Україна отримала довгоочікувані ракети ATACMS, які запускаються з пускових установок M142 HIMARS та M270. Розповідаємо, чому Україна прагнула отримати саме це озброєння, навіщо воно потрібне ЗСУ та чому американські партнери через два роки вагань зважилися на передачу цих ракет.
24 квітня американські офіційні представники (зокрема радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван) підтвердили, що у березні таємно передали Україні ракети ATACMS дальністю понад у 300 кілометрів. Україна застосовувала їх для атаки по російському комплексу ППО/ПРО С-400 у тимчасово окупованому Криму.
Тоді українські ATACMS подолали відстань у близько 165 кілометрів від українських позицій. Російські окупанти висловлювали припущення, що Україна застосувала саме цей вид озброєння.
Джейк Салліван заявив, що США передали Україні “значну” кількість цих ракет та будуть передавати їх й надалі. Президент України Володимир Зеленський у вечірньому зверненні 24 квітня подякував американським партнерам за виділення чергового пакету допомоги, який зокрема містить і ракети ATACMS, що можна вважати остаточним підтвердженням наявності цього озброєння в України.
Конкретно про ATACMS в оголошеному 24 квітні пакеті озброєння на 1 млрд доларів справді не йдеться, однак у тому переліку є категорія “додаткові боєприпаси для HIMARS”, а ракети ATACMS запускаються саме з пускових установок систем M142 HIMARS та M270, тому цілком можуть називатися боєприпасами для цих установок.
Окрім цього, у жовтні Україна вже отримувала ракети ATACMS, але застарілої версії (зі зменшеною дальністю та з касетною бойовою частиною). Факт їхнього використання підтвердив президент Зеленський, хоч тоді також завчасно ніхто не оголошував про передачу цих ракет (у списку озброєння їх підписали просто як “касетні боєприпаси”), щоб не дозволити окупантам підготуватися до можливих ударів.
Українська ракетна програма ще не створила високоточну ракету, яка може вражати тилові об’єкти на території окупантів, тому Україні для цього доводиться покладатися на підтримку союзників. Франція та Велика Британія передають ЗСУ авіаційні ракети SCALP-EG/Storm Shadow, однак це крилаті ракети, тому розвивають порівняно низьку швидкість та є легшою мішенню для російської ППО, ніж балістичні ракети.
Окрім цього, загалом Франція та Велика Британія мають до 1300 ракет SCALP-EG/Storm Shadow, тому не можуть передавати їх Україні у великій кількості. За різними повідомленнями, до України ці ракети прибувають досить рідко та обмеженими партіями по 40-50 штук.
У той час як ATACMS є балістичною ракетою (її складніше збити, ніж крилаті SCALP-EG/Storm Shadow). Окрім цього, ATACMS запускається з наземних установок систем M142 HIMARS та M270, які українські військові майже за два роки експлуатації добре опанували.
ATACMS має різні види бойової частини: уламково-фугасну та касетну. Уламково-фугасна призначена для знищення різноманітних будівель, інженерних споруд та кораблів у тилу ворога єдиним потужним вибухом, а касетна — для атак, зокрема, аеродромів та живої сили противника, адже розкидає велику кількість суббоєприпасів у повітрі, які вибухають після падіння на землю.
Американські партнери анонсували нові постачання сучасної версії ATACMS, яка має дальність роботи понад 300 кілометрів. Цього достатньо, щоб уразити ціль у будь-якому тимчасово окупованому населеному пункті материкової України, а також практично у будь-якій точці тимчасово окупованої АР Крим (за виключенням околиць Керчі).
Американські посадовці ігнорували запит України у далекобійному озброєнні протягом двох років, пояснюючи це, зокрема, страхом перед ймовірною “ескалацією” конфлікту з Росією. Зараз ці ракети дають Україні “як відповідь на активізацію російських обстрілів цивільної інфраструктури України, а також на застосування Росією північнокорейських ракет для ударів по Україні”.
Другою причиною було те, що США самі мають цих ракет “відносно небагато”, тому не можуть ними поділитися з Україною без шкоди для своєї обороноздатності. Однак, заявив Джейк Салліван 24 квітня, у Штатах вже відновили виробництво цих ракет, що і дало можливість додати їх до пакетів допомоги Україні.
Офіційні представники США не конкретизують, скільки ракет вже передали, обмежуючись формулюванням “значна кількість”. Водночас журналісти видання The New York Times, посилаючись на свої джерела, стверджують, що Україна вже встигла отримати 100 ATACMS з дальністю понад 300 кілометрів, а також “велику” кількість касетних боєприпасів до артилерії.
Нагадаємо, 24 квітня, президент США Джо Байден підписав законопроєкт про виділення допомоги Україні, одразу після чого оголосив про виділення нового пакету озброєння.