На вихідних працюватиме лише “Станиця Луганська”: окупанти ймовірно блокуватимуть пропуск через усі інші гуманітарні коридори.
КПВВ “Станиця Луганська” працює на пропуск щодня впродовж всього карантину, з 08:00 до 16:00. Це пішохідний КПВВ, тож на машині тут проїхати не вдасться. На підконтрольну українському уряду територію люди проходять без встановлення мобільного додатку “Вдома” або тестування на коронавірус — цю норму скасували у грудні.
Також перетин на один день поновився й на КПВВ “Новотроїцьке” на Донеччині: окупанти пропускають людей через контрольований ними блокпост “Оленівка” лише щоп’ятниці та щопонеділка. Тому ймовірно наступного разу тут можна буде перетнути лінію розмежування у понеділок, 24 січня. Тут можна буде проїхати й на машині, але спонтанного перетину тут немає: окупанти пропускають на контрольовану ними територію лише тих, хто заздалегідь клопотав про дозвіл від них.
За даними представників благодійного фонду “Право на захист”, на КПВВ Донбасу українці ледь не щодня стикаються з бар’єром у вигляді “електронної перепустки”, яку вимагають українські прикордонники для перетину.
На думку правозахисників, такі перепустки не забезпечують національну та громадську безпеку на блокпостах. Їх не вимагають ані на адміністративному кордоні з окупованим Кримом, ані на державному кордоні з країною-агресоркою.
Представники “Права на захист” зазначають: перепустку дуже складно оформити людям похилого віку. Також подекуди через технічні збої люди вимушені повертатися або застрягають у «сірій зоні» чи на блокпостах.
Наприклад, за даними моніторів, нещодавно 74-річний чоловік рухався на підконтрольну українському уряду територію, аби відвідати там державні установи. Але його не пропустили через КПВВ через “відсутність перепустки”. Для чоловіка це стало несподіванкою, адже він перетинав КПВВ неодноразово протягом року і востаннє — у листопаді 2021-го. І жодного разу проблем з дозволом не виникало, він був безстроковий. Правозахисники повідомляють, що вплинути на ситуацію чоловікові не вдалося, і йому довелося затриматися.
Монітори БФ допомогли чоловікові оформити новий дозвіл та відправили заяву на прискорення його обробки з поважної причини до координаційної групи СБУ. Проблему вдалося владнати того ж дня, і чоловік вирушив далі.
Руху через всі інші 5 КПВВ через лінію розмежування немає багато місяців поспіль. Мова про КПВВ “Золоте” та “Щастя” на Луганщині, а також “Майорське”, “Гнутове” та “Мар’їнка” на Донеччині.
Нагадаємо, цими днями у прифронтовій Авдіївці відновилася робота суду, який не працював з вересня 2014 року.
Читайте також: