30 грудня: свята і події. Цей день в історії
Фото: depositphotos

В цей день у 1922 році створили СРСР, а у 1991 році, після його розпаду, відбулась перша зустріч країн-учасниць Союзу Незалежних Держав.

 

30 грудня відбулись такі визначні події:

У 1616 році вийшов у світ «Часослов» — перша друкована книга в Києві.

–  В цей день в 1916 році упродовж ночі змовники-монархісти Фелікс Юсупов, Володимир Пуришкевич, великий князь Дмитро Павлович та офіцер британської розвідки Освальд Рейнер у Петербурзі вбили скандального фаворита царської сім’ї Григорія Распутіна. Його спочатку намагалися отруїти й застрелити, а коли він після цього залишився живим, його тіло втопили в Неві.

Распутін має всесвітню популярність завдяки тому, що був другом сім’ї російського імператора Миколи II. У певних колах петербурзького товариства мав репутацію «царського друга», «старця», прозорливця та цілителя.

– В 1922 році цього дня створили СРСР. 

– А в 1991 році відбулася перша зустріч 11 глав країн-учасниць Союзу Незалежних Держав (СНД) у Мінську. Його створили після розпаду Радянського Союзу, щоб продовжувати політичну взаємодію. 

30 грудня народилися такі відомі люди:

– В 1709 році — Єлизавета Петрівна, російська імператриця в 1741-1762 роках, Вона перебувала в таємному шлюбі з українцем графом Олексієм Розумовським.

– В 1947 році цього дня народилась Патті Сміт, американська співачка, поетеса, композиторка. Її називають «панк-поетом-лауреатом», «хрещеною матір’ю панк-року». Частково завдяки її дебютному альбому Horses, який зіграв істотну роль у формуванні цього жанру. У 2007 році її додали до Зали слави рок-н-роллу.

– В 1942 році народився Володимир Буковський, радянський дисидент, правозахисник, письменник, публіцист, історик. Колишній радянський політичний в’язень та один із засновників дисидентського руху в СРСР.

Після 12 років політичного ув’язнення в СРСР в 1976 році його обміняли на генерального секретаря компартії Чилі Луїса Корвалана. Про своє затримання, у коментарі Дмитру Гордону він згадує так:

Я тільки внутрішньо готувався, ну молодий пацан, мені було цікаво чи я витримаю виклик такий, так? А вони не катують. Викликав генерал КДБ, десь на 3 день і дуже просто, взяв ордер на арешт і сказав, якщо ви зараз все щиро розкажіть, я папери порву і ви підете додому. А мені здалося це образливим, ти що мене вербуєш наволоч? Я його давай так по-чорному матюкати”.

А в 1991 році його запросив уряд Бориса Єльцина для підготовки судового процесу проти КПРС. Буковський засканував велику кількість секретних документів КПРС та КДБ, які стали основою вільно доступного в мережі “Архіву Буковського”.


Завантажити ще...