Ліси Донецької області потерпають не лише від обстрілів російських окупантів, а й від незаконних вирубок. Правоохоронці затримують “чорних лісорубів” і виносять поодинокі вироки, але загальна тенденція вказує на зниження ефективності боротьби з порушниками. Розбираємо приклади нещодавніх судів над жителями Слов’янська та Костянтинівки, а також розповідаємо, скільки подібних правопорушень виявили по всій країні за час відкритої війни.
Мешканця Слов’янська у березні 2025 року засудили за незаконну рубку дерева. Чоловік був поряд із ботанічним заказником “Суха Балка” та побачив ясен з діаметром стовбура 42 сантиметри. Він спиляв дерево бензопилою. Пізніше правоохоронці виявили порушення та знайшли підозрюваного.
За даними Судової влади, обвинуваченого звати Федір Волков. На суді він визнав провину, розкаявся і попросив призначити йому штраф, який зобов’язався сплатити.
Суд оцінив підозрюваного як неконфліктну людину, визнав винним у заподіянні шкоди Черкаській селищній громаді Краматорського району й зобов’язав сплатити 98 тисяч гривень:
Деревину, яку в нього вилучили, зобов’язали повернути представникам Черкаської ВА.
Зазначимо, що максимальне покарання за статтею 246 Кримінального кодексу України (незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу) — 34 тисячі гривень штрафу на користь держави, обмеження волі до 5 років або, якщо дії засудженого призвели до тяжких наслідків, — до 7 років тюрми.
Схожий випадок стався у січні 2025 року. Тоді судили уродженця Костянтинівки, який також спиляв ясен у ботанічному заказнику “Кохане”. Це невелика посадка, розташована поблизу села Зеленого, що поряд із межею Донеччини та Харківщини. За даними Судової влади, обвинуваченого звати Олег Кириченко.
Суд визначив збитки держпідприємства “Слов’янський лісгосп” від спиляного дерева діаметром 34 сантиметри у 33 тисячі гривень.
Фігурант на суді розкаявся, визнав провину та уклав угоду з прокурором, за якою йому призначили штраф у 25 тисяч гривень. Про відшкодування збитків Слов’янському лісгоспу в судовому рішенні не йдеться. Усю вилучену деревину повернули лісникам.
У деяких справах, що стосуються вирубки дерев, суд може призначити інше покарання. Так, у січні 2025 року Слов’янський міськрайонний суд виніс вирок уродженцю села Билбасівка Слов’янського району. За даними Судової влади, обвинуваченого звати Віталій Петренко.
Фігурант разом із товаришем спиляв поблизу села Микільського Святогірської громади одинадцять сиророслих дерев акації білої. Він встиг нарізати всі одинадцять дерев на колоди, але вивезти їх не зміг, бо у спільників зламалася машина.
Наступного дня підозрюваний повернувся за колодами, але на шляху додому його затримали поліцейські.
У суді шкоду, яку заподіяв фігурант, оцінили у 33 тисячі гривень. Оскільки в матеріалах справи опублікували координати на мапі місця вирубки, ми порівняли супутникові знімки: на фото видно, що дерев справді стало менше. Перше фото зроблене влітку 2022 року, а друге — у березні 2025 року.
Посадка в Микільському Святогірської громади, де спиляв дерева уродженець Билбасівки Слов’янського району. Мапу створили журналісти Вільного радіо на основі супутникових знімків Sentinel Hub за допомогою сервісу Flourish
Віталій Петренко також уклав угоду з прокурором та визнав свою провину. Суд призначив йому один рік пробаційного нагляду.
Пробаційний нагляд — це обмеження прав і свобод засудженого без ув’язнення. Такий вид покарання передбачає нагляд за поведінкою порушника, надання йому соціальної підтримки та допомоги в ресоціалізації. Пробаційний нагляд може включати перевірку місця проживання, роботи або навчання засудженого, обов’язок час від часу приходити в орган пробації, накладення певних обмежень (наприклад, на зміну місця проживання без дозволу) тощо.
Зокрема, Віталія Петренка зобов’язали:
Із засудженого також стягнули 2,7 тисячі гривень за проведення експертизи. Про відшкодування збитків або сплату штрафу в цій справі не йдеться. Деревину передали на зберігання у власність Святогірської громади.
Лісники на підконтрольній частині Донецької області регулярно фіксують випадки незаконної рубки лісів.
“Найбільше страждають пилозахисні смуги, які висаджені вздовж автомобільних доріг. Також велика проблема з пилозахисними смугами, які не взяли на свій баланс громади. Вони вважаються нічийними, і громади не виділяють ніяких коштів та засобів для захисту таких посадок. Тому “чорні лісоруби” рубають їх направо й наліво”, — говорить Вільному радіо колишній голова Донецького обласного державного управління лісового та мисливського господарства Віктор Стороженко (на момент виходу матеріалу нового очільника на цю посаду ще не призначили).
За спостереженнями лісників Донеччини, масштаби незаконної вирубки не змінюються протягом повномасштабного вторгнення.
“У нас нещодавно на Дніпропетровщині затримали “чорних лісорубів” із Донеччини. Вони рубали посадки й потім продавали цей ліс у чотири рази дорожче, ніж за ринковою ціною. У цій справі встановили, що самовільна вирубка завдала збитків на 101 мільйон гривень”, — наводить приклад Віктор Стороженко.
Загалом за два місяці 2025 року правоохоронці зареєстрували по країні 680 кримінальних проваджень щодо незаконної вирубки лісів. Підозру в цих справах отримали 147 людей, а рішення в суді оголосили менше ніж одній десятій від усіх підозрюваних — 53. Такі дані наводить Офіс Генерального прокурора у своєму звіті.
Для відстеження динаміки журналісти Вільного радіо проаналізували звіти правоохоронців за останні три роки та виявили, що загальна кількість відкритих справ щодо незаконної вирубки лісів дійсно залишається приблизно на одному рівні. Водночас можна простежити певну тенденцію щодо кількості нерозкритих справ — їхнє співвідношення до загальної кількості проваджень із кожним роком збільшується.
Раніше ми розповідали, що правоохоронці щороку виявляють серед українців понад тисячу прихильників відкритого вторгнення Росії, але за ґрати відправляють менше сотні на рік. Зазвичай вироки їм виносять за виправдовування російської агресії чи прямі заклики “бомбити Україну”.