Підтримати
Неля Штепа сидить
Неля Штепа за ґратами. Фото: УНІАН

Неля Супрун (Штепа), яку звинувачують у посяганні на територіальну цілісність України, не з’явилася на перше у 2025 році судове засідання по її справі. Воно пройшло у Київському районному суді Полтави, на ньому були присутні адвокати та прокурор.

 

Про це пише “Суспільне”, посилаючись на пресслужбу Харківської обласної прокуратури та адвоката Нелі Штепи Олександра Тананакіна.

Сторона захисту Нелі Супрун (Штепи) стверджує, що її стан здоров’я не дозволив бути присутньою на засіданні навіть дистанційно, через відеозв’язок.

“Вона хворіє. Зараз її стан здоров’я не дозволяє їй бути присутньою на засіданні. Людина не з’являється до суду не через те, що вона не хоче, бо вона не має такої можливості”, — розповів адвокат Олександр Тананакін.

У Харківській обласній прокуратурі стверджують, що на описаному засіданні, яке відбулося без Нелі Супрун (Штепи), але за участю її адвокатів, один із захисників заявив клопотання про зупинення судового розгляду у звʼязку зі станом здоров’я підсудної.

“На засіданні 9 травня один з адвокатів заявив клопотання про відкладення судового засідання у зв’язку з перебуванням обвинуваченої на стаціонарному лікуванні. Другий адвокат заявив клопотання про зупинення судового розгляду у звʼязку з тривалою тяжкою хворобою обвинуваченої”, — розповіли у прокуратурі.

Водночас прокурор клопотав про проведення судового засідання у режимі відеоконференції, а також щодо витребування матеріалів, які підтверджують тяжкість хвороби обвинуваченої й той факт, що вона не може брати участь у судовому засіданні.

Суд встав на бік прокурора, тому до медичної установи, не проходить лікування Неля Супрун (Штепа), направлять відповідні судові запити.

Наступне засідання призначили на 20 червня 2025 року.

У чому обвинувачують Нелю Супрун (Штепу)

Колишню голову Слов’янська Нелю Штепу затримали 11 липня  2014 року, їй оголосили про підозру у посяганні на територіальну цілісність та створенні терористичної організації. Санкції цих статей передбачають засудження від 10 років до довічного ув’язнення. Але протягом 9 років Штепа перебуває у статусі підсудної, і вироку за цей час їй не винесли. 

Після затримання Штепа перебувала під вартою, а у 2017 році суд відпустив її під домашній арешт. У 2021 році їй призначили запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання.

На суді експосадовиця пояснювала, що закликала Путіна ввести війська до Слов’янська під погрозами терористів, що в полоні її били, а інтерв’ю для російських видань записували “під дулом автомата”.

Неля Штепа на мітингу у 2014 році

Що відомо про розгляд справи Нелі Штепи

До початку повномасштабного вторгнення справу Штепи розглядав Орджонікідзевський райсуд Харкова. Там встигли дослідити докази, допитати обвинувачену та майже усіх свідків.

У березні 2022-го усі справи, підсудні цьому суду, серед яких і обвинувачення Штепи, скерували до Київського райсуду Полтави на  підставі розпорядження Верховного Суду про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану.
Майже через рік, у лютому 2023 року, для розгляду справи Штепи визначили суддю. А слухання справи почали наново — з підготовчого засідання.

Перше засідання у суді в Полтаві мало відбутися 19 квітня 2023-го. Але його скасували через хворобу Штепи та зайнятість одного з її захисників в іншому засіданні.

Пізніше, як з’ясували журналісти Вільного радіо, захисник Штепи подав клопотання до Касаційного кримінального суду. Адвокат хотів, аби справу його підзахисної перенесли до Орджонікідзевського райсуду Харкова, де її раніше й розглядали. Таке прохання пояснювали тим, що сама Штепа, її захисник та більшість свідків живуть у Слов’янську, а один свідок та група прокурорів перебувають у Харкові, тож їм зручніше діставатися саме туди. До того ж, йдеться у клопотанні, Штепа має тяжке захворювання та лікується за місцем проживання, а поїздки у Полтаву можуть відбитися на її здоров’ї. Але суд залишив клопотання без задоволення.

Справу Нелі Штепи вже розглядали у Харкові у таких судах: 

  • Червонозаводський райсуд;
  • Комінтернівський райсуд;
  • Ленінський райсуд;
  • Жовтневий райсуд;
  • Орджонікідзевський  райсуд.

У березні 2024 року стало відомо, що  Штепа змінила прізвище і у судовій справі тепер фігурує як Неля Супрун. Тоді суддю Ольгу Логвінову, яка мала розглядати справу звільнили за “загальними обставинами”. 

Нагадаємо, восени 2019 року Неля Штепа відсудила за позовом проти України до Європейського суду з прав людини понад 3,5 тисячі євро компенсації моральної шкоди та судових витрат. Вона скаржилася, що її попереднє ув’язнення було невиправданим, а кримінальне провадження проти неї  —  необґрунтовано тривалим. Наприкінці травня Неля Штепа стала фігуранткою ще однієї справи щодо вбивства офіцера СБУ.

У 2020 році Неля Штепа знову балотувалась на посаду міського голови Слов’янська від партії  “Опозиційний блок — Партія миру та розвитку”.


Завантажити ще...