31 березня 2019 року в Україні пройшли вибори Президента. Журналісти Вільного радіо залишились на одній з виборчих дільниць в Бахмуті на підрахунок голосів. І виявили чимало спроб порушень законодавства.
31 березня 20:00, виборча дільниця в Бахмуті, яка розташована в дитячому центрі юнацтва та творчості, зачиняє свої двері. Ми вирішили залишитись тут на ніч підрахунку голосів та подивитись, як в місті проходить процес підрахунку.
Майже одразу після зачинення дверей, між одним із спостерігачів та членами дільничної виборчої комісії виник конфлікт.
Коли голова комісії оголосила інформацію про явку виборців, кількість використаних, бракованих та невикористаних бюлетенів, один з зареєстрованих на дільниці спостерігачів попросив надати йому доступ до списку виборців. Він хотів підрахувати підписи та перевірити дані з даними, які оголосила голова ДВК Алла Ткаченко.
[Modula id=”66″]“Ми підійшли з юристом до цієї дами, яка була за столом, до Олени. Я захотів підрахувати, просто скільки в неї проголосувало людей. Мені не дали доступ ні голова, ні член дільничної комісії”, — розповів Вільному спостерігач Володимир Дериведмідь.
Дериведмідь склав протокол про порушення дільничної виборчої комісії, а також написав заяву до поліції.
Координаторка громадської мережі “Опора” на Донеччині Анастасія Прокопенко розповіла Вільному радіо, що спостерігач міг переглянути списки. Однак є і свої нюанси.
“Має право, але немає права фотографувати та/чи вести відеозйомку. Для того, щоб персональні дані ніде не опублікували”, — розповіла Вільному радіо Анастасія Прокопенко.
Вільне радіо наприкінці підрахунку підійшли до спостерігачів на дільниці, щоб дізнатись, чи помічали вони якісь порушення під час підрахунку, або взагалі під час голосування. Спостерігач Віктор тихо розповів, що помічав проблеми на дільниці під час голосування. Однак, в поліцію не звертався:
Спостерігач: Одна людина голосує по два рази.
Журналіст: Ви це помічали?
Спостерігач: Бачив, помічав.
Журналіст: Чому ви не звертались в поліцію?
Спостерігач: Проблема була в тому, що я запитав, покажіть прізвище на корінці бюлетенів, вона відмовила мені показати.
Журналіст: Хто відмовив?
Спостерігач: Голова комісії. Я потім вийшов їй на вулиці зробив зауваження і все.
Зазначимо, під час виборчого процесу виборець або журналіст повинен повідомляти про підозрілі дії або сам факт порушення спостерігачам, або зателефонувати у поліцію. Правоохоронці повинні надати оцінку ситуації та надіслати наряд, щоб зафіксувати порушення.
Журналіст Вільного радіо помітили, як члени ДВК під час підрахунку остаточної кількості бюлетенів по кандидатам, порівнювалися із результатами підрахунку екзит-полу та спостерігачів.
Коли журналіст наголосив, що члени комісії несуть особисту відповідальність за точність підрахунку та повинні рахувати перш за все для себе. Натомість члени комісії запросили нас особисто рахувати бюлетені.
Зазначимо, рахувати бюлетені можуть тільки члени комісії. Один з членів ДВК уголос повинен назвати ім’я і прізвище кандидата та, якщо цього хочуть інші члені комісії, показувати відповідну помітку на бюлетені їм.
Через активність одного з спостерігачів, якому відмовили у доступі до списку виборців, члени комісії побажали вигнати чоловіка шляхом проведення так званого референдуму. Голосувати пропонували рукою вгору.
Зазначимо, це порушення прописаної в законі про вибори Президента процедури підрахунку голосів. Якщо комісія хоче когось вигнати із зали, будь-то представник ЗМІ або спостерігач, вона повинна скласти відповідний протокол та привести аргумент. Рішення ухвалюються лише у разі, якщо проголосує більше ⅔ членів комісії. Голосування відбувається за допомогою підпису у протоколі.
Проголосувати “руками” намагались не раз. Члени комісії хотіли, щоб до того, хто уголос називає кандидата при підрахунку, приєднався ще один. Вони аргументували це тим, що втомилися, та хотіли б скоріше потрапити додому.
“Ми хочемо додому. Можна піти? Ви нас прикриєте?”, — звучало в залі.
На зауваження, що це незаконно, з’явилась пропозиція зробити перерву.
І ці два рішення також суперечать закону про вибори Президента.
В той момент, коли голова комісії вже підбила офіційні підсумки щодо результатів голосування на дільниці, по столу комісії почали передавати акти про кількість голосів на кожного кандидата. Члени комісії передавали всі листки по кругу, щоб кожен розписався. Але пункт “кількість голосів” на всіх актах був пустий.
Коли наш журналіст наголосив, що члени комісії незаконно підписують пустий бланк, перш ніж заповнити його, деякі члени ДВК почали йому погрожувати.
“Відійди від столу з камерою. Розумник тут знайшовся. Я зараз винесу тебе!”, — заявив член ДВК.
Тобто всі члени комісії підписувались під пустим бланком, на якому можна було б поставити будь-яку цифру про кількість голосів. Не підписались лише двоє членів комісії, які зрозуміли, що порядок складання цього акту повинен бути послідовним, щоб уникнути будь-якого непорозуміння з підрахунком або фальсифікації.
Це є грубим порушенням, адже ці акти складались не послідовно, як цього вимагає Закон про вибори.
Журналісту Вільного радіо довелось зачитувати п.4 ст 79 закону про вибори Президента. Лише після цього пусті підписані бланки знищили та оформили за законною процедурою нові.
[Modula id=”67″]Нагадаємо, команда Вільного радіо відвідала також спецдільниці:
Також ми побачили як на одній з виборчих дільниць в Бахмуті не було пандуса, коли він дійсно був необхідний.
Зробили репортаж з дільниць, які знаходяться прямо на лінії розмежування.