНІАН

Зараз місто повністю контролюють російські загарбники. Містяни, які залишилися, фактично перебувають у полоні: окупаційна влада не дозволяє мешканцям Маріуполя виходити на вулиці міста та виїжджати за його межі без паперів, які видають бойовики. Саме місто, за словами заступника мера Маріуполя Сергія Орлова, зруйноване на 80-90%.  

Зруйнований Маріуполь

Зруйнований Маріуполь
Фото: Telegram/Андрій Цаплієнко

Сєвєродонецьк  

З початком війни на сході України та окупацією Луганська, Сєвєродонецьк став обласним центром Луганської області. Сюди евакуювали частину луганських вишів, відновлювали школи та лікарні. 

Сєвєродонецьк до війни
Фото: Бахтін
Сєвєродонецьк до війни
Фото: 06452.com.ua

Сьогодні Сєвєродонецьк — найгарячіша точка на мапі Луганської області. В місті точаться запеклі бої, через що містяни, які не наважились на евакуацію, буквально живуть у підвалах. За даними очільника Луганської ОВА Сергія Гайдая, критична інфраструктура міста зруйнована майже на 100%, пошкоджені 90% житлового фонду, з них 60% не підлягають відновленню. В місті немає світла, води, газу, мобільного зв’язку.

Сєвєродонецьк після початку війни

Сєвєродонецьк після початку війни

Сєвєродонецьк після початку війни

Сєвєродонецьк після початку війни
Фото: Telegram/Сергій Гайдай

Лиман

До початку повномасштабної війни Лиман був великим залізничним центром, через який потяги їхали в усі напрямки країни. Серед іншого тут побудували перший в Україні велокомплекс із трасою для ВМХ

Лиман до війни
Фото: ДонОДА
Лиман до війни
Фото: v-variant.com.ua

Обстрілами окупанти зруйнували критичну інфраструктуру міста, будинки, залізничний вокзал і міст. 

 

Лиман після початку війни
Фото, відео: Facebook/Роман Пунін
Лиман після початку війни
Фото: Telegram/Павло Кириленко

Рубіжне 

Після початку війни на сході країни Рубіжне стало третім за величиною містом Луганської області. Невелике місто поступово розвивалося, там працювали декілька заводів.

Рубіжне до війни
Фото: Denis Vedernikov

Рубіжне до війни

Рубіжне до війни
Фото: rubezhnoe.com

Нині Рубіжне — під контролем окупантів. Місцевий картоно-тарний завод, який забезпечував роботою багатьох місцевих, обстріляний та не працює, у квартирах цивільних нині живуть окупанти, а південна частина міста зруйнована вщент. Як і в Сєвєродонецьку, в місті відсутнє електро-, водо-, та газопостачання. Немає й мобільного зв’язку, тож ані місцеві не можуть повідомити про себе рідним, ані вони не можуть додзвонитись в окуповане місто. 

Рубіжне після початку війни
Фото: ТАСС/Олександр Река

Рубіжне після початку війни

Рубіжне після початку війни
Фото: Telegram/Сергій Гайдай

Бахмут 

Бахмут і надалі перебуває під контролем ЗСУ. Але лінія фронту поступово наближається до міста.

В середині травня ракетним ударом росіяни прицільно влучили в одну з багатоповерхівок міста. Загинули п’ятеро місцевих, серед них є 2-річна дитина. За декілька днів потому загарбники влучили у житлову п’ятиповерхівку. В будівлі завалився цілий під’їзд і впали перекриття всіх поверхів. Обійшлося без постраждалих.

Також вже тричі під обстріли потрапляла будівля Інституту іноземних мов у Бахмуті.

Наприкінці травня російські окупанти влучили у базу будматеріалів.  Будівлі й павільйони зазнали значних руйнувань, були загиблі та поранені.

Бахмут після початку війни
Фото: Facebook/Павло Кириленко

Бахмут після початку війни

Бахмут після початку війни
Фото: Вільне радіо

Також через обстріли з боку росіян загорівся гіпсокартоновий завод “Сініат”, який до цього неодноразово обстрілювали. Зараз від заводу, який був одним з найбільших платників податків у місті, майже нічого не залишилося. 

Бахмут після початку війни
Фото: Вільне радіо

2 червня російська армія вчергове вгатила по Бахмуту. Цього разу під удар потрапило тролейбусне депо. Здійнялася пожежа, згоріли 7 автівок підприємства. Також постраждала одна з будівель, а у сусідніх вилетіло скло на вікнах.

Читайте також:


Завантажити ще...