Росія могла запустити по Дніпру ракету, призначену для ядерних ударів, аби залякати Україну та її союзників, стверджує частина експертів. Вони додають, що практичної користі окупантам від цього удару не було. Розповідаємо про наслідки удару та про нову зброю загарбників.
У ніч на 21 листопада Росія вдарила по Дніпру міжконтинентальною балістичною ракетою (МБР), стверджують Повітряні сили ЗСУ. Це перший зафіксований за час війни в Україні випадок застосування окупантами МБР. Її створювали передусім як носій ядерної зброї.
Міжконтинентальну ракету неназваного типу окупанти застосували разом з іншими боєприпасами під час нічної комбінованої атаки. Окрім МБР українські військові нарахували сім крилатих ракет Х-101, які були запущені з Ту-95МС, та одну Х-47М2 “Кинджал”.Шість Х-101 силам ППО вдалося збити, а решта, за даними Повітряних сил, не спричинила “суттєвих наслідків”.
У міських спільнотах Дніпра поширюється запис з камер відеоспостереження, датований 5:17 21 листопада. На ньому видно, як з неба в місто падають шість блоків, у кожному з яких є по шість світлових стержнів (міжконтинентальні ракети мають не єдину бойову частину, а різні блоки з боєголовками).
За даними журналістів “Української правди”, які посилаються на анонімні джерела, по Дніпру окупанти вдарили МБР середньої дальності “Рубіж”.
Президент Володимир Зеленський у зверненні заявив, що експертизи щодо визначення типу зброї, якою атакували Дніпро, вже почалися.
“Зараз тривають експертизи. Очевидно, що Путін використовує Україну як полігон. Очевидно, що Путін боїться, коли поруч з ним просто є нормальне життя. Коли люди просто мають гідність. Коли країна просто хоче бути й має право бути незалежною. Путін робить усе що завгодно, тільки б не дати сусіду вирватися з його рук”, — сказав Зеленський.
Після нічного обстрілу Росії частина регіонів, зокрема Донеччина, перейшли в режим аварійних вимкнень світла. Його скасували через кілька годин.
У Дніпропетровській обласній ВА пишуть, що внаслідок нічної атаки у Дніпрі зазнали поранень двоє цивільних — 57-річний чоловік (йому допомогли на місці) та 42-річна жінка (її госпіталізували). Також руйнувань зазнали:
У своїй публікації на “Мілітарному” військовий історик Андрій Харк стверджує, що “Рубіж” — це балістична міжконтинентальна ракета середнього радіуса дії. Її максимальна заявлена дальність — 6 000 кілометрів.
Вага ракети може сягати 40-50 тонн, з них 1000-1200 кілограмів — вага бойової частини, яку споряджують від трьох до шести бойовими блоками індивідуального наведення потужністю по 300 кт у тротиловому еквіваленті (атомна бомба “Товстун”, яка знищила Нагасакі у 1945 році, мала потужність вибуху в 19-21 кт).
Розробка ракети досі триває та могла початися у 2006 році в умовах секретності, адже на той момент Росія не вийшла із договору про нерозповсюдження ядерної зброї середньої та малої дальності, тому не мала права на такі розробки.
Андрій Харк вважає, що ракету “Рубіж” в Україні використали з пропагандистською метою, адже запускати її не з ядерною бойовою частиною неефективно через високу вартість.
“Яку бойову частину мала ракета, випущена сьогодні по Дніпру? Ризикну припустити, що ніякої – лише масогабаритний макет. Річ у тім, що створення звичайної, неядерної БЧ для такої ракети – річ безглузда з економічної точки зору, бо МБР (ну, хай РС-26 – не надто міжконтинентальна) є надзвичайно дорогою.
Витрачати одноразовий носій масою 40-50 тонн на те, щоб доставити до цілі тонну вибухівки – надто нераціонально; з цим чудово впораються пара крилатих ракет. Тож нинішній пуск може слугувати своєрідною демонстрацією технічної можливості завдання ядерного удару по Україні”, — стверджує історик.
Нагадаємо, Україна, ймовірно, від 19 листопада завдає по Росії ударів за допомогою далекобійних ракет, які ЗСУ надали союзники. Журналісти Вільного радіо вже писали, що відомо про удар по російському арсеналу у Брянській області та чому окупанти заявляють про застосування ракет ATACMS.