У 2014 році, коли війна прийшла на Донбас, Маріуполь опинився під окупацією т.з. “ДНР”. 13 червня українські захисники звільнили місто. Ці 8 років місто розвивалося й квітло. Але росіяни знову захопили та зруйнували його. Згадаймо, як Маріуполь і вся Україна святкували цей день у попередні роки.
На початку російсько-української війни 2014 року Маріуполь якийсь час пробув в окупації. У середині травня бойовики т.з. “ДНР” взяли під контроль міську раду та різні об’єкти міста, а також перекрили центральні вулиці.
Поки загарбники контролювали місто, українські силовики знешкоджували групи бойовиків та брали їх у полон. Перестрілки тривали просто посеред міста.
Один із найнапруженіших днів протистояння в Маріуполі — 9 травня 2014 року. Тоді окупанти намагалися захопити будівлю міського управління внутрішніх справ. Проти українських захисників застосовували гранати, до боїв навіть залучали броньовані машини й танки. Будівлю МВС зруйнували, а наступного дня українські силовики мусили вийти з міста.
Але, як пише пресслужба Донецької ОДА, вже за місяць українські сили спланували й провели спецоперацію зі звільнення Маріуполя.
Близько 5-ї ранку 13 червня “азовці” вдарили по позиціях загарбників, а потім штурмові групи почали наступати в місто. Силовики планували взяти під контроль відділення банку на вулиці Грецькій, адже там окупанти облаштували свій штаб. Штурм був настільки стрімким, що вже за декілька годин місто перейшло під контроль українських військових. Того ж дня над міською радою Маріуполя замайорів синьо-жовтий прапор.
Вже за рік після звільнення Маріуполя полк “Азов” влаштував святкування до дня визволення міста. Вулицями міста пройшов парад солдатів, військових автомобілів та бронетехніки. А на одній з площ міста встановили сцену, з якої артисти вітали жителів і гостей міста з пам’ятною датою.
Фото: Азов
Туди ж підвезли військову техніку, яку усі охочі могли розгледіти зблизька.
Другу річницю звільнення міста відзначали вже більш масштабно. В марші взяли участь бійці Національної гвардії полк “Азов” і поліцейські, які обороняли місто. Бійців відзначали державними нагородами, а для містян грав військовий оркестр та співали рок-гурти.
“Це свято всієї України. Адже показали, що Маріуполь — це Україна. Так завжди було, є і буде”, — розповідала журналістам 5 каналу місцева мешканка.
Святкування тривали до пізнього вечора, адже того дня для маріупольців влаштували не лише концерти, а й фаєр-шоу.
Третю річницю розпочали традиційно з нагородженням бійців ЗСУ, які відзначилися в службі, пише сайт Маріуполя 0629. Військові підрозділи, які звільняли Маріуполь, пройшлися вулицями міста. А на площі біля Драматичного театру зіграли барабанщиці.
Фото: 0629
Також той день запам’ятався містянам зворушливим моментом: один з бійців “Азова” зробив пропозицію руки й серця своїй коханій просто на площі перед тисячами глядачів.
Фото: 0629
Після урочистої частини на гостей свята очікувала фестивальна програма з майстеркласів, виступів творчих колективів, виставок та інших розваг.
Святковий військовий парад провели й на річницю звільнення Маріуполя у 2018 році, йдеться в матеріалі Радіо Свобода. Тоді ж у місті пройшов фестиваль “Вільний Маріуполь”.
Для містян організували майстеркласи, концерти з українськими зірками, богатирський турнір і фаєр шоу.
П’яту річницю, як і попередні, почали з маршу на честь звільнення міста. Як пише 0629, кожний підрозділ, який йшов центральною вулицею з прапором, прямував до Театральної площі, де й відбувся святковий концерт.
Фото: 0629
Того дня міський голова Маріуполя Вадим Бойченко під час свого виступу підкреслив, що життя й розвиток міста можливий лише в складі вільної та соборної України.
2020 року колона техніки в параді була не лише військовою. До українських захисників долучилися місцеві жителі на своїх машинах. На кадрах 0629 видно десятки автівок, які з прапорами проїхалися містом на честь річниці звільнення від російських загарбників. А на тротуарах їх вітали мешканці, теж з прапорами.
Фото: 0629
Фінальною точкою автопробігу стала площа біля Драматичного театру — ще цілого.
Не обійшлося без маршу військових підрозділів і торік. Військові Нацгвардії, полку “Азов”, поліцейські, курсанти вишу ДЮІ та містяни з прапорами пройшлися центральною вулицею.
Фото: поліція Донеччини
Подивитися цей парад прийшли тисячі людей. Дітям дозволяли посидіти у військовій техніці. А вже ввечері традиційно людей привітали концертом.
2022 року в Маріуполь знову прийшла війна. Навесні місто буквально опинилися в блокаді. Російська армія безсоромно бомбила багатоповерхівки з артилерії, реактивних систем залпового вогню та іншої зброї. В мережі є багато відео, як російські танки стріляють впритул по мирних будинках. Драматичний театр, де щороку святкували день визволення міста, зруйнували вщент. Російська армія цілеспрямовано скинула туди надпотужну авіабомбу, убивши сотні містян з дітьми, які там ховалися.
Фото: MariupolNow
Наразі Маріуполь повністю окупований. В місті важко знайти вцілілий будинок. Кожна вулиця перетворилася на ряд почорнілих від кіптяви руїн і згорілих авто.
Мерія Маріуполя, посилаючись на джерела, каже, що загиблих від рук окупантів місцевих жителів може бути значно більше, ніж 22 тисячі.
Та українська влада запевняє: Маріуполь — це Україна, й рано чи пізно місто обов’язково звільнять від загарбників.