Підтримати
Какие перспективы есть у выпускников из т.н. "ДНР" на подконтрольной территории
Фото: depositphotos.com

Серед школярів та випускників вишів з т.з. “ДНР” є чимало тих, хто хоче навчатись і працювати на вільній території країни. Вступ для абітурієнтів з окупації ми обговорили з правозахисницею. Про те, які спеціальності найбільше цікавлять вступників з “ДНР”, у яких випадках потрібно перескладати екзамени на підконтрольній території та хто може розраховувати на швидке працевлаштування без перенавчання — дізнавайтесь у матеріалі.

 

Про перспективи вступників з тимчасово окупованих територій журналісти Вільного радіо поговорили з правозахисницею та керівницею громадської організації “Донбас SOS” Віолетою Артемчук.

Віолета Артемчук
Віолета Артемчук. Фото: Центр журналістських розслідувань

З питаннями щодо вступу в українські виші школярі з тимчасово окупованих частин Донецької області звертаються до правозахисників. У 2023 році набралось 100 таких охочих — як з територій, захоплених до початку повномасштабної війни, так і з “новоокупованих” міст і сіл Донеччини.

Абітурієнти, які потрапили в окупацію нещодавно, менше знають про можливості для себе

На територіях, які опинились в окупації після 24 лютого 2022 року, бракує інформування щодо можливостей для абітурієнтів на підконтрольній території, каже правозахисниця.

“[Вступники] з “новоокупованих” територій найменше обізнані про можливості дистанційного навчання. Річ у тім, що вони жили на підконтрольній території і були трохи далекі від того, які особливості вступу є з окупації. Вони взагалі думали, що вступатимуть на загальних підставах. Ті хто зі “староокупованих”, більше обізнані, бо вони вже вступали, і ми працювали, і т.з. “сарафанне радіо” працювало”, — пояснює Віолета Артемчук.

Наприклад, з 24 червня 2020 року в Україні діє закон, який дозволяє абітурієнтам з Криму та окремих районів Донеччини й Луганщини без ЗНО вступати до вишів на підконтрольній території. 

Цим самим законом визначили, що протягом року абітурієнти з тимчасово непідконтрольних територій можуть безкоштовно вчитися на підготовчих курсах і отримувати стипендію. Після закінчення курсів абітурієнти вступатимуть до українських вишів як переселенці.

Вчитися з “ДНР” дистанційно можна, але це “не вітається”

Діти, які хочуть отримати атестат або диплом українського зразка, мусять вчитися у двох освітніх закладах паралельно. Вдень вони відвідують школу чи виш на території псевдореспубліки, а ввечері вчаться дистанційно в українських закладах.

Втім наскільки безпечно для тамтешніх дітей вчитися віддалено в закладах освіти на підконтрольній території — залишається невідомим.

“Чи слідкують за ними, коли вони не підключають VPN? Я не скажу, що це великий рівень небезпеки, але якщо хтось про це дізнається, особливо враховуючи, що вони у двох школах навчаються… Це навряд чи, скажемо так, вітається”, — каже Віолета Артемчук.

Через ці та інші причини до правозахисників частіше звертаються не самі вступники, а їхні батьки, додає правозахисниця.

Школярі з т.з. “ДНР” можуть підготуватися самостійно та вступати в українські виші

Діти з т.з. “ДНР”, які вчаться лише у місцевих школах, теж мають право вступити до вишу на підконтрольній території. Однак для цього треба готуватися до випускних випробувань самостійно.

“В нас нещодавно була одна дівчина з Донецька, яка не навчалась в українській школі. Так вона склала історію України на 190 балів, а українську мову та літературу на 187. Вона навчалась сама, і це досить високий бал”, — наводить приклад Віолета Артемчук.

Зазначимо, що зараз випускники українських шкіл складають національний мультипредметний тест. ЗНО, яке в Україні складали раніше, скасували на час воєнного стану.

Школярі складають НМТ
Школярі складають НМТ. Фото: Getty Images

Абітурієнтів з т.з. “ДНР” найбільше цікавлять технічні спеціальності

Абітурієнти з тимчасово непідконтрольної частини Донеччини зазвичай визначаються з майбутнім фахом ближче до літа, каже співрозмовниця.

“Коли вони телефонують до квітня, то це питання просто про можливість вступити. Тоді ще зазвичай ніхто не обирає собі заклад вищої освіти або не каже нам про це. З тих, хто визначився, є приклад дівчини з Донецька, яка вже склала іспити. В неї мама інженерка з охорони праці на шахті, і дівчина вступає у Харківський політех”, — наводить приклад Віолета Артемчук.

Чимало вступників з тимчасово окупованих територій, які звертаються до “Донбас SOS” за допомогою, цікавляться саме технічними спеціальностями, додає правозахисниця.

Дистанційно у виш на підконтрольній території не зараховують

Щоб вступити у виш на підконтрольній території, доведеться туди приїхати.

“Усе одно всім рано чи пізно доведеться виїхати, бо після дистанційного складання [екзаменів], коли їх (абітурієнтів, — ред.) зарахують, вони протягом трьох місяців мають з’явитись у заклад вищої освіти та підтвердити себе та надати необхідні документи. Тобто дистанційно їх не зараховують, і це насправді є проблемою. Бо вони можуть відчувати себе студентами протягом трьох цих місяців та вже вчитися, але якщо вони не приїдуть, то на цьому все”, — пояснює співрозмовниця.

Черги на пункті пропуску “Успенка” у липні 2023 року
Черги на пункті пропуску “Успенка” у липні 2023 року. Фото з окупаційних джерел

На підконтрольній території не визнають “дипломи” та “атестати” псевдореспублік

У бесідах з жителями т.з. “ДНР” журналісти Вільного радіо не раз чули побоювання за статус отриманих в окупації документів. Це стосується й паперів про освіту.

“Головний страх від контрнаступу ЗСУ — це страх за своє життя та за життя близьких. Страшно за документи “ДНРівські”, які в нас є. Чи будуть вони придатні, чи 6 років навчання пройшли марно”, —  розповідала жителька Харцизька.

Станом на липень 2023 року фейкові дипломи та атестати, які видають загарбники, дійсно не визнають на підконтрольній території. Але спосіб підтвердити свою кваліфікацію все ж є.

“Ось людина каже, що п’ять років вчилась на архітектора і в неї диплом “ДНР”. Вона приїздить та має скласти певні екзамени. Тільки так, ніяких “дипломів” не визнаємо. Міністерство освіти категорично проти цього. Якщо, наприклад, людина йде працювати [на підконтрольній території], роботодавець їй називає вимоги до її спеціальності. Тоді для цієї людини Федерація роботодавців України готує іспити відповідно до спеціальності. Після їх проходження не буде ніякого диплома, але буде кваліфікація, яку визнає роботодавець, і так людина зможе працювати”, — пояснює керівниця “Донбас SOS”.

Диплом т.з. “ДНР”
Диплом т.з. “ДНР”. Фото з окупаційних джерел

Однак із деякими спеціальностями така схема не діє. Серед таких — медичні професії. Люди, які здобули знання у цій сфері за стандартами окупантів, муситимуть перепроходити програму, починаючи з першого курсу.

Абітурієнти з тимчасово непідконтрольних територій України можуть безплатно проконсультуватися з правозахисниками “Донбас SOS” за цими номерами:

  • гаряча лінія —  0 800 309 110;
  • Viber, WhatsApp, Telegram — (093) 500-69-18.

Нагадаємо, у тимчасово окупованому Світлодарську Бахмутського району випускниками 11-х класів цьогоріч стали 18 учнів з двох міських шкіл. “Атестати” так званої “ДНР” вручали підліткам представники окупаційної адміністрації. Одну зі шкіл окупанти начебто планують ліквідувати.

Для вступників, які живуть на тимчасово непідконтрольній частині Донеччини, працює гаряча лінія. Дізнатися про вступ-2023 можна у Міністерстві освіти та науки, а також в освітніх центрах “Донбас — Україна” та “Крим — Україна”.


Завантажити ще...