З серпня антибіотики в Україні можна отримати для лікування лише з рецептом лікаря. Бахмутська лікарка пояснює як функціонує система та чому це краще, ніж було.
Про те, що змінилося для пацієнтів із впровадженням електронних рецептів на антибіотики Вільному радіо розповідає медична директорка Центру первинної медичної допомоги (ЦПМД) Бахмута Олена Сологуб.
“Зараз, у перехідному періоді, рецепт на антибіотик можна отримати як електронний, так і паперовий. Де є технічна можливість аптекам відпускати антибіотики за електронними рецептами, там є електронний. А де немає, то [відпускатимуть] за паперовими рецептами. Однозначно, повинен бути рецепт. Тобто без паперового або електронного рецепта антибіотики в аптеці відпускати не повинні”, — пояснює Олена Сологуб.
Вона каже: за рецептами відпускатимуть усі форми антибіотиків — у таблетках, в ампулах, сиропах.
Лікарі готові до цього нововведення, тому що в системі “Електронні ліки” вони вже декілька років виписують електронні рецепти на різноманітні препарати.
“Це така сама система, тільки розширюється список препаратів і додаються препарати, які має оплачувати в аптеці пацієнт, але тільки за рецептом. Це на базі тієї ж програми, яка є за “Доступними ліками”. Лікарі з нею знайомі, деякі пацієнти (з хронічними захворюваннями) теж”, — констатує лікарка.
У Бахмуті та інших населених пунктах України, де точаться бої з російськими окупантами, поки будуть користуватись лише паперовими рецептами.
Але лікарі вже передбачають проблеми. Олена Сологуб вважає: пацієнти, які десятиліттями звикли вільно купляти, коли треба й не треба, будь-який антибіотик, намагатимуться тиснути на лікарів. Принаймні спочатку.
“Проблема, мабуть, буде, бо пацієнти звикли до того, що вони дуже розумні та самі знають, що собі призначати. Якщо застуда, температура — це одразу антибіотик. Вони самі “знають, що треба”. Пацієнти будуть вимагати або від аптек відпустити антибіотик без рецепта, або від лікарів — наполягати, вмовляти (“аби не було гірше”, “про всяк випадок”, “щоб вдома був антибіотик, так спокійніше”) аби лікар виписав їм антибіотик. Це може бути проблемою”, — ділиться побоюваннями Олена Сологуб.
Та все ж вона та колеги схвалюють повернення продажу антибіотиків лише за рецептами.
“Ми давно цього чекали, адже бачимо наскільки безконтрольно відбувалося самолікування антибіотиками. Це дуже погано, це призводить до того, що вони взагалі не будуть працювати. Не зможемо лікувати ніякі інфекційні захворювання — це дуже страшно. А люди, які не в медицині, вони не розуміють серйозність проблеми”, — пояснює важливість новації лікарка.
За словами бахмутської лікарки, рецепт на антибіотик виглядатиме як і рецепт на інші препарати (наприклад, снодійні препарати і раніше продавали лише за рецептом лікаря).
“В рецепті вказують прізвище, ім’я, по-батькові пацієнта, лікаря та який саме препарат призначається та в якій кількості. Лікар ставить свою печатку, ставиться печатка медичного закладу, і пацієнт йде в аптеку”, — каже Олена Сологуб.
За словами Олени Сологуб, така сама система отримання антибіотиків виключно за рецептами функціонувала у медицині за часів УРСР. З початку 1990-х це змінилося, й будь-які ліки, окрім сильнодіючих, дозволили купувати вільно.
“Антибіотики були тільки у лікарнях, їх видавали. І в аптеках отак щоб прийшов-купив — ні, бо вони всі були у лікарнях. Було безкоштовне лікування за іншою системою”, — згадує лікарка.
Лікар створює електронний рецепт на антибіотик в електронній системі ЕСОЗ та у своєму ж кабінеті роздруковує його, пояснює Олена Сологуб.
“Лікар повинен роздрукувати пам’ятку пацієнту зі штрих-кодом, в якій сказано який саме препарат, в якій дозі, кількості та як приймати. Це і є роздрукований електронний рецепт. Пацієнту не буде приходити смс на мобільний телефон, як це працює в програмі “Доступні ліки”. В цьому випадку пацієнт йде до аптеки та купляє антибіотик”, — пояснює Олена Сологуб.
Вона зазначає: на роздрукованому електронному рецепті є й код погашення.
“Тобто двічі пацієнт за цим рецептом антибіотики купити не зможе: якщо піде до іншої аптеки, то вже не зможе отоварити цей електронний рецепт”, — пояснює лікарка.
Ми попросили лікарку прокоментувати деякі поширені питання та побоювання людей.
— Якщо людина лікується у стаціонарі, а їй потрібен антибіотик, — чи треба звертатися по електронний рецепт до сімейного лікаря?
“Ні, не треба. Бо рецепт на антибіотики може виписати будь-який лікар: хоч стаціонару, хоч вузькі спеціалісти, хоч сімейний лікар”, — пояснює Олена Сологуб.
— Якщо людина живе у селі, а там немає ані лікарні, ані фельдшера, як бути?
“Люди ж все одно до аптеки будуть звертатись, тоді паперовий рецепт. Але рецепт на антибіотики виписує не фельдшер, а лікар. Або сімейний лікар. Все одно є декларація з сімейним лікарем, до якого пацієнт має звернутися. І знов таки, — не для того, щоб антибіотик виписати, а
— Якщо певна аптека не працює з електронною системою охорони здоров’я (ЕСОЗ), то виписати рецепт на антибіотик не вдасться?
“Поки будуть й паперові рецепти. Можливо до кінця року або менше, треба слідкувати за інформацією від МОЗ”, — каже лікарка.
— Що робити, якщо в аптеці немає того антибіотика, на який лікар виписав рецепт?
“Лікар вписує в рецепт не торговельну назву, а діючу речовину. Наприклад діюча речовина “амоксіцилін”, а називатися препарат може “амоксіл”, “флемоксін”, “амоксіклав” і так далі. А провізор в аптеці має запропонувати пацієнту усі ліки, які є в аптетці з цією діючою речовиною”, — пояснює меддиректорка Бахмутського ЦПМД.
Читайте також: