Компанія Maxar, яка є одним із найбільших комерційних постачальників супутникових знімків, могла закрити українським користувачам доступ до свого сервісу.
Про це пише видання “Мілітарний”, посилаючись на коментарі декількох користувачів комерційного сервісу, як забажали зберегти анонімність.
Останні стверджують, що компанія офіційно обґрунтувала це рішення нібито “адміністративним запитом”.
“Фактично ж відключення стало наслідком заборони уряду Сполучених Штатів на надання Україні розвідувальних даних. Тобто адміністрація президента Дональда Трампа через державний департамент заборонила надавати американським компаніям і комерційним сервісам супутникові дані для України”, — допускає видання “Мілітарний”.
Там додали, що обмеження доступу до сервісів Maxar стосується як урядових, так і приватних користувачів з України.
“Ця американська аерокосмічна компанія є чи не головним постачальником комерційних супутникових знімків для українських користувачів про пересування російських військ, а також результати ураження важливих об’єктів, як на тимчасово окупованій території, так і в самій Росії. Також супутникові знімки Maxar неодноразово використовували світові ЗМІ для ілюстрації та аналізу перебігу бойових дій між Україною та Росією”, — додали у виданні.
Про відсутність доступу до супутникових знімків вже повідомили в OSINT-команді CyberBoroshno. Аналітики користувалися безкоштовним доступом до знімків, аби відслідковувати накопичення російських сил та їхню активність на об’єктах стратегічного та оперативного рівня.
5 березня офіційно стало відомо, що США не лише призупинили передачу вже обіцяного озброєння для України, а й “поставили на паузу” обмін розвідувальними даними з Україною. Рішення нібито ухвалили “після зустрічі в Овальному кабінеті”.
Американські дані застосовувалися українськими силами для того, аби ідентифікувати та знищувати російські воєнні цілі як на окупованих територіях, так і на території Росії. Окрім цього, дані американської розвідки допомагали Україні ефективніше готуватися до російських ракетних обстрілів, адже дозволяли визначити, коли російські ракетоносії готуються до пусків.
Тимчасову втрату розвідінформації від США українським силам намагаються компенсувати інші союзники, зокрема Франція. Міністр оборони Франції Себастьєн Лекорню в інтерв’ю радіостанції France Inter заявив, що засоби розвідки держави є “суверенними”, тому рішення США на розвідку Франції не впливають.
Нагадаємо, у вівторок, 4 березня, стало відомо, що США призупинили передачу збройної допомоги Україні. Хоч адміністрація нового президента США Дональда Трампа не виділила жодного пакета допомоги Україні, держава продовжувала отримати ту зброю, яку виділила адміністрація Джозефа Байдена.