35,5 га території Званівської громади на Донеччині оголосили природоохоронною зоною. Але там фактично “сіра зона” — тривають бої між ЗСУ та російськими окупантами. Навіщо заказник вирішили створити зараз, у розпал відкритої фази війни — пояснює посадовець.
Про нову природоохоронну територію в охопленому боями Бахмутському районі Вільному радіо розповів начальник відділу природно-заповідного фонду департаменту екології та природних ресурсів Донецької обладміністрації Віталій Залевський.
“Цей проєкт розробили ще на початок минулого року, але роботи були призупинені внаслідок збройної агресії. Територія цінність свою не втратила, хоча там і йдуть бої. Усі заходи будуть після припинення боїв та воєнного стану: встановлення меж на місцевості, встановлення шкоди, яка буде заподіяна йому внаслідок збройної агресії, відновлювальні заходи, якщо вони будуть потрібні, та інше”, — пояснює посадовець ДонОДА.
Ця територія до відкритого нападу росіян залишалася ділянкою незайманого степу біля річки.
“В цілому, територія демонструє один з небагатьох добре збережених, незайманих ландшафтів долин степових річок з характерною рослинністю заплавних лук і є цінної для Донецької області, в якій знаходяться переважно трансформовані території”, — писали в документації для створення заказника.
Проте що там зараз — ніхто достеменно не знає. Фактично там “сіра зона”: цю територію російські окупанти не контролюють. Відомо, що там багато руйнувань внаслідок російських обстрілів, тож природа не може не постраждати.
А для степу непоправної шкоди завдає вже “простий” проїзд тяжкої гусеничної техніки трав’яним покривом. Не кажучи вже про сотні вибухів, вирв, пожеж внаслідок обстрілів, які там можуть бути і які є на багатьох інших територіях Бахмутського району.
Перш ніж створювати заказник, територію ретельно обстежили та вивчили біологи зі Святогірська.
“У нас в проєкті [заказника] є яка там була рослинність, який ландшафт. Це виконували працівники наукових підрозділів Національного природного парку “Святі гори”. Це природоохоронна науково-дослідна установа”, — каже Залевський.
Документацію цього заказника, яка детально описує стан його території до відкритого вторгнення, можна буде використати для розрахунку шкоди, заподіяної боями з росіянами.
“Так, це можна буде зробити. Матимемо надію, що там все залишиться в тому виді, в якому воно було. Можливо ця невеличка ділянка залишиться недоторканою”, — сподівається посадовець.
Він зазначає: подібний проєкт заповідника розробили також для території у Волноваському районі, але в роботу його поки не беруть, оскільки ці землі тимчасово окуповані. А Званівську ділянку, яка не має статусу тимчасово окупованої, все ж вирішили оголосити заповідною у розпал боїв.
Ландшафтний заказник місцевого значення “Званівський” — це 35,5 га природних територій у межах Званівської громади площею 35,5 га. Заповідна ділянка включає заплаву річки Суха Плотва, біля якої росте багато вологолюбних видів рослин.
“Там поблизу як раз луки, степові ділянки. Це трохи далі від села Званівка”, — розповідає Віталій Залевський.
Ця територія належить до Донецького лісостепового округу дубових лісів та степів (лучних, різнотравно-злакових та петрофітних).
До масштабного вторгнення Росії там росла лучна мезофільна та прибережно-водна рослинність. Рослинний покрив заказника був непошкоджений та складався з багатьох видів трав. А от різноманіття комах і тварин було збідненим через розорений степ та сильний вплив аграріїв навколо.
Але на Донеччині статус заказника, як виявилось, не може надійно захистити унікальну рослинність. Влітку 2021 року у селі Іванівському Бахмутської громади на пагорбі заказника “Ступки Голубовські” за дорученням посадовців Бахмутської міськради комунальники почали викопувати в ґрунті напис “Бахмут 450” до ювілею міста. Такі роботи були протизаконні, але навіть втручання активістів, виклик поліції та екоінспекції не зупинили комунальників одразу — вони встигли вирізати в ґрунті перші три літери.
Унікальна рослинність була знищена та зазнала непоправної шкоди: на фото, зроблених майже 2 роки потому, досі видні літери “БАХ”. Наскільки відомо Вільному радіо, ніхто з посадовців Бахмутської міськради не поніс за це покарання.