Комунальні тарифи в Україні з кожним роком збільшуються і все менше цим задоволені українці. Тенденція підвищених цін зберігається вже декілька років, і 2018 не став винятком.
Найрезонанснішим у 2018 стало підвищення ціни на газ на 23,5%.
“Я розумію, що для кожної української родини – це важко, але хочу сказати, що ми розпочинали перемовини з того, щоб вирівняти ціни на 60%, підвищити від діючої ціни на 60%. Ми внаслідок наших перемовин і компромісу знайшли інший підхід і ціни на газ з 1 листопада зростуть лише на 23,5%, не на 60”, – розповів прем’єр-міністр Володимир Гройсман на засіданні Кабміну.
Крім того, голова уряду зазначив, що наразі в України є дуже великі борги, які треба повертати, а зобов’язання по вирівнюванню ціни запровадили ще у 2008 році. У випадку невиконання цих зобов’язань можливе розірвання співпраці з Міжнародним валютним фондом, що у подальшому призведе до дефолту в країні.
“Окремо хочу сказати про те, що я розумію наскільки це важливо для українських громадян і для українських родин. І тому я наголошую на тому, що ми повністю забезпечимо підтримкою і субсидіями ті родини, які дійсно її потребують. Не тих, хто зловживає на цьому, а тих, хто потребує цієї підтримки”, – додав Гройсман.
Але це не останнє підвищення ціни на газ. Наступний перегляд тарифу відбудеться вже у травні 2019 року.
У зв’язку з підвищенням ціни на газ, підскочили і тарифи на опалення та гарячу воду.
“Отже зростання вартості природного газу на 23,5 % призводить до необхідності підвищення тарифів на постачання теплової енергії для побутових споживачів в середньому на 18%”, – розповіла журналістам ТСН голова НКРЕКП Оксана Кривенко.
Найвищі ціни на опалення та гарячу воду будуть у місті Шостка, що на Сумщині – тариф з нового року виросте на 24%. Поступається навіть Київ – там тариф піднявся на 22%. Нові платіжки українці отримають вже у лютому 2019.
За тим самим принципом в Бахмуті опалення подорожчало на 20%.
“Підвищення електроенергії зросла на 19% вода на 7% та заробітна плата на 28%. Це і вплинуло на кінцевий тариф підвищення для населення на 20% та для бюджетних та інших споживачів на 12%”, — розповів Логвінов.
Таким чином, ціна на опалення наразі становить 40,74 грн/м2 в квартирах без лічильника тепла. Та з 1 грудня ціна підніметься до 49,07 грн/м2.
Для будинків з тепловим лічильником, ціна зміниться з 1486,97 грн/Гкал на 1789,40 грн/Гкал.
Для гуртожитків, та інших будівель, які купують опалення на весь будинок, а не окрему квартиру – тепло коштуватиме 1770 грн/Гкал.
Крім того, ціну на опалення підняли і в інших регіонах Донеччини. Так за словами Логвінов, в Соледарі ціна на опалення підвищилась на 10%.
Зазначу, за даними Національної комісії у сферах енергетики та комунальних послуг, з початку 2017 року в Донецькій області ціна на опалення підвищилась в кількох населених пунктах. Наприклад, в Краматорську на 21,6%, а в Миколаївці Волноваського району взагалі на 70,3%.
Українці будуть платити за воду не тільки за показаннями лічильника, а й за будинкові витрати. Навіть якщо у підвалі течуть труби, а у сусідів магніти на лічильниках, то суми в платіжках можуть вирости на 50%.
Звичайно, контролювати сусідів ніхто не буде, а от заплатити за них доведеться. Згідно з законом «Про комерційний облік комунальних послуг», що набув чинності, мешканці багатоповерхівки мають платити за всю поставлену їм воду, а за втрати платити зі свого гаманця
Наразі існує три види “водяного злодійства”.
Як будуть рахувати:
У зв’язку із затвердженням плану поділу енергопостачальних компаній на два напрямки – розподіл електроенергії та інші послуги, українці почнуть отримувати дві платіжки за електроенергію. Тариф залишиться той самий.
“З 1 січня 2019 року всі обленерго на території України розділяться на дві компанії: на компанію оператора системи розподілу і компанію-постачальника. Що стосується донецького регіону: у нас буде дві компанії, які вийдуть з Донецьких електричних мереж. Перша називатиметься Донецькі електричні мережі – це оператор системи розподілу, друга – Донецькі електричні послуги””, – зазначив генеральний директор ДТЕК Олексій Дегтярьов.
При цьому ціни в Нацкомісії обіцяють не піднімати. Принаймні поки що.
“В короткостроковій перспективі наразі сьогодні таке питання критично не стоїть, тому що приймати одразу такі рішення не розібравшись до суті, до глибини, мабуть, це не дуже правильно. Тому ми будемо працювати, аналізувати і звичайно всі рішення, які б ми не приймали, ми будемо приймати з урахуванням дотримання інтересів в першу чергу споживача, а також все ж таки надавачів послуг”, – розповіла журналістам телеканалу Прямий голова НКРЕКП Оксана Кривенко.
При цьому оптова ціна на електроенергію все ж зросла. Не на 12%, як обіцяли, а всього на 2%
“Зростання прогнозованої ринкової ціни електричної енергії в першому півріччі 2019 року складе лише 2%. Буде діяти до 1 липня 2019 року”, – розповіла на засіданні НКРЕКП голова комісії Оксана Кривенко.
Міністерства економічного розвитку та торгівлі, робить такі прогнози:
“Це покаже економіка, покаже час, оскільки законодавством передбачено, що всі тарифи мають бути економічно обґрунтовані та ми як регулятор маємо покривати всі необхідні витрати, які спричиняються для надання певної послуги, то в залежності від того, які складові зростають, якщо зростають, то будуть причини для перегляду таких тарифів”, – повідомила в ефірі телеканалу Прямий голова НКРЕКП Оксана Кривенко.
Однак при цьому державні діячі сподіваються на поступове зниження інфляції в країні. У 2019 її очікують на рівні 8%, у 2020 – 6,9%, а у 2021 – до 6%.