За перше півріччя у Краматорську додали грошей на підтримку ВПО і житлово-комунальне господарство. Водночас суттєво скоротили суми на освіту та захист від надзвичайних ситуацій. Журналісти Вільного Радіо проаналізували всі зміни до Програми розвитку громади на 2025 рік.
Початково на Програму соціально-економічного розвитку Краматорської громади заклали 947,2 млн грн. У січні загальний обсяг збільшився до 1,19 млрд грн. У лютому фінансування зменшили до 1,06 млрд грн (-134 млн).
Потім кошти почали поступово повертати: у квітні було 1,08 млрд, у травні — 1,09 млрд, а в червні — 1,10 млрд грн. Тобто на 153,3 млн грн більше (+16,2%), ніж було передбачено на старті.
Програми розвитку — це документи, які громади ухвалюють щороку для планування свого розвитку. Вони визначають пріоритети — від соцзахисту до ЖКГ чи освіти.
Розробляють та реалізують такі програми органи місцевого самоврядування. Для них прописані рекомендації.
Програми можуть бути річними або на кілька років. На їх виконання з місцевих бюджетів виділяють гроші, а іноді долучають і державні кошти, бізнес чи донорів.
Частка фінансування з держбюджету залишилася стабільною — близько 292 млн грн. Сума, яку виділили з бюджету громади, зменшилася на понад 181 млн грн, до 557 млн. Обласний бюджет долучився вперше у травні, надавши близько 6 млн грн. Інші джерела (гранти, допомога донорів) зросли на 81 млн грн. Підприємства профінансували стабільні 67 млн грн.
Де грошей стало більше:
Крім того, у червні з’явилося фінансування на новий напрям — захист дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. На це виділили 3 млн грн.
Де грошей стало менше:
Культура, спорт, підтримка сімей та підприємництво у Програмі розвитку фактично залишилися без змін.
Нагадаємо, що за пів року бюджет аналогічної Програми в Добропільській громаді зріс на понад 80 млн грн. У пріоритет вийшли ЖКГ, безпека та цивільний захист, які отримали десятки додаткових мільйонів. Такі сфери як освіта, культура, соцзахист і підтримка сімей отримали додаткове незначне фінансування.
Натомість у Покровській громаді з початку року скоротили фінансування Програми розвитку майже на 77 млн грн. На початку року головний акцент робили на відновленні комунального господарства, тепер ресурси переорієнтували на безпеку жителів та соціальну підтримку.