Підтримати
Благовіщення Пресвятої Богородиці. Фото згенероване за допомогою ШІ-інструменту

Цього року Благовіщення Пресвятої Богородиці відзначатимуть 25 березня за новим стилем. У цей день згадують, як архангел Гавриїл приніс Марії благу звістку. Традиції освячення насіння, молитви та благословення землі залишаються актуальними й до сьогодні. Як святкують Благовіщення, які існують прикмети та як привітати рідних і близьких — читайте в нашому матеріалі.

Коли і як святкують Благовіщення у 2025 році

Благовіщення у 2025 році в Україні відзначатимуть 25 березня за новим календарним стилем. Водночас ті православні, які дотримуються юліанського календаря, святкуватимуть 7 квітня. Це одне з дванадцяти головних церковних свят, присвячених Пресвятій Богородиці. У цей день у храмах звучать особливі богослужбові піснеспіви, а віряни звертаються з молитвами до Діви Марії.

Історія Благовіщення

Благовіщення Пресвятої Богородиці святкують за дев’ять місяців до Різдва Христового. Назва свята відображає головну подію цього дня — отримання Марією благої звістки від архангела Гавриїла про те, що вона стане Матір’ю Сина Божого. 

Традиції святкування

Основним моментом Благовіщення є урочисте богослужіння, під час якого віряни прославляють Пресвяту Богородицю. У храмі на центральне місце виносять ікону Благовіщення, а священнослужителі одягають святкові блакитні шати. Важливо зазначити, що у цей день не проводиться освячення води чи свічок, однак кожен віруючий може піднести молитву до Богородиці, сподіваючись на її заступництво та допомогу.

Традиції та народні вірування, пов’язані з Благовіщенням

У народних віруваннях Благовіщення пов’язують із Божим благословенням для землі та всього живого. Тому здавна існує звичай освячувати в церкві насіння перед посівом. Також цьому дню приписують різні прикмети: якщо на світанку сонячні промені “грають”, рік буде врожайним і успішним, дощ обіцяє гарний урожай жита, а гроза — багато горіхів.

Існують також деякі обмеження, які сформувалися в народній традиції, а не в церковних настановах. Зокрема, на Благовіщення не рекомендують:

  • займатися хатніми справами, такими як прибирання, прання чи шиття;
  • працювати на полі чи в городі;
  • лаятися, сваритися або ображати інших;
  • позичати гроші чи віддавати речі з дому.

Також цього дня зазвичай не проводять весілля, оскільки триває Великий піст.

Хоча церква не накладає прямих заборон на працю, вірянам радять присвятити час молитві та відвідати богослужіння.

Святкування Благовіщення у воєнний час

Під час Благовіщенського богослужіння в умовах відкритої війни з Росією віряни додають молитви за воїнів та всіх, хто страждає через бойові дії.

“Однак не тільки у Благовіщення, а й в інші дні ми молимося весь час, кожної служби за українських бійців, за людей, які опинились в окупації або знаходяться в прифронтовій зоні. За тих, хто через війну змушений був виїхати за кордон. Абсолютно за всіх — щоб милість Божа була над нами”, розповідає отець Володимир

Благовіщення пресвятої Богородиці

Тропар, гл. 4: Сьогодні початок нашого спасіння / і виявлення надвічної таємниці: / Син Божий Сином Діви стає, / і Гавриїл про благодать благовіствує. Тому й ми з ним до Богородиці взиваймо: / радуйся, Благодатна, / Господь з Тобою.

Кондак, гл. 8: Тобі, Провідниці життя нашого, ми, раби Твої, пісні перемоги співаємо; / визволені ж із біди, пісні вдячні приносимо, Богородице. / А Ти, що маєш силу непереможну, від усяких бід визволи нас, / щоб ми взивали до Тебе: радуйся, Невісто Неневісная.

Задостойник: Благовісти, земле, / радість велику, / хваліть, небеса, / Божу славу. Нехай до одушевленного Божого кивоту / ніяк не доторкнеться рука скверних; / уста ж вірних, Богородиці невпинно / глас ангела співаючи, / з радістю хай виголосять: / радуйся, Благодатна, / Господь з Тобою.

Величання: Архангельський глас співаєм Тобі, Чистая: радуйся, Благодатна, Господь з Тобою

На Благовіщення богослужіння проходять і для українських воїнів, додає настоятель парафії. Капелани проводять такі служби на місцях — саме там, куди приїжджають до військових і привозять їм допомогу — продукти та різні необхідні речі.

Привітання та листівки до дня Благовіщення

Фото: Pinterest

Вітаю зі світлим святом Благовіщення! Нехай у ваш дім приходять лише добрі новини, у серці панує мир, а Божа благодать наповнює життя радістю та надією.

Фото: НВ Life

Нехай у цей святковий Благовіщенський ранок разом із благословенням Божим у ваше життя увійде спокій, гармонія та щастя. Нехай добрі звістки приходять частіше, а всі починання будуть благословенні!

Фото: Pinterest

У день Благовіщення бажаю миру, добра та радості! Нехай у душі завжди буде світло, а навколо — тільки щасливі події.

Фото: Pinterest

Благовіщення прийшло, 

Щастя, радість принесло! 

Хай Господь благословляє, 

Мир і спокій посилає!

Фото: Pinterest

У це світле свято Благовіщення бажаємо вам миру в серці, любові й добробуту в родині, лише добрих новин і щасливих подій. Нехай Господь завжди охороняє, підтримує та благословляє вас!

Фото: v24.com.ua

Всім сьогодні я на світі

Хочу побажати,

Сподіватись лиш на краще,

Й віру зберігати.

Благовіщення сьогодні

Непросте це свято,

Будьте також ви здорові.

Нагадаємо, нещодавно у мережі з’явилися кадри Свято-Преображенського храму в окупованому Соледарі. Російські військові зафільмували нинішній стан релігійної споруди. Храм вцілів, проте на ньому можна розгледіти сліди влучення снарядів та інші пошкодження. Всередині стіни завішані маскувальними сітками, але ікони збереглися.


Завантажити ще...