Підтримати
Бахмут визнали окупованим за документами ще пів року тому, але промовчали
Колаж: Вільне радіо

13 грудня 2023 року — саме з цього дня українська влада офіційно визнала Бахмут тимчасово окупованим у документах. Хоча окупанти вважають місто захопленим ще з травня 2023 року, проте бої тут дійсно продовжувались й пізніше. Українські посадовці та військові відтягували рішення про визнання окупації не один місяць. Розбираємось у перипетіях статусу Бахмута.

 

Публікацію рішення про визнання Бахмута тимчасово окупованим відтягували чотири місяці

У травні 2024 року журналісти Вільного радіо розповідали про те, що Бахмут не визнають окупованим, спираючись на дані від Міністерства реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Найсвіжіший на той момент документ датували 12 квітня 2024 року, і в ньому Бахмут позначали як територію, де тривають бойові дії.

Згідно з офіційними переліком, Бахмут станом на 12 квітня 2024-го перебував у зоні бойових дій
Згідно з офіційними переліком, Бахмут станом на 12 квітня 2024-го перебував у зоні бойових дій. Скриншот: документ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України

Тоді ми звернулись до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій з інформаційним запитом та попросили пояснити: чому Бахмут станом на травень 2024 року не визнають тимчасово окупованим.

Відповідь на питання надіслали від Департаменту з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи ДонОВА:

“Згідно з Переліком м. Бахмут Бахмутської міської територіальної громади (UA14020010010059145) в період з 24 лютого 2022 року по 12 грудня 2023 року віднесено до розділу “Території активних бойових дій”, а в період з 13 грудня 2023 року дотепер перебуває в розділі “Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України”.

В оновленому переліку Бахмут дійсно знаходиться у тимчасовій окупації з 12 грудня 2023 року.

Бахмут після 23 квітня внесли до публічного переліку як тимчасово окупований з 12 грудня 2023 року
Бахмут після 23 квітня внесли до публічного переліку як тимчасово окупований з 12 грудня 2023 року. Скриншот: Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України
Бахмут значиться в документах української влади тимчасово окупованим з 12 грудня 2023 року
Бахмут значиться в документах української влади тимчасово окупованим з 12 грудня 2023 року. Скриншот: Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України

“Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України за погодженням з Міністерством оборони України з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій”, — зазначають посадовці, не пояснюючи затримку з повідомленням про окупацію.

Бахмут, зазначений як тимчасово окупований, вперше з’явився в оновленому переліку згідно з наказом Мінреінтеграції № 120 від 23 квітня 2024 року.  Посадовці публікують ці накази з затримкою у 2-3 тижні. Зокрема цей наказ опублікували з затримкою у понад два тижні. 

 Що змінить статус “окупований” для Бахмута?

Журналісти Вільного радіо з лютого 2024 року звертались до Бахмутської військової адміністрації з питаннями щодо офіційного визнання Бахмута окупованим. Тоді представники влади не стали коментувати ситуацію: ні спростовувати, ні підтверджувати. 

На наші додаткові уточнення у посадовців, зокрема ми особисто під час зустрічі звертались до керівника ВА Олексія Реви та заступника керівника ВА Олександра Марченка, інформації про відповідний документ теж не озвучували. 

Окремо зазначали, що різниці після визнання міста окупованим не буде. 

Додатково прокоментувати ситуацію щодо того, як в законі виписали різницю статусів “перебуває з зоні бойових дій” та “тимчасово окупований” ми просили юристів різних фірм, втім суттєвої різниці при аналізі законодавства разом з ними не знайшли. 

Як завершувалась битва за Бахмут та чому не можна сказати, що окупували його у травні (як заявляють росіяни)

20 травня 2023 року ватажок ПВК “Вагнер” Євген Пригожин заявив, що його найманці нібито захопили Бахмут. Росіяни рахують відлік “звільнення” Бахмута саме з цієї дати. 

Наступного дня президент України Володимир Зеленський виступив із заявою, яку в деяких ЗМІ сприйняли як визнання окупації Бахмута.

“Нині Бахмут є лише в наших серцях. Ворог знищив все. Сьогодні там лише земля і багато мертвих росіян”, — сказав Володимир Зеленський 21 травня 2023 року.

Того ж дня у Генеральному штабі ЗСУ уточнили: про перехід Бахмута під контроль окупантів не йдеться. З додатковим спростуванням виступив й речник президента Сергій Нікіфоров.

Західні околиці Бахмута у квітні 2023 року
Західні околиці Бахмута у квітні 2023 року. Фото надане Вільному радіо бійцем 46-ї бригади ЗСУ

Тому, що битва за Бахмут дійсно тривала майже до кінця 2023 року, є докази. Як в грудні аналізували наші журналісти, “сірою зоною” залишався колишній соковий завод на південно-західних околицях міста та території на південь від заводу, де розташовувались сади та дачі місцевих. Їх не могли втримати військові жодної зі сторін.  

Якраз з 12 та 13 грудня 2023 року аналітичний портал DeepState перефарбував цю територію як тимчасово окуповану. 

Вищеописані дані свідчать, що саме ця ділянка міста дозволяла не визнавати Бахмут тимчасово окупованим до 13 грудня 2023 року.  

Нагадаємо, ставленики окупантів у т.з. “ДНР” заявили, що жителі Бахмута та Соледара, чиє житло зруйнували боями, можуть подати заяву на компенсацію. Людям пропонують приїхати з документами у тимчасово окупований Шахтарськ. Втім підтверджень таких виплат наразі нам знайти не вдалось.


Завантажити ще...