амброзія
Фото: Andrew Butko

Для людей, схильних до алергії на амброзію, період цвітіння цієї рослини перетворюється на випробування. Як послабити симптоми алергії, коли її слід лікувати та як війна впливає на поширення амброзії — розбираємося з експерткою.

 

Про сезонну алергію на амброзію, її прояви та лікування журналісти Вільного радіо поговорили з членкинею правління Міжнародного Товариства амброзії (IRS) Вікторією Родінковою.

алерголог Вікторія Родінкова
Вікторія Родінкова. Фото: allergy.org.ua

 

Пилок амброзії з Запоріжжя долітає до Нідерландів

Як розповідає фахівчиня, амброзія — нетипова для України рослина. До нас вона потрапила лише минулого століття.

Коли одеський та краснодарський порти використовувалися для отримання зерна з Америки, то була в Україну і в російський Краснодарський край завезена амброзія. Це чисто американська рослина, вона не притаманна Європі”, — розповідає експертка.

Нині амброзію можна зустріти майже по всій Україні, адже ця рослина доволі невибаглива та швидко поширюється.

Вважається, що вона зареєстрована у всіх областях України, теоретично. Але на Волині та Рівненщині її найменше. На Поліссі та, можливо, на Франківщині не так багато. Плюс з підняттям у гори — Прикарпаття, Карпати — також її трошки менше. Але на Закарпатті її навпаки дуже багато. Тому що на Закарпатті ми маємо амброзію, яка прийшла до нас з Угорщини”, — каже Вікторія Родінкова. 

Вітром пилок амброзії розноситься на великі відстані.

Пилок перелітає дуже добре. В нас є дані, що з Запоріжжя амброзія прилітає до Нідерландів. Звичайно, її не так багато, але все одно наші голландські колеги зробили колись моделювання траєкторії, і [воно] показало, що та амброзія, що долетіла до них [як пилок], конкретно була випущена в Запоріжжі рослинами”, — розповідає експертка.

 

Коли цвіте амброзія 

Через широкий ареал поширення амброзії від алергії на неї страждають майже у кожному куточку України. Цей період триває доволі довго: з середини літа та майже до кінця осені. У південних регіонах він розпочинається приблизно в середині липня, а у північних — на початку серпня.

З серпня амброзія буде цвісти аж до заморозків. На практиці в південних районах вона точно зачіпає першу декаду жовтня. На півночі її цвітіння швидше закінчується, в жовтні ми вже не бачимо пилку, а на півдні його ще буде доволі багато в жовтні. Ось цей період фактично треба берегтися від амброзії”, — каже експертка.

цвітіння амброзії
Амброзія. Фото з відкритих джерел

Пікова кількість пилку амброзії в повітрі, яка спричиняє алергію, буває декілька разів за сезон.   

В середині серпня є піковий період, коли і вдень, і вночі концентрація пилку може перевищувати значущі. Потім ще в неї з 25 по 29 серпня другий пік — теж майже цілодобово будуть концентрації високі. Також в перший тиждень вересня ми спостерігаємо ще один пік. Через глобальне потепління буває інколи, що цей пік зсувається на 18 вересня, тому що погода тепла. Це вже доцвітає друга фракція, амброзія вже встигає у нас в Україні цвісти щонайменше два рази впродовж сезону”, — каже спеціалістка.

 

Які симптоми алергії на амброзію

Пилок амброзії — дуже сильний алерген. Він може викликати наступні алергічні реакції:  

  • чхання; 
  • сльозотеча та свербіж очей; 
  • нежить (алергічний риніт); 
  • кашель.  

Амброзія може викликати більш важкі симптоми, такі як задуха, у людей, в яких є бронхіальна астма”, — каже Вікторія Родінкова.

 

Як полегшити симптоми алергії на амброзію

Найкращий засіб позбутися алергії, каже експертка, — пройти відповідне лікування.

Це алерген-специфічна, або алергенімунотерапія — коли малу дозу оцих алергенів амброзії вводять в організм людини, і вона поступово призвичаюється до цього алергену. І коли вона вже сама з алергеном стикається в житті, то організм вже на нього так не реагує”, — розповідає Вікторія Родінкова. 

алергія на амброзію
Найкращий засіб позбутися алергії — пройти лікування. Фото з відкритих джерел

Однак лікуватися краще у період року, коли амброзія не цвіте. 

Зараз таку терапію [проводити] вже запізно, тому що скоро [починається] сезон [цвітіння амброзії]. І якщо людині давати дозу ліків, яка сумується з алергеном, тобто коли поєднується їхня дія, то людина буде важко сприймати таке лікування. Як правило, його починають вже тоді, коли самого алергену немає”, — наголошує фахівчиня.

Полегшити симптоми алергії на амброзію можна антигістамінними препаратами. Але вони не лікують, а лише блокують дію гістаміну.

Для довідки:
Гістамін — це біологічно активна речовина, яка відіграє важливу роль у фізіології тіла. Він спричиняє основні прояви алергічних реакцій, коли імунна система реагує на зазвичай нешкідливі речовини як на загрозливі та змушують організм боротися з ними.

Впродовж сезону добре контролювати свої симптоми цими пігулками, якщо ви ще не почали алерген-специфічну терапію. А вже після сезону краще пройти саме лікування. Особливо це рекомендується тим, у кого симптоми дуже сильні, тому що вони як правило з року в рік наростають”, — радить Вікторія Родінкова.

Водночас експертка наголошує: лікувати алергію та призначати відповідні ліки може тільки лікар, а самолікування може призвести до шкоди для здоров’я.

 

Як війна впливає на розповсюдження амброзії

В умовах війни амброзія добре “почувається” та розповсюджується, каже експертка Вікторія Родінкова. Тож після закінчення війни доведеться з новою силою братися за викорінення цієї рослини.

Річ у тім, що є проблема, що амброзія добре живе на порушених ґрунтах. І зараз [вона добре росте] якраз через бойові дії, які ведуться на тій території, де амброзія без того була сильно розповсюджена. Тому, я думаю, це буде велика проблема на територіях, які зараз порушені війною. І звідти амброзія буде через зміну клімату просуватися далі на північ”, — каже співрозмовниця.

амброзія
Амброзія. Фото з відкритих джерел

При цьому звичайне скошування амброзії не допомагає її позбутися — так вона тільки зміцнює кореневу систему та відростає наново.  

Потрібно боротися з амброзією в першу  чергу, але це буде дуже важко, тому що вона розповсюджується на великих площах, і специфічні методи боротьби, які треба застосовувати, а найкраще — просто виривати з корінням вручну — це дуже важко робити. Але одна справа, коли ти можеш дістатися тієї території, а коли там повністю все заміновано — заради амброзії туди ніхто не полізе”, — підсумовує Вікторія Родінкова.

***

Нагадаємо, щороку багато людей страждають від сезонної алергії. Як вона проявляється, що її викликає та чи можна її вилікувати — розбираємося в матеріалі. 


Завантажити ще...