14 січня: свята і події. Цей день в історії
Фото: depositphotos

Сьогодні відзначають Старий Новий рік, а у 12 сторіччі в цей день заснували орден тамплієрів.

 

Що відзначають 14 січня:

Сьогодні відзначають “Старий Новий рік”.

Для багатьох українців в ніч з 13 на 14 січня з’являється привід «досвяткувати» одне із найулюбленіших свят під інтригуючою назвою — Старий Новий рік.

Ця традиція, з’явилась у 1918 році, на початку становлення колишнього Радянського Союзу. Коли в новій країні на хвилі глобальних змін  порушили календарне літочислення. Кандидат історичних наук Вадим Яшин у коментарі  телеканалу Рудана каже:

У 18 році відбувся перехід із юліанського (старого) календаря на григоріанський. В Україні це було 1 березня, коли Радянська влада дозволила святкувати Новий рік, тоді люди, які ще пам’ятали ці старі часи вони і стали відзначати. Тобто ті, хто був не згоден і зберегли традицію“.

Згідно із традиціями першим гостем у будинку цього вечора має бути чоловік. Вважається, що це начебто стане запорукою щасливого року. В цей день заборонено давати гроші в борг та прибирати в будинку.

14 січня відбулись такі визначні події:

— В 1119 році у день святого Іларія на раді у французькому місті Труа заснували орден тамплієрів.

У 12-13 століттях ордену належали землі як у створених хрестоносцями державах біля Ізраїлю та Сирії, так і в Європі. Орден мав також широкі церковні та юридичні привілеї, даровані йому Папою Римським. Орден нерідко виконував функції військового захисту держав, створених хрестоносцями на Сході. Хоча первинною метою, яку декларували, був захист паломників, які прямували з Європи у Святу землю.

 — 1969 року у космос вирушив пілотований радянський космічний корабель “Союз-4”, а наступного дня — “Союз-5”.

– А в 1994 році у Москві президенти США, Росії та України підписали тристоронню угоду. Згідно з нею Україна зобов’язалась впродовж 7 років вивести зі своєї території всі ядерні боєголовки.

Зі свого боку, президент США заявив про гарантії безпеки для України та обіцяв надати фінансову допомогу для реалізації програми виводу ядерної зброї. Росія зобов’язалася компенсувати вартість ядерного палива, яке знаходиться в боєголовках.

14 січня народилися такі відомі люди:

– В 1897 році народився Панас Любченко, український радянський партійний і державний діяч.

Любченко відіграв керівну роль у колективізації й конфіскації збіжжя у селян під час Голодомору 1932-1933 роках в Україні. В 1937 році на серпневому пленумі ЦК КП(б)У Любченка звинуватили в керівництві контрреволюційною націоналістичною організацією. Передчуваючи близькі репресії щодо нього особисто і членів його сім’ї, Панас Любченко застрелив дружину і покінчив життя самогубством.

– А в 1948 році народився Валерій Харламов, визначний радянський хокеїст.

Він був заслуженим майстром спорту СРСР. Дворазовим олімпійським чемпіоном та восьмиразовим чемпіоном світу. Найкращий хокеїст СРСР у 1972 та 1973 роках. Один із провідних хокеїстів СРСР 1970-х років, який отримав визнання як у своїй країні, так і за її межами. З 2005 року — член Зали хокейної слави у Торонто.


Завантажити ще...