Рівно рік тому, 20 травня 2023-го, російські окупанти заявили, що начебто повністю захопили Бахмут. Наступного дня президент України визнав, що від міста залишилися тільки руїни, але заяви про окупацію не підтвердив. У місті як мінімум з грудня 2023 року немає українських військових. За майже пів року російська армія просунулась від останньої ділянки міста, яка не вважалась окупованою, та вже веде бої за прилеглі Кліщіївку та Іванівське. Ми зібрали коротку хроніку знищення міста, за руїни якого продовжують боротись.
Росіяни активізували рух у бік Бахмута у квітні 2022 року, коли захопили Попасну, що на Луганщині. З цього моменту вони все ближче підбиралися до міста, захоплюючи навколишні села. Ударів по Бахмуту ставало дедалі більше.
Наприкінці літа 2022-го росіяни впритул наблизились до околиць Бахмута. Відтоді почалися їхні спроби зайти в місто.
Запеклі бої за місто тривали 9 місяців. Штурмували Бахмут здебільшого найманці з ПВК “Вагнер”.
Відео надане Вільному радіо бійцем 46-ї бригади
Підрозділи ЗСУ завзято тримали оборону, але були вимушені поступово відходити.
Відео надане Вільному радіо бійцем 46-ї бригади
20 травня 2023 року ватажок ПВК “Вагнер” Євген Пригожин заявив, що його найманці нібито захопили Бахмут.
Наступного дня президент України виступив із заявою, яку в деяких ЗМІ сприйняли як визнання окупації Бахмута.
“Ви повинні розуміти, що там нічого немає. Вони (росіяни, — ред.) все зруйнували. Нині Бахмут є лише в наших серцях. Ворог знищив все. Сьогодні там лише земля і багато мертвих росіян. Наші захисники провели там потужну роботу. Ми дуже вдячні їм за це”, — сказав Володимир Зеленський 21 травня 2023 року.
Того ж дня у Генеральному штабі ЗСУ уточнили: про перехід Бахмута під контроль окупантів не йдеться.
“На Бахмутському напрямку ворог продовжує вести наступальні дії. Бої за місто Бахмут тривають. Протягом доби противник безуспішно намагався відновити втрачені позиції південніше населеного пункту Іванівське. До того ж, вів наступальні дії у напрямку Григорівки, успіху не мав”, — писали у пресслужбі Генштабу ЗСУ 21 травня 2023 року.
З додатковим спростуванням виступив речник президента Сергій Нікіфоров. За його словами, між Володимиром Зеленським і журналістом відбувся такий діалог:
Журналіст: Росіяни сказали, що взяли Бахмут.
Зеленський: Я думаю, ні (Після цих слів президент сказав вище наведену фразу).
Про те, що Зеленський заперечив взяття Бахмута росіянами, повідомив і журналіст Крістофер Міллер. Він зазначив, що репортер поставив одразу два запитання, а слова президента про “втрачене” місто означали, що воно повністю зруйноване.
Відео надане Вільному радіо бійцем 46-ї бригади
Водночас навіть на відео окупантів, які вони публікували з нібито повністю окупованого Бахмута, було постійно чути вибухи та бої на околицях міста.
Російські окупанти вважають Бахмут “звільненим” та вже відзначають цю “дату” у пропагандистських ЗМІ.
Проте українська сторона досі не виступала із заявами щодо статусу Бахмута. Про окупацію міста влада не говорить, і певний час на користь цього був аргумент. Річ у тім, що до грудня 2023 року на території Бахмута була “сіра зона” — колишній соковий завод, який не могли втримати військові жодної зі сторін.
Проте, за даними активістів аналітичного порталу DeepState, цю ділянку росіяни таки захопили наприкінці 2023 року. Пізніше внаслідок бойових дій підрозділи ЗСУ мусили відійти ще далі від Бахмута. Станом на 21 травня 2024 року бої тривають за села Іванівське та Кліщіївку. Перше окупанти нібито вже майже захопили: у травні вони публікували кадри, на яких начебто ходять селом.
Кліщіївку бійці ЗСУ продовжують боронити, але штурмові групи та техніка загарбників регулярно намагаються увірватись у село.
Отже, завод на околицях Бахмута більше не вважається лінією фронту. У травні 2024 року найближчі позиції ЗСУ та адміністративні кордони міста розділяють майже два кілометри.
Попри вищеописане українська влада не визнає Бахмут тимчасово окупованим російської армією.
12 квітня 2024 року Міністерство реінтеграції тимчасово окупованих територій оновило список населених пунктів, які потрапили в окупацію або продовжують бути ареною бойових дій з росіянами.
У цьому списку Бахмут позначають як територію, де тривають бойові дії.
Цей перелік посадовці затверджують тільки після узгодження з Міноборони.
Водночас Авдіївку, контроль над якою ЗСУ втратили 20 лютого 2024 року, прибрали з цього списку через тиждень. Тепер вона значиться не зоною бойових дій, а окупованою територією.
З яких причин Бахмут станом на 21 травня 2024 року перебуває у зоні бойових дій, залишається невідомим.
Нагадаємо, тим часом у Бахмуті та громаді перейменували понад 130 вулиць і провулків у межах деколонізації. Замість вулиці Гагаріна тепер є вулиця Затишна, замість Ентузіастів — Авдіївська, а замість Рабкоровської — вулиця Журналістів. Це лише декілька вулиць, які позбулися російського походження.