image

Бахмутська зоозахисниця балотується у депутати ОТГ. З чим йде на вибори Катерина Арісой

|
15 Вересня 2020

Бахмутська зоозахисниця балотується у депутати ОТГ
З чим йде на вибори Катерина Арісой
Катерина Арісой — відома в місті волонтерка, співзасновниця товариства захисту тварин "Лада". Вона вирішила взятися за ще одну неоплачувану справу — стати депутатом міськради. Як безпритульні тварини підштовхнули бахмутянку до такого рішення, в чиїй команді йде на вибори та чого прагне в новій ролі ми розпитали в майбутньої кандидатки особисто.
Це інтерв'ю Вільне радіо записує з особистої ініціативи. Нам цікаво поспілкуватися з Катериною Арісой в новій ролі та розпитати детальніше про готовність кандидатки до її перших виборів.

З огляду на те, що останні 10 років жінки в депутатському корпусі Бахмута ㅡ в меншості, ми будемо розповідати про них детальніше. Якщо Ви будете кандидаткою в раду Бахмутської ОТГ — зв'яжіться з редакцією Вільного радіо. Нам цікаво з вами поспілкуватися.
Ближче до виборів на сайті Вільного радіо також з'явиться інформація про всіх кандидатів/кандидаток в раду і багато інтерв'ю.
Ми не будемо робити матеріали з кандидатами на платній основі для того, щоб уникнути заангажованості.
З політичного досвіду - Громадська рада. І вона розчарувала
— Розкажіть про себе. Звідки Ви родом, де навчалися?
Я народилася та все життя прожила в Бахмуті, мені 33 роки. Навчалася у НВК №11. Вищу освіту я отримала в Донецькому національному університеті за спеціальністю "журналістика", я магістр журналістики. Працювала журналісткою на ТРК "Заказ", коли ще навчалася в університеті.
— В місті вас знають як зоозахисницю. Але розпочнімо з основної роботи: чим Ви заробляєте на життя?
У мене є приватне підприємство, інтернет-магазин (торгівля сировиною для виготовлення меблів), і це моя робота, яка приносить мені прибуток. Організація "Лада" — волонтерська, я нічого не отримую від допомоги тваринам. Тільки витрачаю.
— Як би Ви оцінили свої статки? Кандидати в депутати місцевих рад не зобов'язані подавати декларації, але в разі перемоги про всі доходи та майно потрібно буде звітувати щороку.
Я відношу себе до людини середнього достатку.
— У вас є родичі в якійсь з гілок влади (виконавча, судова) в Бахмуті?
Наразі нікого немає. Мій батько — суддя у відставці.
— У Вас є досвід в політиці або місцевому самоврядуванні? Якщо так, то який?
Саме у політиці я досвіду не маю, але я 3 роки (у 2017-2019) була членом громадської ради при виконкомі Бахмутської міської ради. Коли я туди йшла, я сподівалася досягти якихось змін, аби моя діяльність там могла на щось вплинути.
— Розкажіть докладніше про свій досвід в громадській раді.

Я побачила, що ні на що не впливає ця моя присутність там, крім того, що я могла там щось зазначити на якихось виступах. Вони стосувалися моєї безпосередньої волонтерської діяльності в "Ладі" (Бахмутське товариство захисту тварин, — ред.), а також, наприклад, культурної спадщини міста. Але ми ні на що тоді вплинути не змогли, тому у наступний склад громадської ради я не пішла.

Катерина Арісой на засіданні Громадської ради (крайня праворуч). Фото: Bahmut.in.ua
"Я хочу бути голосом безпритульних тварин"
— Ви добре обізнані в темі захисту тварин та гуманної регуляції їхньої чисельності. Плануєте лобіювати цю тему в міськраді, якщо Вас оберуть?
Ну, я за тим туди і йду. Я хочу бути "голосом безпритульних тварин" у виконкомі. Тому що до цього моменту рішення про те жити їм чи помирати приймали за них. В Бахмуті проблему безпритульних тварин вирішують виключно волонтери. А коли ми пропонуємо впродовж декількох років дійсно ефективні методи, комплексні, які вже зарекомендували себе в Україні та ефективність яких вже перевірена, — цього не чують.

Звісно, розв'язання проблеми безпритульних тварин — це не єдина моя мета, чому я йду на вибори. Я могла б жити в іншій країні, де б я дуже добре почувалася. Але я люблю своє місто Бахмут і бачу, що воно має більший потенціал, ніж те, яким життям живе моє місто зараз. Тому я хотіла б допомогти зробити життя в Бахмуті кращим, у різних сферах: і у побутових питаннях, і транспорту.
— Коли та чому Ви вирішили балотуватися ?
Поштовхом, який мене спонукав на це рішення, стало те, що восени минулого року виконком Бахмута уклав договір з "харківською шкуродернею" на відлов (це офіційна назва, а фактично — на вбивство) безпритульних тварин. Тоді я побачила, що коли ти простий мешканець громади — ти не можеш вплинути на рішення людей, які працюють для міста. Навіть твої листи, участь в особистих прийомах, збір підписів, пікети (дуже багато мешканців нас тоді підтримали, діти приходили під виконком, окремо акція була) — ми ніяк не змогли вплинути на це рішення.
Акція протесту під міською радою, Фото: Вільне радіо
Ми просили змінити рішення, казали: це не те, що допоможе нашому місту; До того року на стерилізацію витратили набагато менше грошей, ніж на це вбивство. Ми кричали про це на пікетах у гучномовці, що це не дасть результатів та не буде ефективно, — нас відмовлялись чути. Коли наші представники поїхали до Харкова, до так званого Центру поводження з тваринами, там їм на чорне казали "біле": ми маємо досвід, знання, ми казали, що це не притулок європейського типу, а цих тварин там просто вб'ють. Представники з Бахмута нас не чули. Ми намагалися, аби договір з цими відловниками був розірваний, але не змогли. Ці люди не впіймали жодної агресивної тварини, навпаки були відловлені старі, домашні, цуценята, вже стерилізовані (з кліпсою) тварини. Нам (волонтерам "Лади", — ред.) вдалося повернути звідти 10 тварин, а 30 тварин (фактично нашим же коштом!) були вбиті. Врешті решт договір з ними розірвали. Додам, якщо аналізувати його з точки зору законності, його уклали з багатьма порушеннями — ніхто на це не зважав.

Тоді я для себе вирішила: щоб щось змінити, потрібно йти туди (депутатом у міськраду, — ред.) Ця історія підштовхнула мене до цього рішення: я не хочу просто сидіти осторонь, спостерігати за цим та висловлювати своє невдоволення, а хочу реальних змін.
"В управлінні ЖКГ потрібен окремий відділ, який займатиметься безпритульними тваринами"
— Коротко в декількох реченнях: що треба та можна змінити в нашій громаді, аби суттєво покращити ситуацію з безхатніми тваринами?
В ідеалі має бути створене окреме комунальне підприємство або окремий відділ в управлінні ЖКГ, який би займався виключно цією проблемою. Оскільки тут необхідні комплексні методи: не тільки стерилізація і не просто окремий притулок, а й реєстрація та чіпування домашніх тварин, контроль за їхнім вільним випуском. Щоб, якщо домашню тварину викинули на вулицю, можна було б відслідкувати її власника, і щоб він за це відповідав. Тому що певний відсоток нових безпритульних тварин на вулицях — це саме викинуті. І потрібна відповідальність за це. Має бути окрема служба вилову тварин (а не щоб волонтери самі ловили тварин та на таксі везли їх на стерилізацію).

У Львові працює КП "Лев", яке запровадило у своєму місті найефективнішу в Україні модель поводження з безпритульними тваринами. Двічі його представниця приїжджала до Бахмута за нашим запрошенням та розповідала про всі їхні кейси, показувала відео, але це залишилося без розвитку.

Наприклад, приходить якась скарга на службу 105 або у відповідальний за це відділ виконкому, і цю скаргу просто передають нам: дзвонять нам і кажуть: така-то адреса, такий-то собака. А раніше вони взагалі давали наші особисті номери телефонів. Люди дзвонили в будь-який час доби, і не просто дзвонили, а вимагали: "Ви повинні". Насправді ж проблема безпритульних тварин — це "парафія" муніципалітетів. Але по факту це роблять просто небайдужі мешканці міста, не маючи ніякої допомоги або фінансування. За всі ці 9 років (які працює "Лада", — ред.) ніхто з представників виконкому жодного разу не приїхав до нас на майданчик, аби побачити наші умови: чи є у нас можливість приймати тварин, яким коштом ми їх утримуємо, як готуємо для них їжу…
Ми 4 роки були без світла — нам його просто не підключали, це змусило нас у 2018-му організувати пікет з собаками під виконкомом. Ми ще не встигли вивантажити останнього собаку з машини, як у нас на майданчику "Лади" електрика була вже підключена. Тобто 4 роки ніяк не можна було це зробити, а коли ми пішли на такі крайні міри, це було зроблено.
— Депутат міськради має взаємодіяти з органами виконавчої влади, місцевого самоврядування та самоорганізації населення. Чи не завадять ваші попередні конфліктні ситуації як волонтера "Лади" такій взаємодії?
Я не вважаю, що наразі є якийсь гострий конфлікт. Ми нормально спілкуємося. Якщо якісь питання виникають, ми все це вирішуємо та нормально працюємо. В принципі, у спорах народжується істина… (сміється, - ред.).
На вибори йду за списком партії "Опозиційна платформа - За життя"
— З якою партією Ви йдете на вибори?
З "Опозиційною платформою — За життя"
— Ви самі шукали партію чи вам запропонували долучитися?
Валерій Слєсарєв запропонував мені стати членом його команди. Це рішення не далося мені швидко, я роздумувала, приймала це рішення, радилася зі своєю родиною, нашою командою волонтерів. І згодом прийняла остаточне рішення.
— З якою програмою Ви йдете на вибори? Щоб зробити що?

Наша команда має стратегію розвитку громади, яка розрахована на 10 років. Основна її теза "Ми вимагаємо змін", змін на краще у багатьох сферах: і підприємництва, і водопостачання, і медицини, й освіти, інклюзії маломобільних людей. В нашій команді кожний член нашої команди — це людина, яка в певній сфері себе проявила, має певний досвід та результати своєї діяльності. Всі разом ми будемо націлені на розробку та втілення цієї стратегії.

Команда "Опозиційної платформи - За життя" в Бахмуті та інші представники партії. Фото: facebook.com/Валерій Слєсарєв
— Тобто у вас буде єдина програма від блоку ОПЗЖ, кандидати від якої балотуватимуться у Бахмутській ОТГ?
Так, звичайно.
— Можете озвучити більш конкретні тези з цієї програми?
Є певні програмні принципи: це працювати задля людей та для позитивних і ефективних змін в нашому місті. Не просто сидиш собі кнопки тиснеш. Ми плануємо втілювати не лише зміни, які самі вбачаємо. Будуть створені фокус-групи, де будуть прислуховуватися до людей, їхніх запитів, чого б хотіли люди, мешканці громади. Наша команда вже почала цю роботу — по певних адресах вже їздять, спілкуються з людьми.
— Які у Вас є пропозиції у сфері ЖКГ? Для освітньої, медичної сфери? Про які проблеми цих сфер в місті Ви знаєте? Хотілося б почути більше конкретики.
Наприклад, це забезпечення стабільним та якісним водопостачанням, і щоб тарифи на цю воду не були такими, якими вони є зараз. Я знаю, в нашій команді вже є бачення, як це зробити, і навіть вже є певні терміни: за 2-3 роки плануються зміни в цьому напрямку. Щодо благоустрою — мене не влаштовує те, що в Бахмуті зарано гасять світло. Раніше вуличне освітлення вимикали о 12-тій, я ще завжди шуткувала "Бахмут працює до 12-ї". Зараз це відбувається навіть о 23-тій годині. Пригадую, на Громадській раді якось розглядали питання з розвитку туризму: тоді виділялась сума для розвитку туризму. І я тоді питала "Як ви плануєте розвивати туризм, якщо після 11-ї вечора вже не можеш вийти на вулицю через суцільну темряву?". Хотілося б щось зробити, аби на Набережній припинити вандалізм. Там є охоронець, можливо, він просто номінальний. Я постійно бачу та сварюся з людьми, які крадуть там квіти, ламають ті скульптури, майно, щоб не боротися з наслідками, а не допускати цього.
Для довідки: Знизити тариф на воду не можна на місцевому рівні. Адже це прерогатива Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах еенргетики та комунальних послуг. За законом, члени комісії переглядають подані від водопостачальника дані та затверджують тариф. Якщо тариф буде не виправданим, то комунальне підприємство отримуватиме збитки і його будуть дофінансовувати з бюджету міста. В останньому випадку знадобиться перерозподілення грошей з інших сфер витрат.

Графік роботи ліхтарів можуть змінити місцеві депутати колективним рішенням. В раді Бахмутської ОТГ будуть 38 депутатів. Тобто, для підтримки будь-якого рішення знадобиться мінімум 20 голосів.
— А в новому статусі депутата, гадаєте, Ви зможете досягти тих змін, яких прагнете? На що саме розраховуєте?
Думаю, так, зможу, оскільки зможу впливати на рішення виконавчої влади, зможу вносити свої пропозиції, і вони будуть більш вагомими. Я ж не сама йду, я йду з командою моїх однодумців. Коли Валерій (Валерій Слєсарєв, очільних Бахмутського осередку ОПЗЖ, — ред) робив мені пропозицію стати членом його команди, я питала його про бачення вирішення цієї проблеми. І в принципі наші з ним думки, ідеї та плани сходяться. І всі інші члени цієї команди — це люди, яких я знаю, поважаю, серед них є мої друзі. І всі разом, я впевнена, ми досягнемо ефективних змін.
— Чому Ви обрали саме цю політичну силу?
Я обирала не політичну силу, я йду з командою, не з партією (до речі я позапартійна). Просто наразі ти не можеш самовисуватися без партії. Приналежність до якоїсь партії — це не найголовніше для кандидата. Я йду саме у команді Валерія Слєсарєва.
— Як Ви ставитесь до позиції партії щодо війни на сході? Що думаєте про одіозність її лідерів?
В Україні складається така ситуація, що лідера майже кожної партії можна назвати одіозним. Вона (ОПЗЖ, — ред.) позиціонує себе як партію, яка бореться за мир та допомагає людям, які постраждали від війни. Партія за мир, не за війну… Ну, я також не за війну, за мир.
— В якій комісії Ви хотіли б працювати, якщо потрапите до міської ради?
Там є профільна комісія, де, зокрема є питання екології. Гадаю, ця комісія найбільше підходить до мого профілю. (Мова про Постійну комісію з питань житлово-комунального господарства, екології, транспорту і зв'язку, — ред.)
— Якщо станете депутаткою, де проводитиме прийом виборців?
Гадаю, ми разом з командою знайдемо якесь місце для такого прийому. Якщо чесно, я про це ще не думала.
— Ви вже продумали який будете мати розклад, щоб вписати депутатські справи? Адже це буде ще одне "волонтерське навантаження"?
Я вже дивилася регламент. Буду якось вписувати, гадаю, знайду на це час. Якщо є мета, час знайдеться. Зараз на себе у мене немає вільного часу взагалі. Кажуть, волонтерству присвячують свій вільний час. У мене в принципі не залишається вільного часу, волонтерство забирає й той час, який планувала витратити на основну роботу. Сподіваюсь, на посаді депутата я буду більш ефективною, і час, який я зараз витрачаю на волонтерство, буде витрачений на депутатство. Мій життєвий принцип — якщо хочеш змін, роби щось, йди та змінюй це, а якщо не робиш, тоді й не скаржся.
Фото Катерини Арісой з соціальних мереж
— Як плануєте побудувати агітацію? Особливо серед тих, серед кого Ви менш відомі?
Вважаю, не варто саме перед виборами намагатись "заслужити довіру людей" та "робити гарні справи". Саме зараз я не планую робити чогось особливого. Вважаю, що та репутація, той рівень довіри, який я наразі маю, і наша команда, наша громадська організація, — вважаю, він говорить за мене. Все, що я робила донині, робилося не для того, аби завоювати якусь пошану, або піар мені був потрібний. Я робила це, тому що завжди прагнула допомагати безпритульним тваринам за принципом "Якщо не ми, то хто?" Вважаю, це коштує певного рівня довіри мешканців Бахмута саме до мене як представника організації "Лада".

Агітація від команди — так, я звісно, я буду брати у ній участь. А якісь листівки роздавати про себе та піаритись — цього я не буду робити.
— Хто у Вашому штабі, на допомогу кого Ви спираєтеся?
Я ще не подала свою кандидатуру на виборчі перегони та не зареєстрована, тому поки не маю такого штабу з людьми. Буду спиратися на допомогу моїх однодумців, яких я знала й раніше. Це люди, які підтримують мої ідеї та цілі — розраховую на їхню допомогу.
— Яким на Вашу думку має бути депутат місцевої ради?
Він, в першу чергу, має працювати в інтересах міста і людей. Не у своїх, або не на те, що йому хтось скаже. На першому місці мають бути Бахмут та його мешканці.
— Наскільки Ви відповідаєте своїм вимогам до депутатки?
Думаю, моя діяльність за всі ці 9 років — вона вже каже про мене, що я саме така людина, яка робить не для себе, а для міста.
434
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор