В одному з будинків Краматорська відремонтували та утеплили тільки один під’їзд із шести та прозвітували про це. Місцеві обурились, що очікували не такого результату, адже проблеми залишились і всередині будинку, і подекуди ззовні. У міській раді відповідають, що нинішні тріщини будинку не загрожують та на кращий ремонт грошей поки немає. Наші журналісти подивилися на результати відбудови особисто.
Зранку 20 червня пресслужба Краматорської міської ради відзвітувала про завершення капітального ремонту будинку №15 на бульварі Машинобудівників. Відповідно до документів, там укріпили фундамент та стіни будинку, а також утеплили фасад. На це витратили понад 7,3 млн грн із місцевого бюджету. Підрядником стала ТОВ “Монтажно-будівельна компанія СДМК”.
Договір підписали 7 грудня 2023-го, а роботи мали закінчити до 1 серпня 2024-го. Всі гроші підрядник отримав після завершення ремонту.
Ремонт зовні та численні проблеми всередині. Таким журналісти Вільного радіо побачили вже після завершення ремонтних робіт будинок зранку 21 червня.
Фасад справді утеплили, але тільки в першому під’їзді з шести (саме цю сторону фотографували для звіту представники місцевої адміністрації), однак ці роботи провели ще до монтажу нових вікон — наразі на місці скла фанера.
Між нею та пластинами утеплення знаходяться 5-7 сантиметрові прогалини, куди потрапляє волога з вулиці, що згодом може стати причиною розповсюдження плісняви під утепленням.
Частина вікон забита фанерою, інша — плівкою, хоча після останнього російського удару по будинку минуло понад 15 місяців.
Водночас за зовнішні стіни будинку та під’їзд відповідає балансоутримувач. Оскільки в будинку не створене ОСББ, а керуючу компанію сюди ще не підібрали після конфлікту через несплату комунальних послуг, то зайнялося ремонтом міське управління житлово-комунального господарства. Втім опорні стіни мають пошкодження, які можуть загрожувати, зокрема, оплаченому з податків місцевих, ремонту.
Всередині під’їзду журналісти Вільного радіо знайшли десятки глибоких тріщин у стінах. Одна з них виросла безпосередньо над вхідними дверима першого під’їзду. Частина тріщин має довжину в понад метр, інша — достатньо широка, щоб вмістити коробку сірників. Окрім цього, під дроти в під’їзді зробили отвір у стіні, який значно більший необхідного. Отвір не замурували, тому відчувається протяг.
Жителі будинку говорити з іменами щодо ситуації з ремонтом відмовились. Втім нас впустили до однієї з квартир відремонтованого під’їзду і там видно ще більші тріщини у стінах і стелі опорної конструкції. Подекуди штукатурка зі стелі обсипалась настільки, що можна помітити шви між бетонними блоками, які слугують перекриттям між поверхами.
Місцеві зазначають, що побоюються обвалу.
Водночас ззовні будинку помітна робота підрядника з фундаментом: над ним з’явилася тротуарна плитка, та й мешканці кажуть, що будівельники багато часу проводили саме у підвалі, працюючи над його укріпленням. Однак всі роботи обмежилися першим під’їздом — навіть газову трубу підрядник пофарбував рівно до того місця, де починається друге парадне.
У четвертому під’їзді цього будинку також вибиті вікна. Всі вони, згадують місцеві, постраждали ще під час першого удару по вулиці, влітку 2022-го. Тоді нове скло вставив Володимир, житель будинку. Під час другого удару частину вікон знову вибило, тому їх забили фанерою та плівкою. Володимира вже не було серед живих.
“Мій чоловік покійний у 2023-му всюди вставив сам скло у вікна. Коли вдруге прилетіло, то частина з них знову розбилася, тому їх забили фанерою та плівкою”, — згадує місцева мешканка, яка від стресу через обстріли стала значно гірше бачити.
У четвертому під’їзді майже немає тріщин, але дуже темно. На першому поверсі вікна забиті фанерою, яка не пропускає світло, а електроосвітлення вже давно не працює. Жителі під’їзду просять місцеву владу звернути увагу на проблему та оновити освітлення хоч на першому поверсі, втім наразі коштів на це не знайшлося.
Наприкінці 2023 року у чотирьох квартирах на верхніх поверхах будинку вставили нові вікна, а також оновили балкони. Зробила це благодійна організація “Карітас Краматорськ”. Інші жителі під’їзду чекають на таку допомогу, адже можливостей зробити це власними силами не мають.
Заступник начальника Краматорської військової адміністрації з питань ЖКГ Андрій Безсонний у коментарі для Вільного радіо уточнює, що ремонт, про який йдеться, ніколи не позиціонувався як відновлення всього будинку (хоч замовник в тендері й вказував, що потрібні роботи з капітального ремонту житлового будинку). Метою було збереження фундаменту будинку, в пустоти під яким будівельники залили спеціальну суміш для укріплення. На це пішла переважна частина грошей.
Він запевняє, що глибокі тріщини, які можна побачити в першому під’їзді навіть після ремонту, насправді не несуть загрози цілісності будинку, а також здоров’ю його мешканців. Окрім цього, частина з них була в будинку нібито ще до обстрілів.
Сучасні технології будівництва, додає Андрій Безсонний, дозволяють при ремонті фундаменту обійтися без стяжок тріщин на поверхні будинку, головне — укріпити основу, що й зробили.
Утеплення першого під’їзду, додають у Краматорській МВА, довелося провести для того, щоб у зовнішні тріщини в будинку не потрапляла волога, а вікна мешканці будуть купувати вже за гроші за програмою “єВідновлення”.
“У нас бюджетів не вистачить на ремонти тієї кількості будинків, які отримують пошкодження. Тому в першу чергу нам доводиться ремонтувати покрівлі, в другу — зберігати фундаменти будівель, щоб будинки встояли та їхні жителі могли скористатися допомогою за “єВідновлення”. Далі будемо дивитися на вікна та на все інше”, — пояснює Андрій Безсонний.
Тож офіційно ремонтні роботи в будинку №15 на бульварі Машинобудівників справді вже завершені відповідно до всіх планів місцевої влади, додав посадовець, наразі прийняття об’єкта фіксують в документах.
Нагадаємо, журналісти Вільного радіо вже бували у Краматорську в травні та показали, як тривали ремонтні роботи на ще трьох будинках міста, понівечених російськими ударами: №44 та №54 на Ярослава Мудрого, а також на Богдана Хмельницького, 4.