Вихователька дитсадка з Бахмута Ольга Посохова, яка виїхала в Івано-Франківськ, разом з іншими жінками в’яже шкарпетки спеціальної форми. Їх передають пораненим українським військовим до госпіталів. Розповідаємо, як виглядають такі шкарпетки, чому їх не купити у звичайному магазині та як підтримати ініціативу.
“Така дрібничка, але ніхто не задумувався, що поранені лежать там з цим залізяччям (апаратами Ілізарова, — ред.) у руках та ногах, і нічого ж не вдягнеш без руху. І кінцівки мерзнуть все одно, навіть якщо й є опалення. Хлопцям сподобалось”, — розповідає Вільному радіо Ольга Посохова з Бахмута.
Жінка в’яже шкарпетки, які застібаються на ґудзики, що дозволяє одягнути їх без зайвих зусиль. Такі шкарпетки на переламані кінцівки, які вже загоюються, дозволили вдягати бійцям лікарі госпіталю в Івано-Франківську.
“Хлопці радіють, не хочуть їх знімати (не так там їм вже й холодно), бо відчувають чиєсь піклування, що про них пам’ятають. Для психологічного стану це також важливо”, — розповідає Ольга Посохова.
Сама вона до госпіталю не ходить: у місті працює ціла група таких в’язальниць, які координуються у Viber-групі “Спецшкарпетки”.
“Це не моя заслуга — я натрапила на місцеву групу у Viber, де жінка, екс-викладачка почала цю роботу. Все дуже добре організовано: ми одна одну й не бачимо. Є два стандартні розміри, їх і вив’язуємо”, — розповідає Ольга.
Щоб не гаяти час, все, що встигають нав’язати, вони передають певній людині міським транспортом. Та людина вже несе ці “спецшкарпетки” до госпіталю.
З лікарями все це узгодили. Перш ніж передати готовий виріб до лікарні, жінки перуть та прасують “спецшкарпетки”.
“Ми плетемо лише з вовняних ниток без ворсу, але вони не повинні бути червоних відтінків. Щоб якщо рана закровить, було видно пляму”, — пояснює жінка.
“Плету помалу, коли є час”
Ольга каже, що в’яже лише у вільний час, адже продовжує працювати у дитсадку, хоч і дистанційно. До Івано-Франківська бахмутянка евакуювалася наступного дня після відкритого вторгнення Росії.
Її син та невістка служать у Збройних силах України. Кілька місяців тому жінка вирішила, що грошових пожертв на армію з її боку недостатньо. Так вона й почала в’язати ці шкарпетки.
“Коли є час [в’яжу], бо треба й онуками займатись. Ми живемо в гуртожитку, і якщо сідаємо до телевізора, то в’яжу. За місяць я сплела 5 пар. Але кожна [з нас вʼяже] по 1-3-5, і набирається. Є жіночки, які встигають нав’язати набагато більше, ніж я”, — розповідає жінка.
Вона додає: особливі навички для в’язання таких шкарпеток не потрібні.
“В’яжеться по прямій, а там, де стопа, — наприкінці зшивається. Складність лише в тому, щоб зробити точно за певними параметрами. Адже нитки бувають різні за товщиною, тож кількість рядків та петель завжди різна”, — пояснює волонтерка.
Нитки вона зазвичай не купує, а розпускає вживані в’язані речі, які знаходить у гуманітарці.
“Мені пропонували скинути гроші на нитки, але я відмовилась — не хочу мати відповідальність за це перед кимось. Але в дар безкоштовно нитки я прийняла б”, — каже жінка.
Якщо ви хочете допомогти в’язальницям з матеріалами, можете переслати нитки Ользі Посоховій на відділення № 30 “Нової Пошти” в Івано-Франківську (тел. Ольги 095 807 88 06).
Нитки мають бути вовняні, не ворсисті типу “мохер”, та не відтінків червоного кольору.
Воєнні журналісти показали, як працює стабілізаційний пункт у госпіталі Бахмута. Це місто на Донеччині є однією з найтяжчих ділянок фронту війни з російськими окупантами. Бувають дні, коли тут мусять надавати першу меддопомогу десяткам бійців.
Читайте також: