17 січня в приміщенні Бахмутської міської ради відбулася рада регіонального розвитку. Одним із важливих питань, яке обговорювали на заході стали батьківські внески в школах. В управлінні освіти їх наявність підтвердили, проте скільки грошей збирають з батьків — в управлінні не знають.
Питання про батьківські внески задали із зали після виступу голови Управління освіти. Це було одне з небагатьох зауважень від присутніх.
“У нас немає такої критичної потреби, щоб в школі збирати гроші, наприклад, на штори, на мило, на туалетний папір, на лінолеум. Без цього не можна вести навчальний процес? Це треба скасовувати. І знову ж, позиція управління освіти — вони навіть не знають скільки збирають”, — зазначає активіст Віктор Буслов.
Начальник управління освіти Бахмутської міської ради Марина Рубцова заявляє, що потреба збирати гроші з батьків виникає через недостатнє фінансування.
“На сьогодні можу відповісти, що 100% забезпечення потреб освіти від бюджета немає, тому існують додаткові джерела фінансування, в тому числі і батьківські внески”, — каже Рубцова.
Однак про те, скільки саме грошей батьки здають на “безкоштовну” освіту голова Управління не знає, і постійно перенаправляє чи то на бухгалтера, чи то на директорів шкіл.
“Проте я можу пояснити вам технологію: існує порядок, який визначає збір коштів, навчальний заклад створює бізнес-план, збирають загальну батьківську конференцію, яка приймає рішення про його реалізацію. Розмір внесків визначається на голосуванні”, — пояснила Рубцова.
Зазначимо, пояснити де саме подивитись звіти про зібрані кошти в Управлінні не можуть.
При цьому, стаття 53 Конституції України та статті 3 та 4 Закону України «Про освіту» гарантують право громадян на доступність освіти та право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України.
“Шановні батьки, ви у нас всі освічені люди, подивіться будь ласка на сайт школи, вони мають там публікувати бюджет школи. І там видно на що ідуть гроші з бюджету, на що їх вистачає. Увага, батьки можуть давати гроші на потреби школи якщо захочуть!”, — зазначила Міністр освіти Лілія Гриневич в коментарі журналістам.
Держава гарантує усім громадянам України та іншим особам, які перебувають в Україні на законних підставах, право на безоплатне здобуття повної загальної середньої освіти відповідно до стандартів освіти. Так само держава гарантує безоплатне забезпечення підручниками (у тому числі електронними) й посібниками всіх здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників.
Тож, якщо у школі вимагають здати гроші на умовний “лінолеум” чи на придбання книжок – потрібно писати скаргу у районне управління освіти і можна додатково у правоохоронні органи. Якщо ж школам не вистачає фінансування, то вони можуть заснувати окремий фонд, отримувати благодійні внески від батьків учнів та звітувати про всі кошти.
До того ж, всі потреби навчального закладу повинні бути зафіксовані у кошторисі, який аналізують в міському департаменті освіти та виділяють кошти на потреби школи. Виділені кошти адміністрація закладу починає розподіляти. Якщо цих коштів не вистачає на будь які потреби (попередньо вказані у кошторисі), заклад має право взяти кошти зі спеціального бюджету. Спеціальний бюджет закладу — це рахунок, на який надходять кошти з благодійних внесків, з платних послуг тощо. Саме сюди можна віднести внески батьків.
Додамо, що у 2018 році, 11-ти школам Бахмута виділили понад 80 мільйонів гривень. Проте в звітності є “спеціальний фонд”, який складає 893 тисяч 300 гривень. У минулому році на ньому було понад 3 мільйони гривень. Однак, витрат з цього фонду в жодної із шкіл міста немає.
Нагадаємо, у Бахмуті не звітують про батьківські внески в школах, хоча вони є.
Читайте також: В бахмутській школі №12 під утепленням ховають не відремонтовані тріщини в стінах
Бахмутське управління освіти впіймали на фінансових порушеннях на понад 700 тисяч грн.