Підтримайте Вільне Радіо
Вже понад три роки російська армія регулярно атакує Україну далекобійними безпілотниками “Shahed-136”, відомими під назвами “Шахед” або “мопед”. Характерний звук їхнього двигуна впізнають вже тисячі українців. Розповідаємо, що таке баражувальний боєприпас, як ці дрони змінилися за три роки війни та наскільки серйозною є загроза від них.
Перш ніж говорити саме про іранські дрони “Shahed-136” слід розібратися в тому, що таке “баражуючий боєприпас”. Цим терміном називають клас БПЛА із вбудованою бойовою частиною. Після запуску вони певний час можуть залишатись у повітрі, шукаючи ціль, а після її виявлення — атакують та вибухають. Працювати вони можуть як за допомогою оператора, так й автоматично (виконуючи задачі, запрограмовані заздалегідь). Такі безпілотники також називають “дрон-камікадзе”.
Дрони відрізняються за розмірами, відстанню, на якій вони працюють, й розміром бойової частини.
Ті дрони-камікадзе, які окупанти використовують в Україні мають назву саме “шахед”. Слово “Шахед” має арабське походження та на українську його можна перекласти як “спостерігач” або “свідок”. В той час як “Шахід” перекладається як “мученик”, “той, хто загинув за віру”. Але в деяких джерелах можна зустріти думку, що використовувати можна обидві назви.
Інформація про те, що Іран передав росіянам БПЛА з’явилася ще наприкінці серпня 2022 року. Скільки саме та які дрони іранці поставили в Росію достовірно невідомо. Влада Ірану своєю чергою заперечує постачання безпілотників, а РФ ще не мала свого виробництва.
Перші фотодокази застосування окупантами дронів “Гєрань-2”/”“Shahed-136” з’явились у середині вересня 2022 року. Тоді в мережі виклали уламки дрона, який росіяни використали біля Куп’янська.
З того часу загарбники активно використовують дрони як проти військових, так і проти цивільних об’єктів. Згодом вони налагодили власне виробництво “Шахедів”. Це стало помітно ще у 2023 році, коли окупанти побудували перший завод у спеціальній економічній зоні “Алабуга” міста Єлабуга, яке в 1200 км від лінії фронту.
У 2024 році в Росії, ймовірно, розпочали виробництво безпілотників у Іжевську — на заводі “Алмаз-Антей”.
Станом на літо 2025 року росіяни вже виробляли близько 170 далекобійних безпілотників на день і прагнули досягти показника у 190 “Шахедів” на добу.
Джерела з Головного управління розвідки Міністерства оборони України розповіли Mezha.Media, що у наступні роки після 2025-го окупаційна армія може вийти на виробництво до 500 “Шахедів” на день. Тенденція до зростання використання цих дронів помітна вже. Так, лише в березні 2025-го сили ППО ЗСУ зафіксували 4 196 ударів “Шахедами” по Україні.
Про масштаби атак “мопедами” свідчить інфографіка нижче від аналітиків International Institute for Strategic Studies (Міжнародного інституту стратегічних досліджень) — (синім кольором позначена кількість “Шахедів”).
Речниця пресцентру Об’єднаного командування “Південь” Наталя Гуменюк говорила, в коментарі Суспільному, що іранські баражуючі боєприпаси малоефективні для атак військових позицій ЗСУ, саме тому окупанти частіше використовують їх для атак по цивільній інфраструктурі.
“Він підпалює об’єкт і виводить з ладу не вибухом, а пожежею. Тому вони і намагаються використовувати дрон по об’єктах інфраструктури, бо по місцю скупчення людей його удар не такий ефективний”, — зазначила речниця ОК “Південь”.
Спочатку в Україні окупанти використовували два типи баражувальних боєприпасів: Shahed-131 та Shahed-136. Росіяни надали їм власні назви — “Гєрань-1” та “Гєрань-2”. Уламки з цими написами найчастіше знаходять на місцях атак дронів.
Найбільше атак по містах України окупанти здійснюють саме дронами “Гєрань-2”/”“Shahed-136”. Цей дрон, був розроблений та виготовляється в Ірані компанією Shahed Aviation Industries.
Заявлені характеристики виглядають наступним чином:
Корпус дрона виготовляють з недорогого композитного матеріалу на основі паперу. В якості силового агрегата використовують двоциліндровий бензиновий двигун, рухається дрон за допомогою дерев’яного пропелера.
Через гучну роботу двигуна та схожий звук, який нагадує мопед або газонокосарку, дрон в народі так й назвали “мопед”.
На думку військового аналітика Олександра Коваленка, вибухівки у бойовій частині “Shahed-136” або “Гєрань-2” достатньо як для знищення броньованої цілі, так й зруйнувати кілька квартир у будинку.
У 2024 році група хакерів Prana Network дізналися, що Росія ще у 2022 році купувала один безпілотник в Ірану за 193 тисячі доларів. Точних і актуальних даних про нинішні ціни немає, але український експерт із безпілотної авіації Валерій Романенко зазначав, що повне власне виробництво одного “Шахеда” у 2025 році обходиться росіянам приблизно у 50 тисяч доларів.
Оновлену версію “Шахеда” — Shahed-238, яку росіяни назвали “Гєрань-3”, нібито почали виробляти ще у 2023 році. Цей тип дронів отримав власну назву — “Італмас”.
Оновлена версія є спрощеною та дешевшою, має інший двигун, який через характерний звук називають “газонокосаркою”. Після дослідження уламків “Італмасів” з’ясувалося, що в них використовують дешеві двигуни, які можна придбати навіть на AliExpress.
“Гєрань-3” здатна долати відстань до 200 кілометрів, але маса її бойової частини доволі мала — 2-3 кілограми проти 40-50 у попередніх версіях. Така вибухівка становить загрозу переважно для людей у незахищених приміщеннях. Її швидкість не перевищує 100 км/год, що робить дрон відносно легкою ціллю для засобів ППО.
За даними Головного управління розвідки Міністерства оборони України, у 2025 році країна-агресорка налагодила виробництво “Гєрані-3” з малогабаритним турбореактивним двоконтурним двигуном Tolou-10/13. З цим двигуном дрон здатен летіти зі швидкістю до 550–600 км/год і має дальність до 2 500 км.
З 2024 року разом із “Шахедами” окупанти почали використовувати ще один тип далекобійних безпілотників — “Молнія”. Це дешевший БПЛА, який здатен вражати цілі на відстані до 40 кілометрів. Його часто запускають одночасно з “Шахедами”, щоб перевантажити системи ППО ЗСУ.
Речник Харківської обласної прокуратури Дмитро Чубенко розповідав, що цей БПЛА не здатний пробивати несучі стіни будинків. Проте він є небезпечним, якщо перебувати на відкритому просторі.
У Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України додавали, що бойова частина “Молнії” у 10 разів менша, ніж у “Шахедів”, і сягає 5 кг.
“Молнія” має просту конструкцію з фанери, пластику, поліетилену та дешеву начинку — зокрема китайські двигуни й електроніку.
Росіяни не зупинилися на “Гєрані-3” та продовжують модифікувати другу версію “Шахедів”. Станом на 2025 рік це вже суттєво інший апарат, ніж був у 2022 році.
За даними Головного управління розвідки міністерства оборони України окупаційна армія цьогоріч почала застосовувати модифіковані “мопеди” серії “Ы” та “Ъ”, які містять чимало іноземних компонентів. Основними змінами стали:
Журналісти видання Forbes розповідали, що оновлені БПЛА “Гєрань-2” мають також:
Ще однією зміною стала тактика використання дронів. Тепер:
Військовий експерт Владислав Селезньов говорив, що дев’яностокілограмова бойова частина має таку силу вибуху, що правило “двох стін” може вже не врятувати під час прямого влучання.
Крім цього, вибух часто спричиняє пожежі.
Військові відмічають, що варто очікувати подальших модифікацій російських “мопедів” у майбутньому.
Через невеликі розміри та доволі низьку висоту польоту дрони важко виявити українським системам ППО. Але попри це українським військовим вдається збивати більшу частину дронів. У 2022 році вдавалося збивати близько 85% усіх запущених “мопедів”.
Однак у 2025 році росіяни запускають їх усе більше і змінюють тактику, що фізично не дозволяє бійцям ППО збивати всі цілі.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський говорив, що станом на червень 2025 року мобільні групи ППО ЗСУ збивають 40% “шахедів”. Інші знищуються засобами РЕБ, ППО, авіації та зенітними дронами. Загальна ефективність сил ППО проти “мопедів” наразі становить приблизно 82%.
ЗСУ шукають нові технічні рішення, щоб покращити цей показник, — говорить головнокомандувач. Серед них можуть бути зенітні роботи.
Водночас командир роти ударних дронів “Орден Сантьяго” Ігор Луценко прогнозував, що цьогоріч у ЗСУ з’являться дрони, які зможуть перехоплювати “Шахеди”.
“Ефективність дронів шахедного типу буде зменшуватися з обох сторін. Утім, перші пів року це точно не розв’яже проблему “Шахедів”, якщо взагалі розв’яже”, — писав Ігор Луценко.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вже оцінив результативність застосування підрозділів операторів-дронів зі знищення “Шахедів” у 70 %, що майже вдвічі ефективніше за мобільні вогневі групи.
Крім того, посилення боротьби підрозділів ЗСУ проти далекобійних безпілотників можуть забезпечити легкомоторні літаки-“мисливці”.
Нагадаємо, за допомогою застосунку “єППО” українці можуть допомогти ЗСУ збити російську ракету, безпілотник, літак або гелікоптер, які літають занизько та не потрапляють на радари повітряних сил. Застосунок вже пройшов верифікацію Google і його можна завантажити в Play Market, незабаром він з’явиться і в App Store.