Спортсменка з Бахмута Єлизавета Моренко стала переможницею турніру з боротьби на поясах Алиш у ваговій категорії 75+. Змагання проходили 15–16 квітня у столиці Киргизстану й об’єднали 200 спортсменів із десяти країн. Своїми враженнями від участі в турнірі Єлизавета поділилася з журналістами Вільного Радіо.
Бахмут на турнірі Grand Prix — Memorial of Bayaman Erkinbaev 2025 у Бішкеку представляли дві спортсменки — Софія Рудковська та Єлизавета Моренко. Софія посіла п’яте місце у ваговій категорії до 75 кг, а Єлизавета стала переможницею у категорії 75+ кг.
“На змаганнях були різні спортсмени — з Монголії, Киргизстану, Узбекистану, Туркменістану, Індії та інших країн. У моїй групі було шість суперниць у категорії 75+, тобто без обмежень за максимальною вагою. Але тут, на щастя, не було як у сумо — я не боролася із суперницями вагою 180 кілограмів. Мені пощастило: суперниці були легші за мене. У моїй підгрупі була хороша ситуація: тільки одна дівчина, а в іншій — чотири. Тому я пропускала перше коло боротьби й одразу боролася із суперницею за вихід у фінал. Подолала її, а потім у фіналі змагалася з представницею Киргизстану”, — розповідає Єлизавета Моренко.
Це “золото” стало першим за останні роки для України у цьому виді спорту.
“Не можу сказати, що мені було легко, бо це національна боротьба Киргизстану, і вони постійно тренуються саме в ній. Тому навіть із тими, хто був легший за мене, було важко. Але, мабуть, через те, що я не азіатка, суперникам було дивно мене бачити. Вони потім усі підходили, тиснули руки й фотографувалися зі мною”, — говорить бахмутянка.
Між боротьбою на поясах Алиш та сумо, за словами співрозмовниці, є дуже суттєва різниця.
“Особливість цієї боротьби в тому, що ти завжди маєш тримати руками пояс суперниці. І він не широкий — такий, як у самбо чи дзюдо. Щойно відпускаєш пояс — тобі зараховують мінус бал. Коли кидаєш суперницю на обидві лопатки — дають лише два бали. Це дуже мало, бо в дзюдо або самбо за такий кидок можуть одразу присудити перемогу. У цій боротьбі потрібно кілька разів поспіль кидати, не відпускати руки й дотримуватись багатьох правил. Тому я виграла по закінченню часу — з перевагою у балах”, — пояснює Єлизавета Моренко.
Виграти достроково в цьому виді спорту можна лише виконавши складний кидок.
“Для перемоги ти маєш, не відпускаючи рук, зробити амплітудний і швидкий кидок, залишаючись у стійці, а суперниця має повністю опинитися на підлозі. Такий ідеальний кидок — без кутів, із дотриманням умов самому не впасти нижче — зробити непросто. За весь час змагань я бачила лише 2–3 такі кидки”, — ділиться бахмутянка.
Нагадаємо, нещодавно в німецькому Бранденбурзі відбувся міжнародний турнір із сумо. Бахмутянин Іван Буторін посів друге місце у своїй ваговій категорії та третє — в абсолютній.