З початку жовтня в мережі все частіше лунає назва іранських дронів “шахед”, адже окупанти стали використовувати їх для атак по об’єктах критичної інфраструктури України. Ми спробували розібратися, що це за тип “баражуючих” боєприпасів та чи можуть ці безпілотники вплинути на хід війни в Україні.
Перш ніж говорити саме про іранські дрони “Shahed-136” слід розібратися в тому, що таке “баражуючий боєприпас”. Цим терміном називають клас БПЛА із вбудованою бойовою частиною. Після запуску вони певний час можуть залишатись у повітрі, шукаючи ціль, а після її виявлення — атакують та вибухають. Працювати вони можуть як за допомогою оператора, так й автоматично (виконуючи задачі, запрограмовані заздалегідь).Такі безпілотники також називають “дрон-камікадзе”.
Дрони відрізняються за розмірами, відстанню, на якій вони працюють, й розміром бойової частини.
Ті дрони-камікадзе, які окупанти використовують в Україні мають назву саме “шахед”. Слово “Шахед” має арабське походження та на українську його можна перекласти як “спостерігач” або “свідок”. В той час як “Шахід” перекладається як “мученик”, “той, хто загинув за віру”. Але в деяких джерелах можна зустріти думку, що використовувати можна обидві назви.
В Україні окупанти використовують два типи баражуючих боєприпасів: “Shahed-131” та “Shahed-136”. Росіяни призначили їм назви “Герань-1” та “Герань-2”. Саме уламки із цими надписами знаходять на місцях атак дронів.
Найбільше атак по містах України окупанти здійснюють саме дронами “Герань-2”/”“Shahed-136”. Цей дрон, був розроблений та виготовляється в Ірані компанією Shahed Aviation Industries.
Заявлені характеристики виглядають наступним чином:
Корпус дрона виготовляють з недорогого композитного матеріалу на основі паперу. В якості силового агрегата використовують двоциліндровий бензиновий двигун, рухається дрон за допомогою дерев’яного пропелера.
Через гучну роботу двигуна та схожий звук, який нагадує мопед або газонокосарку, дрон в народі так й назвали “мопед”.
На думку військового аналітика Олександра Коваленка, вибухівки у бойовій частині дрона достатньо як для знищення броньованої цілі, так й зруйнувати кілька квартир у будинку.
Інформація про те, що Іран передав росіянам БПЛА з’явилася ще наприкінці серпня. Скільки саме та які дрони іранці поставили в Росію достовірно невідомо й досі. Влада Ірану своєю чергою заперечує постачання безпілотників.
Українська розвідка вважає, що РФ отримала майже 2,5 тисячі іранських дронів.
Перші фотодокази застосування окупантами дронів “Герань-2”/”“Shahed-136” з’явились у середині вересня. Тоді в мережі виклали уламки дрону, який росіяни використали біля Куп’янська.
З того часу загарбники дуже активно використовують дрони, як по військових, так й по цивільних об’єктах. Так, 5 жовтня росіяни заявили, що вони поцілили “Шахедом-136” по казармі 72-ї ОМБр у Білій Церкві, а 9 жовтня вони хизувалися “вдалою атакою” на об’єкт ЗСУ вже у Запорізькій області.
Крім того, цими баражуючими боєприпасами окупанти били по об’єктах інфраструктури в Одесі, Києві, на Миколаївщині та в інших регіонах України. Багато з цих атак супроводжувалися жертвами серед мирних мешканців. Так, внаслідок ударів дронами “Герань-2”/”“Shahed-136” по Києву загинули 5 людей. Серед них — молода пара, яка очікувала на дитину.
Як зазначила речниця пресцентру Об’єднаного командування “Південь” Наталя Гуменюк в коментарі Суспільному, іранські баражуючі боєприпаси малоефективні для атак військових позицій ЗСУ, саме тому окупанти частіше використовують їх для атак по цивільній інфраструктурі.
“Він підпалює об’єкт і виводить з ладу не вибухом, а пожежею. Тому вони і намагаються використовувати дрон по об’єктах інфраструктури, бо по місцю скупчення людей його удар не такий ефективний”, — зазначила речниця ОК “Південь”.
Через невеликі розміри та доволі низьку висоту польоту дрони важко виявити українським системам ППО. Але попри це українським військовим вдається збивати більшу частину дронів.
“Якщо ми беремо два тижні крайніх застосування наших бойових сил проти дронів (Shahed-136, — ред.) і результативність їхнього збиття, то ми маємо цифру сьогодні 85%“, — повідомив речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат на брифінгу 21 жовтня.
Водночас низька вартість дронів дозволяє окупантам одночасно запускати багато дронів. Таким чином деякі дрони все ж долають ешелони захисту та вражають цілі.
На думку фахівців з Інституту дослідження війни (ISW), використання росіянами дронів-камікадзе навряд чи допоможе окупантам значно вплинути на хід війни в Україні.
“Використання Росією безпілотників іранського виробництва не створює асиметричних ефектів, як це сталося з використанням Україною наданих США систем HIMARS, і навряд чи суттєво вплине на хід війни <…> Вони (росіяни, — ред.) використовували багато безпілотників проти цивільних цілей у тилах, ймовірно, сподіваючись створити нелінійні ефекти за допомогою терору. Такі зусилля не приносять успіху”, — зазначають експерти ISW.
Попри це, значна кількість дронів може значно виснажити українську систему ППО, вважають журналісти BBC.
“У війні на виснаження, яку ведуть Росія та Україна, таке просте рішення (використання дешевих дронів-камікадзе, — ред.) може помітно спустошити українські арсенали дорогих зенітних ракет, які здатні збивати дорожчі російські “Калібри“, — зазначають журналісти ВВС.
Нагадаємо, за допомогою застосунку “єППО” українці можуть допомогти ЗСУ збити російську ракету, безпілотник, літак або гелікоптер, які літають занизько та не потрапляють на радари повітряних сил. Застосунок вже пройшов верифікацію Google і його можна завантажити в Play Market, незабаром він з’явиться і в App Store.
Читайте також: