Підтримати
У вівторок працює тільки КПВВ на Луганщині. Минулої доби там пройшли 1600 людей
Фото: ДПСУ

На інших 6 КПВВ Донбасу впродовж вихідних пропуску немає: НЗФ не пропускають людей через контрольовані ними суміжні блокпости.

КПВВ “Станиця Луганська”

Цей піший КПВВ працює щодня з 08:00 до 16:00. Представники т. зв. “ЛНР” пропускають до себе лише тих, хто прописаний на тимчасово окупованій ними території. Іноді все ж роблять винятки для людей, якщо вони нададуть документи, які підтверджують терміновість ситуації та особливість обставин (наприклад, документи про хворобу близького родича). І ті, хто не може надати такого підтвердження, мають низькі шанси на перетин.  

Так, напередодні мешканка підконтрольного уряду Рубіжного хотіла пройти через КПВВ “Станиця Луганська”. Вона там і прописана. Їхала на тимчасово окуповану Луганщину до хворої матері, але не могла підтвердити хворобу рідної людини документами. І представники “ЛНР” не пропустили громадянку в ОРЛО під приводом відсутності у неї прописки там. 

“На додачу, жінка втратила у сірій зоні свою ID картку, на яку в неї була оформлена перепустка. Після всіх цих поневірянь вона мала повернутися на підконтрольну територію. Їй допомогли оформити перепустку на її закордонний паспорт. А також надіслали в координаційну групу СБУ документи, які з поважної причини прискорили б видачу нової перепустки”,  —  розповідає Вільному радіо моніторка “Права на захист”. 

Врешті решт цій жінці все ж вдалося повернутися на підконтрольну територію. 

Додамо, нещодавно на “Станиці Луганській” з’явилися люди в одязі, подібному за кольорами до форми моніторів “Права на захист”. Вони пропонують людям за гроші допомогти зі встановленням мобільного додатку “Вдома”, оформленням перепусток тощо. Тоді як правозахисники роблять це безкоштовно.

Право на захист інфогрфіка
Інфографіка: БФ “Право на захист”


Справжніх моніторів БФ “Право на захист” можна відрізнити  по посвідченню та брендованому одягу з логотипом “Права на захист”. Також у моніторів-правозахисників можна попросити документ, який підтверджує їх особу.

Звернутися по допомогу ви також можете на “гарячу лінію” БФ “Право на захист”: (099) 507 50 90, (068) 507 50 90, (093) 507 50 90.

КПВВ “Новотроїцьке”

В суботу та неділю цей контрольний пункт пропуску залишається безлюдним. Але ймовірно проїхати тут можна буде у понеділок 10 травня: саме у понеділок та п’ятницю незаконні формування Донецької псевдореспубліки зазвичай поновлюють тут пропуск на 1 день.

Напередодні ж представники т.з. “ДНР” випускали людей від себе дуже повільно. А 4-х людей з підконтрольної території на ТОТ не пропустили та повернули. Тому КПВВ “Новотроїцьке” зачинилося на понад 1,5 години пізніше.

Як повідомляли в коментарі Вільному радіо правозахисники, у п’ятницю на ТОТ через цей КПВВ проїхали 109 людей та 21 автівка. А на підконтрольну українському уряду територію — 125 людей та 27 авто.

“В останньому автобусі повернулись 4 людей, яких НЗФ не пропустили: їх не було в списках на перетин в бік ТОТ. Хоча тут (на КПВВ “Новотроїцьке”, — ред.) їх попереджали, що в т.зв. “ДНР” їх не пропустять. Вони сказали “Будемо пробувати” та повернулись”, —  зазначала представниця БФ “Право на захист” Тетяна. 

За її даними, серед цих людей — чоловік, прописаний у Донецьку, ще один чоловік їхав до родини, і ще двоє людей хотіли проїхати в ОРДО на лікування.  

Вона також розповіла: впродовж п’ятниці, 7 травня, в магазині біля КПВВ вимушені були купляти новий смартфон 6 чи 7 людей. 

“Хто перезаймав гроші, хто отримував їх на картку від близьких. Процедура покупки телефону тут така: людина дзвонить в той магазин, замовляє телефон, і ми у супроводі прикордонника ведемо її/його до шлагбауму. Там людина платить готівкою, отримує чек та новий телефон. Це, виходить, інтернет-замовлення”, — розповідає Тетяна. 

Потім людину ведуть назад на КПВВ та встановлюють на новий смартфон застосунок “Вдома”.  

“У п’ятницю найдешевший на “Новотроїцькому” смартфон коштував 2,6 тис грн. А пізніше найдешевший вже коштував 3,8 тис грн — за таку ціну купляв останній чоловік”,  —  каже моніторка. 

Також у п’ятницю тут у декого були протерміновані електронні перепустки на перетин. Правозахисниці пояснюють: це ті люди, які не перетинали лінію розмежування понад 2 роки. Або перетинали, але незаконним шляхом — через територію РФ. 

модуль очікування на КПВВ Новотроїцьке
Монітори БФ “Право на захист” допомагають людям в модулі очікування КПВВ “Новотроїцьке”. Фото: “Право на захист”


“Ці перепустки стали безстроковими після 28 березня 2019 року. Наприклад, людина поїхала на ТОТ у 2018-му, і повертається на підконтрольну лише зараз. Звісно, перепустку на перетин ніхто не продовжував. Тому сьогодні ми допомагали й двом таким людям зареєструватися, це забирає дуже багато часу”,  —  розповідає моніторка “Права на захист”. 

Нагадаємо, інші 5 КПВВ вздовж лінії розмежування залишаються безлюдними повсякчас (оскільки представники ОРДЛО не пропускають людей через свої блокпости). Такою є ситуація на КПВВ “Майорське”, “Гнутове” та “Мар’їнка” на Донеччині та “Золоте” й “Щастя” на Луганщині. 

Читайте також:

 


Завантажити ще...