Підтримати
Чому адміністрація Кальчицької громади не працювала протягом трьох років повномасштабної війни
Чому адміністрація Кальчицької громади не працювала протягом трьох років повномасштабної війни. Колаж: Вільне Радіо

Підтримайте Вільне Радіо

Після окупації Маріупольського району Кальчицька громада повністю опинилася під контролем російських загарбників. Більшість жителів і керівництва громади залишилися, бо там майже не було боїв. Однак протягом трьох років у громаді не було представників української влади. Новий очільник військової адміністрації розповів про те, чому так вийшло, які його обов’язки зараз та скільки переселенців виїхали з окупації.

 

Кальчицька громада не діяла три роки повномасштабної війни

“З 2022 року, коли почалася повномасштабна війна, вони (керівництво Кальчицької сільської громади, — ред.) не релокувалися й не виїхали на підконтрольну територію України. Залишилися там як колаборанти”, — розповідає Вільному Радіо начальник Кальчицької сільської ВА Володимир Матяш.

З того періоду адміністрація Кальчицької громади не працювала.

Для довідки:

Зазначимо, у період з 2019 року до березня 2025 року Володимир Матяш працював виконувачем обов’язків селищного голови Мангушської громади.

“Коли я виїхав з Мангушської громади —  відновив діяльність [адміністрації] в евакуації, запустив усі механізми роботи. Вони (адміністрація Кальчицької громади, — ред.) не відновили свою діяльність взагалі. Виїхав тільки один заступник голови сільської ради”, — додає Володимир Матяш.

У березні 2025 року президент України створив 10 військових адміністрацій на тимчасово окупованій частині Донеччини. Серед них — і Кальчицька військова адміністрація.

“Президент же бачив, що вже три роки органи місцевого самоврядування не працюють. Тому і призначив мене начальником Кальчицької військової адміністрації. Наразі я склав реєстр ВПО, перевірив їхній статус: хто з них соціально незахищені, хто багатодітні, ветерани війни, УБД (учасники бойових дій, — ред.), хто повернувся з полону. Обдзвонив усіх, надаю гуманітарну допомогу. У нас [у громаді] же навіть немає програми підтримки цих категорій людей. Також підраховуємо, скільки людей виїхало. Відновив роботу сайту Кальчицької сільської громади, зробив сторінку у Facebook. Так поступово відновлюю те, чого не було з 2022 року”, — зазначає Володимир Матяш.

На сайті Кальчицької сільської громади можна побачити, що публікацію новин відновили 20 травня 2025 року. Остання до цього новина вийшла 18 лютого 2022 року.

Новини на сайті Кальчицької сільської ради не публікували з 18 лютого 2022 року по 20 травня 2025 року
Новини на сайті Кальчицької сільської ради не публікували з 18 лютого 2022 року по 20 травня 2025 року. Скриншот: Вільне Радіо

З окупованої Кальчицької громади евакуювалися близько десятої частини жителів

Процес відновлення ускладнюється тим, що очільник громади ще не має повного обсягу повноважень і працює з невеликою кількістю підлеглих.

“У мене є лише три людини. Як тільки Верховна Рада надасть мені повноваження — зможу створити тимчасову структуру органів місцевого самоврядування. Це має статися десь у липні-серпні [2025 року]. Зараз я лише займаюся відновленням усього. А створити програму соціально-економічного розвитку, підтримки ВПО, ЗСУ на фортифікації та інше зможу після отримання всіх повноважень. Поки в мене зв’язані руки”, — пояснює Володимир Матяш.

Для довідки:

Президент України призначив Володимира Матяша очільником Кальчицької сільської військової адміністрації 16 квітня 2025 року. Однак своїх повноважень новопризначений посадовець ще не набув.

Усе через те, що після президентського указу Верховна Рада має проголосувати за надання начальнику ВА повноважень. Однак станом на 8 липня 2025-го парламент ще не ухвалив цього рішення.

Тому очільник Кальчицької громади поки що може виконувати лише ті повноваження, які він має згідно з законом України “Про правовий режим воєнного стану”. Серед них є використання природних, трудових та фінансових ресурсів, замовлення продукції та послуг для потреб громади, встановлення пільг, тарифів на побутові та комунальні послуги тощо. З повним переліком повноважень начальників ВА можна ознайомитися у статті 15 вищезгаданого закону.

Поки що ж вдалося з’ясувати, що після окупації з громади евакуювалася лише незначна частина населення.

“Я наразі маю дані з п’яти джерел, згідно з якими з громади виїхали близько тисячі людей. Це люди, які мігрують: хтось поїхав у Запоріжжя, де ситуація з безпекою краща, хтось — у Дніпро, а хтось — за кордон”, — уточнює Володимир Матяш.

Зазначимо, за даними Кальчицької сільської громади, до повномасштабного вторгнення тут проживали 11 642 людей:

  • 2273 у селі Зоря;
  • 2355 у селі Малоянисоль;
  • 1718 у Кальчику;
  • 1207 у селі Кременівка;
  • 817 у селі Македонівка;
  • 708 у селі Касянівка;
  • 472 у селі Труженка;
  • 411 у селі Кирилівка;
  • 291 у селищі Асланове;
  • 285 у селі Гранітне;
  • 274 у селі Ключове;
  • 253 у селі Приовражне;
  • 208 у Катеринівці;
  • 205 у Келерівці;
  • 84 у селі Водяне;
  • 81 у селі Херсонес.

Отже, з окупації виїхала менш ніж десята частина населення Кальчицької громади.

“Після надання повноважень Верховною Радою я зможу зрозуміти, хто залучений на непідконтрольній території й працює як колаборант — з такими людьми треба буде припинити трудові відносини. До того ж є ті, хто всі ці роки не працював, але не з власної вини — у їхньому випадку доведеться відновлювати справедливість через судові процеси.

Також людей не було офіційно відправлено в простій, бо голова громади Надія Рибкіна не евакуювалася, більшість її заступників теж залишилися. Взагалі, багато хто не евакуювався, оскільки в громаді майже не було бойових дій — вони (росіяни, — ред.) просто зайшли, а місцеві “поміняли шапки” й продовжили працювати”, — пояснює Володимир Матяш.

Будівля Кальчицької сільської ради до повномасштабного вторгнення Росії
Будівля Кальчицької сільської ради до повномасштабного вторгнення Росії. Архівне фото: Кальчицька сільська рада

Нагадаємо, Маріупольський район під час боїв постраждав менше, ніж Маріуполь, але після окупації туди “прийшов занепад”, каже  голова районної ради Вадим Пікуз. У людей відбирають “безгосподарське” житло, роботи майже немає, а на тій, що є, — платять “копійки”.


Завантажити ще...