Підтримати
Сімейні лікарі Бахмута прйимають у Києві
Амбулаторія сімейної медицини у Києві, фото: ЦПМСД Бахмута

Евакуйовані амбулаторії Бахмутського ЦПМД отримують фінансування від Національної служби здоров’я України менш ніж за половину пацієнтів, яких обслуговують. Усе через те, що люди відмовляються вносити зміни у декларації з сімейними лікарями. Розповідаємо, чому так сталося та як пацієнти можуть допомогти виправити ситуацію.

 

Про недофінансування Центру первинної медичної допомоги Бахмута Вільному радіо розповіла директорка медзакладу Світлана Шабаліна.

Сімейні лікарі Бахмута недоотримують гроші

Зараз ЦПМД Бахмута працює на базі двох амбулаторій — у Києві та Дніпрі. Декларації з бахмутськими лікарями мають майже 36 тисяч пацієнтів. Втім НСЗУ оплачує закладу гроші лише за 14,6 тисячі людей. 

Така ситуація склалася через те, що не всі пацієнти внесли зміни до своїх декларацій на вимогу НСЗУ — тепер заклади отримують гроші за меддопомогу лише тим пацієнтам, у чиїх деклараціях вказана прописка на території, яка не окупована та не потерпає від активних бойових дій.

“Змінилися правила [фінансування медзакладів від] Національної служби здоров’я України. При укладанні декларації тепер клієнт обирає не лише лікаря, але й місто, де б він хотів отримувати цю допомогу. Оскільки у нас є дві амбулаторії — Дніпро і Київ — то ми пропонували нашим клієнтам змінити у декларації місто отримання допомоги на Дніпро чи Київ. Не всі це зробили. Ми розуміємо, що для багатьох слово “Бахмут” — це як якір, який їх тримає з цим місцем. І вони не зголосилися змінити місце надання послуг. Вони залишилися на деклараціях з нашим лікарями, але місце надання у них зазначено в Бахмуті”, — пояснює Світлана Шабаліна.

На обслуговування таких пацієнтів Національна служба здоров’я України фінансування не виділяє, тож лікарі Бахмутського ЦПМД недоотримують гроші.

“До клієнта, у якого місцем надання допомоги зазначений Бахмут, застосовується коефіцієнт нуль, система бачить, що у нього є чинна декларація з лікарем, який працює в нашому закладі, але кошти не оплачуються, тому що Бахмут знаходиться в зоні проведення активних бойових дій”, — каже Світлана Шабаліна.

Чому НСЗУ обмежила фінансування амбулаторіям Бахмута

Втім, лікарка зазначила, що допомогу медики продовжують надавати своїм пацієнтам незалежно від зазначеного в декларації міста.

“Це не означає що ми нашим клієнтам не будемо надавати допомогу. Допомогу, яку ми можемо надати в цих двох амбулаторіях і дистанційно, ми надаватимемо. Деяким таким пацієнтам, наприклад, з цукровим діабетом, ми надавали глюкометри та тест-смужки з гуманітарної допомоги від благодійників”, — каже директорка ЦПМД Бахмута.

За її словами, після евакуації з Бахмута амбулаторії вже не раз потрапляли під скорочення фінансування “заднім числом”. Наприклад, на підставі постанови Кабміну №1139 від 20 жовтня 2023 року закладам, зареєстрованим на тимчасово окупованій території, припинили фінансування з 1 вересня.

“Нас перевели на пакет підтримки збереження кадрового потенціалу, де фактично покривали витрати на заробітну плату, але не давали коштів на нашу медичну діяльність, наприклад придбання розхідних матеріалів. Ми витрачали ті кошти, які у нас були на залишках. На сьогодні ми їх витратили майже всі, плюс ми купували обладнання, яке було пошкоджено при транспортуванні або втрачено в Бахмуті.

Нам важливо отримувати гроші за деклараціями, тому що ми не можемо призупинити надання допомоги нашим клієнтам. І є колектив, який просто розбіжиться, якщо не буде зарплати. Якщо наші клієнти погодяться, щоб ми їм змінили місце надання послуги на Дніпро чи Київ, у нас буде більше шансів надавати все ж таки якісну допомогу”, — пояснює Світлана Шабаліна. 

Аби продовжувати лікування у бахмутського сімейного лікаря, пацієнтам не обов’язково перебувати у Києві чи Дніпрі, куди переїхали амбулаторії. Треба лише вказати одне з цих міст у декларації, а з лікарем можна консультуватися дистанційно.

Нагадаємо, раніше ми публікували перелік сімейних лікарів Бахмута, які працюють в евакуації, та їхні контакти.


Завантажити ще...