На Соборі оберуть предстоятеля Української православної церкви, який і отримає Томос від Константинопольського патріархату. Захід пройде за зачиненими дверима. Головувати на Соборі буде митрополит Гальський Еммануїл (Адамакіс). Його вважають одним з кураторів з питання автокефалії української церкви в Константинопольському патріархаті.
Крім того, у Соборі візьмуть участь три чинні українські церкви: Українська православна церква Київського патріархату (40 єпископів), Українська автокефальна православна церква (14 єпископів) та Українська православна церква Московського патріархату (швидше за все, приїдуть тільки троє або четверо єпископів).
Сьогодні стало відомо, що УПЦ Київського патріархату визначились з єдиним кандидатом на пост свого очільника, але його ім’я не оголошують.
Зазначимо, як повідомляє “Українська правда”, на об’єднавчому Соборі також буде присутній Президент Петро Порошенко. Гарант має виступити із зверненням до духовенства і народу.
До об’єднавчого Собору у Києві готуються всі, навіть російські спецслужби. Вони, за інформацією Служби безпеки України, готували провокації. Вказівки від Росії отримував навіть настоятель Києво-Печерської лаври Митрополит Павло, відомий на прізвисько “Паша Мерседес” через розкішні вподобання церковника. В нього силовики проводили обшуки та допитували священнослужителя.
“Основною версією, яку ми розглядаємо на сьогоднішній день, є скоєння злочину по відношенню до осіб, котрих планували залучити до цих акцій. А саме: вчинення резонансних протиправних дій, пов’язаних із загибеллю та пораненням пересічних громадян, додатково залученими до цього особами. Це з одного боку мало стати підтвердженням попередніх “страшилок” про переслідування вірян УПЦ радикалами і захоплення святині, а з іншого боку — могло поставити під загрозу проведення об’єднавчого Собору”, — повідомив заступник голови СБУ Віктор Кононенко.
Нагадаємо, на початку вересня Вселенський патріархат призначив своїх екзархів у Києві. У Російській православній церкві таке рішення розкритикували і назвали “вторгненням на канонічну територію Московського патріархату”.
14 вересня синод РПЦ відмовився від участі у роботі структур під головуванням Константинопольського патріархату. РПЦ виступає проти позиції Вселенського патріархату про надання томосу Україні, бо зараз частина українських православних підпорядковується Московському патріархату.
Зауважимо, це значний важіль впливу — в церквах московського патріархату вірянам постійно нагадують, що священики київського патріархату ㅡ розкольники. Крім того, священиків російського патріархату вже неодноразово ловили за пропагандою Росії та “руського міра”.
Наразі в Донецькій області зареєстровано 85 парафій, в яких 98 священиків, але найближчим часов їх кількість буде збільшуватись. Про це Вільному радіо розповів Архієпископ Донецький і Маріупольський Сергій.
“Кількість священиків буде поступово збільшуватись. Наразі в Дніпропетровській духовній семінарії та Київській Богословській академії навчаються 11 наших хлопців, майбутніх священнослужителей”, — зазначив отець Сергій.
Нагадаємо, 17 листопада в Бахмуті з’явився перший прихід церкви Київського Патріархату. І розмістилась “церква” у підвалі житлового будинку. Зараз це лише маленьке приміщення в звичайному будинку із роздрукованими зображеннями ікон.