Як живуть мешканці Лимана взимку 2024 року
Фото: Мирослав Кобилянський

Без централізованого опалення та водопостачання, у підвалах замість власних квартир — такий побут мешканців багатоповерхівок у Лимані наприкінці 2024-го. Під майже щоденними обстрілами російських авіабомб залишаються жити близько 4 тисяч містян, і не всі з них у приватному секторі.

Сліди від влучань на лиманській залізничній станції, зруйнована АЗС на в’їзді — те, як зустрічає місто тих небагатьох, хто хоче туди потрапити. Містян на блокпосту пропускають за прописками, всі інші мають отримати дозвіл на в’їзд. Вулиці міста пустинні. Де видно кілька людей — можна здалеку вгадати видачу гуманітарної допомоги.  

Так в найближчому дворі зустрічаємо благодійників з “Нова країна 2000”, які привезли паливні брикети для мешканців міста. В мирний час тут вони б не мали попиту, але нині — труби для виводу диму стирчать з вікон та дахів панельних будинків. Поруч з під’їздами щаблями складені дрова, але від додаткового запасу тут не відмовляються — попереду ще не один місяць зими, а централізованого опалення немає.

Як живуть мешканці Лимана взимку 2024 року
Жителі Лимана в черзі за дровами. Фото: Вільне радіо

“Це для людей, які не мають опалення, там, де зруйновані домівки, де бабусі по підвалах опалюють дровами і не в змозі підняти сокиру і нарубати дров. Ми приїжджаємо і видаємо по 300 кг паливних брикетів на зиму”,  —  пояснює волонтер Віталій Жучков.

Укриття в Лимані
Укриття на вулиці Лимана. Фото: Вільне радіо

Віталій розповідає: цьогоріч вперше допомагають Лиманській громаді з паливними брикетами. Раніше приїжджали сюди з продуктовими наборами, кілька разів привезли паливо для пічок у приватні будинки, й сусіди попросили собі теж. До кінця зимового періоду планують доставити 20 фур. Дрова та паливні брикети для прифронтових громад купують як з підтримкою окремих благодійників, там і з грошей допомоги ООН для держави. Але з останніх на Донеччину заявок було втричі більше за кількість, яку готові купити.

Кілька мішків для опалення собі взяла і пані Любов.

“Я нікуди не виїжджала і під час окупації. Я, наприклад, людина спокійна, забилась там собі у куток і книжки читаю”, — каже жителька Лимана.

З п’ятого поверху своєї квартири вона переїхала у підвал, там згуртувалися сусіди, які залишились в місті.

Підвал в одній із багатоповерхівок у Лимані
Підвал в одній із багатоповерхівок. Фото: Вільне радіо
Підвал в одній із багатоповерхівок у Лимані
Імпровізована кухня у підвалі. Фото: Вільне радіо

Ми супроводжуємо її до нинішньої домівки. Приміщення тимчасово прихистку, що стало постійним місцем проживання, наповнене тим, що привезли волонтери, та речами, які вдалось врятувати з напівзруйнованої багатоповерхівки. У 2022-му році снаряд прилетів саме у квартиру пані Любові. Серед купи побитої цегли та металевих залишків меблів вона може хіба згадувати свою квартиру до повномасштабної війни.

“Таку красу от-от зробила, такі дорогі шпалери купила, старалась так. Думаю, зроблю ремонт і буду спокійно жити. В нас таке гарне місто було, я не можу. Настільки звикла до цього міста, вже 38 років я мешкаю у цьому будинку”, — каже Любов.

Жителька Лимана біля зруйнованого будинку
Жителька Лимана Любов. Фото: Вільне радіо

Лиман — деокупований, але в громаді є села на лінії зіткнення. Обстрілюють тутешні села і вулиці міста ледь не щодня. З комунікацій у багатоквартирних будинках — лише електроенергія. Зігрітись та прийняти душ мешканці можуть у “пунктах незламності”, їх по місту декілька.

Йдемо до того, що в південній частині міста, на першому поверсі адміністративної будівлі. Подолати сходи тим, кому це важко,  допомагають працівники “пункту незламності”. Вони ж і пригощають чаєм чи супроводжують в окремі кімнати з ліжками. Таких тут понад 5, є двомісні чи для великих родин. Кожна оснащена окремою раковиною. З меблів тільки розкладачки чи ліжка, завчасно застелені постільною білизною. У загальному користуванні мікрохвильовка, чайник та спільна душова кімната.

Пункт незламності в Лимані
"Пункт незламності" в Лимані. Фото: Вільне радіо

Стояти в черзі по чай не доводиться. Єдина відвідувачка у післяобідній час — жінка, що мешкає у багатоповерхівці неподалік. Вона майже зразу йде у “свою” кімнату — там її речі та підготовлене ліжко. Каже: хоче кілька годин зігрітись та повернутися додому до темряви. Й без того безлюдні вулиці порожніють повністю як тільки починає сутеніти.

Кухня для жителів Лимана у місцевому пункті незламності
Кухня у "пункті незламності". Фото: Вільне радіо

“Люди звертаються до наших співробітників, можуть отримати каву, чай, зарядити телефони і павербанки. Є дві санітарні кімнати, два души, дві пральні машини”, — розповідає співробітник “пункту незламності” Ігор Мальченко.

Також у приміщенні облаштували декілька кімнат з ліжками, раніше тут ночували ті, хто очікував на евакуацію, проте зараз охочих виїжджати не багато. Тож жителі Лимана переважно приходять на декілька годин, щоб попрати речі чи полежати у теплі. Така потреба є саме у мешканців квартир, у приватному секторі ситуація краща.

“Вода у нас є, компанія “Вода Донбасу” постачає. В принципі, де було централізоване водопостачання — там працює. Немає водопостачання у багатоповерхівках. Тому що ви бачили як на сьогодні у нас зруйноване місто, не працює центральне опалення через руйнування”, каже начальник Лиманської міської військової адміністрації  Олександр Журавльов.

Начальник міської військової адміністрації Лимана Олександр Журавльов
Начальник міської військової адміністрації Лимана Олександр Журавльов. Фото: Вільне радіо

Електроенергія є скрізь, крім наближених до лінії бойового зіткнення населених пунктів (це Терни, Ямполівка, Торське, Зарічне, Ямпіль, Діброва, Закітне, Крива Лука, Каленики). Підстанція там зруйнована і відновити її через обстріли неможливо. Газ теж у більшості є.

Загалом у громаді мешкає 8 361 людина та 237 дітей. У самому місті лишається майже 4 тисячі жителів. Одну родину з дитиною ще пробують знайти, щоб вивезти в безпечніший регіон. З Лимана та більшості населених пунктів громади оголошена примусова евакуація дітей.


Завантажити ще...