12 березня на КПВВ “Новотроїцьке” громадянин Італії не зміг застрахуватися від коронавірусу в “Ощадбанку”. Чоловікові відмовили, бо страховку можна оформити до 84 років, а він — на 2 роки старший. Замовляти документ довелося онлайн.
Контрольний пункт на Донеччині з підконтрольного Україні боку працює щодня, але представники незаконних збройних формувань розблоковують свій пост “Оленівка” лише в понеділок і п’ятницю. Пункт працює з 08:00 до 16:00.
За цей день до тимчасово окупованої частини області прослідували 117 людей та 22 автомобілі, а на підконтрольну територію – 89 людей та 11 машин. Про це Вільному радіо повідомила представниця благодійного фонду “Право на захист” Катерина Рачинська, яка протягом дня спостерігала за ситуацією на КПВВ.
На обсервацію в селище Гостре у п’ятницю 12 березня відправилися 5 людей, які не змогли встановити державний сервіс для самоізоляції “Вдома”. У когось були кнопкові телефони, чиїсь смартфони були надто старими для додатка, а один чоловік взагалі перетинав КПВВ без телефона.
Правозахисниця зазначає: гаджети продаються просто на контрольному пункті, але декому бракує коштів їх купити.
“На КПВВ є офіційний магазин, де можна придбати телефон за 2300-3000 грн. Людину в супроводі військового ведуть туди, вона обирає телефон, отримує чек, все як належно. Потім людина встановлює цей додаток і перетинає КПВВ. Не в усіх є можливість купити телефон за такі кошти, та все одно десь 20 телефонів на день продають”, – каже Катерина Рачинська.
Також на КПВВ “Новотроїцьке” можна здати безкоштовний швидкий тест на наявність коронавірусу. За день на контрольному пункті провели 60 експрес-досліджень, і результати в усіх були негативними.
Як пояснює представниця благодійного фонду, перш ніж перетинати КПВВ, людина все одно має встановити додаток “Вдома”. Він дає можливість контролювати тих, хто поїде у справах/додому на підконтрольну територію, щоб вони залишалися за певною адресою 14 днів або до отримання негативного результату тесту на коронавірусну хворобу.
Є ще одна альтернатива — здати швидкий тест на КПВВ. Його результат стає відомий за 15 хвилин, і якщо в людини немає вірусу, самоізоляція завершується одразу.
Ті, хто не має можливості встановити додаток (наприклад, через застарілу модель смартфону або його відсутність), можуть поїхати на обсервацію в державний заклад. У цих людей відбирають зразок для ПЛР-тестування, і результат, як правило, приходить за 3 дні.
Напередодні через КПВВ прямував 86-річний італієць. Для перетину лінії розмежування іноземцям обов’язково потрібно мати страховий поліс. Чоловік намагався оформити його у відділенні “Ощадбанку” в сервісній зоні поруч із КПВВ. Проте з’ясувалося, що документ видають людям до 84 років. Італійцю довелося замовляти страховку в іншій компанії онлайн. З цим йому допомогли представниці БФ “Право на захист”.
Пункт пропуску на Луганщині працює щодня, але тут пропускають лише пішоходів. Охочим потрапити на підконтрольну частину України потрібна електронна перепустку від СБУ. Тим, у кого її немає, допомагають з оформленням представники БФ “Право на захист”.
12 березня проблеми з цим документом виникли у мешканки Луганська, яка їхала на підконтрольну частину області вклеювати нове фото в паспорт. Під час перетину КПВВ з’ясувалося, що у перепустці вказана неправильна дата народження. Повернутися на ТОТ жінка не змогла – окупаційна влада дозволяє перетинати лінію розмежування лише раз на місяць. Правозахисники допомогли їй скласти заявку на виправлення помилки та видали продуктовий набір.
Експрес-тестів на виявлення коронавірусу на “Станицю Луганську” досі не завезли. Вони є лише на КПВВ, де облаштували сучасні сервісні зони – тобто, на “Новотроїцькому” на Донеччині та “Щасті” на Луганщині. Але перший КПВВ фактично працює лише двічі на тиждень, а рух через другий постійно блокують представники збройних формувань.
Уточнимо, вільно проїхати з окупованої Луганщини на окуповану Донеччину або навпаки не можна.
Тим, хто планує перетин КПВВ, слід пам’ятати про обмеження, які висуває окупаційна влада псевдореспублік. Зокрема, люди, які їдуть на ТОТ на Донеччині, мають заздалегідь подати документи до так званого “Міжвідомчого штабу ДНР”. Зробити це можна дистанційно через чат-бот у Телеграмі “Штаб ДНР”. На відповідь треба чекати 10 днів. Власникам ID-карток місце реєстрації варто підтвердити витягом з демографічного реєстру, адже навіть з пропискою в ОРЛО представники НЗФ на Донеччині не пропустять на своєму пості. Дізнатися, чи внесли вас у списки на перетин, можна за номерами 068 669 0813 та 066 185 9786.
На Луганщині ж слід враховувати, що представники псевдореспублік дозволяють лише раз на місяць виїхати та повернутися на тимчасово окуповану частину регіону.
Вимоги української сторони однакові в обох областях:
Читайте також: