Підтримати
Чому абітурієнти з окупованих територій їдуть навчатись в українські ВНЗ

Тобі все під силу! Проєкт “СИЛА” розповідає, чому варто вступати в українські ВНЗ та що говорить про навчання в Україні молодь з числа ВПО.  

2026 осіб саме стільки абітурієнтів з числа ВПО подали документи до українських вишів у 2020 році. Ця цифра могла би бути значно більшою, якби не тотальна дезінформація та упередження стосовно вступу й навчання переселенців в українських ВНЗ.

Що зупиняє ВПО та молодь з ТОТ вступати до українських вишів?

У першу чергу — невизначеність та страх. Так, наприклад, досі існує думка про соціальну прірву між переселенцями та мешканцями підконтрольних територій. Такий умовний поділ на «цих» і «тих», звісно, не може не насторожувати батьків майбутніх студентів. Таким чином мало хто наважується відпустити дитину до чужого міста, у цей “інший” світ.  Окрім того, є уявлення про вступ лише за великі гроші чи, банально, через знайомих. І звісно, завжди гострими лишаються питання як бути із житлом, фінансуванням, майбутнім працевлаштуванням тощо.

Усі ці моменти мають великий вплив на рішення батьків та молоді про вибір ВНЗ. 

Як же все насправді?

По-перше, сьогодні для переселенців та молоді з ТОТ існує спеціальна спрощена процедура вступу. Для початку абітурієнтам потрібно обрати спеціальність та навчальний заклад із переліку. Потім звернутися до освітнього центру, отримати запрошення від закладу освіти та особисто подати заяву і заповнити декларацію. Фінальний етап — вступні іспити. Така процедура дає можливість стати студентом вишу всього за 5 кроків.

По-друге, для студентів з числа ВПО передбачені соціальні гарантії: безкоштовне навчання, обов’язкова стипендія, місце в гуртожитку та інші.  

По-третє, навчання в українських ВНЗ відкриває для молодих людей принципово нові можливості. Це не лише така необхідна якісна освіта, це ще й кар’єрні перспективи: отримання грантів, участь в програмах обміну, стажування тощо. Крім того, для молоді тут існують всі умови, щоб проявити та реалізувати себе.

І звісно, жодної мови про якусь дискримінацію. Українські ВНЗ це місце, де можна вільно висловлювати свою точку зору та спілкуватися з не заангажованою молоддю з усієї країни.

Своїм досвідом ділиться Микола Рак з Донецька, студент Київського національного університету імені Тараса Шевченка:

“Я міг вступити до ВНЗ у Росії чи в себе у регіоні, проте пішов в український виш і не помилився. Мені дуже подобається, що тут немає заангажованості. Це дуже важливо, що кожен дійсно має право висловлювати власні думки з будь-якої теми. Також я задоволений рівнем знань. Мені жодного разу не випало сумніватися у професійності викладачів та якості матеріалів.  А ще в мене тут чудовий колектив.  Люди, з якими комфортно, безпечно та цікаво. Я люблю Україну та українців, тому тут, у Києві, почуваюся на своєму місці”.

Що таке “СИЛА” і як проєкт підтримує молодих переселенців?

СИЛА (Єднання через спільні дії молоді) це дворічна програма, покликана створити належні умови для молоді з тимчасово окупованих територій та швидкої інтеграції ВПО. Її мета допомогти молодим переселенцям та переселенкам інтегруватися у нові для них громади.  Проєкт активно працює над тим, щоб вони не губилися у новому середовищі, а мали належну підтримку, соціальні гарантії, поле для розвитку та реалізації ідей.  

Проєкт апелює до всіх абітурієнтів з непідконтрольних територій та молоді з числа ВПО — не варто відмовлятися від можливостей, сумніватися чи боятися. Навчання в українських вишах — це не щось недосяжне чи небезпечне. Це — цілком доступний шанс визначити своє майбутнє вже зараз. Найкращі ВНЗ країни вже чекають! А такі проєкти як СИЛА завжди готові надати підтримку.

Більше про підготовку, вступ, навчання та іншу важливу інформацію для абітурієнтів з числа ВПО можна знайти на сайті Міністерства освіти.

Ця діяльність стала можливою завдяки підтримці Державного департаменту США та IREX. Вміст є “виключною відповідальністю Благодійного Фонду “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” і не обов’язково відображає погляди IREX або Державного департаменту США.


Завантажити ще...