Зображення до посту Близько 6,5 тис людей без роботи. З 1 квітня на Донеччині не будуть видобувати вугілля на 2 шахтах ДТЕК
Фото: Вільне радіо

Шахти «ДТЕК Добропіллявугілля», шахта «Білозерська» і ЦЗФ Октябрська припиняють роботи з видобутку, збагачення вугілля і підготовки гірничих виробок. Людей поки не звільнять, але їхня зарплата знизиться подекуди втричі. 

 

Як повідомили  прес-службі компанії ДТЕК, таке рішення ухвалили через кризу в енергетичній галузі в Україні та втручання політиків у роботу ринку.  

Загалом на трьох шахтах працюють близько 8 000 працівників.

Близько 6 500 працівників виводять в простій. Вони і надалі будуть отримувати зарплату і їм нараховується трудовий стаж. Без проведення видобутку, будуть технічно обслуговувати шахти ㅡ провітрювати гірські виробки і відкачувати воду.   

“Це на всіх може вплинути. Як на людей, так і на бізнес. Люди будуть “голу” ставку отримувати. Податки впадуть. “Гола” ставка — це втричі нижче, ніж була зарплата до сьогоднішнього дня. Сьогодні-завтра останній день працюють і все”, — розповідає міський голова Білозерського Сергій Макєєв.

міський голова м. Білозерське Сергій Макєєв
міський голова м. Білозерське Сергій Макєєв. Фото: Вільне радіо

 

Для Білозерського шахта — це головний платник податків. Більшість населення міста працюють саме там. Мер міста розповідає, дехто з працівників навіть вирішив, що припиняють видобуток через карантин. Попередньо,  працівникам сказали сидіти вдома 2 місяці.

 

шахта Білозерська
Фото: Вільне радіо

Зараз Білозерське — це частина Великого Добропілля.  У них спільний бюджет. Який наповнює в основному вугільна промисловість. А конкретніше — податки з доходів шахтарів. Після того, як зарплати шахтарів знизяться, то і наповнюваність бюджету впаде. 

Закриті шахта “Добропіллявугілля” та Центральна збагачувальна фабрика “Октябрьська” — це майже весь комплекс ДТЕК в Добропіллі. Якщо додати ще фабрику “Добропільська” — то це 100% промисловості міста. 

Як зазначили в ДТЕК, скоротити свої потужності їм довелося через низький попит на українське вугілля. Склади наповнені продукцією і добувати нову не вигідно.  Адже держава закуповує вугілля та електроенергію закордоном за нижчою ціною. 

Зазначимо, через нестабільність вугільної галузі, в Добропіллі шукають варіанти розвитку без шахт та обмінюються досвідом з колегами з інших країн. Але поки це лише на етапі обговорення. 

“У 2019 році Вугледар, Мирноград, Добропілля, Новогродівка, Покровськ, Селидове підписали меморандум про партнерство і створили Платформу сталого розвитку вугільних міст Донецької області. Вони обмінюються досвідом з громадами, які проходили таку деіндустріалізацію, наприклад, в Німеччині”, — розповідає керівник Донецького регіонального офісу Програми “U-LEAD з Європою” Максим Ткач.

Максим Ткач, U-Lead
Максим Ткач. Фото: Вільне радіо

Та такі обговорення — швидше вимога часу. До перепрофілювання люди не готові. Саме це і звучить на зборах шахтарів, про які час від часу повідомляє прес-служба міської ради.

Додамо, в Донецькій області існує проблема також з неефективністю вугільних держпідприємств. Шахти постійно мають багатомільйонні борги  по зарплаті перед гірниками, а також винні гроші за світло. Для прикладу, в середині лютого 2020 року шахту “Південнодонбаська №1”, яка підпорядковується одному з держпідприємств, що фігурує в корупційній схемі, відключали від електропостачання через борги. Шахти стали неприбутковими, адже в керівництві багато корупційних схем, завдяки яким вугілля розкрадають. Через це ще попередній Кабмін запланував в 2020 році витратити на реструктуризацію вугільної галузі 1,9 мільярдів гривень. На закриття шахт — ще 709 мільйонів гривень. 

Крім того, цього року уряд має розробити програму “справедливої трансформації” вугільних регіонів.

Детальніше про розвиток та поразки у вугільній галузі на Донеччині читайте в підсумковому матеріалі за 2019 рік: Страйки, знеструмлення й мільярдні борги: чим 2019 запам’ятається у вуглевидобувній галузі

Нагадаємо, Білозерське та Добропілля — майбутні центри об’єднаних територіальних громад. І питання шахтарського регіону — одна з 13 проблем децентралізації на Донеччині. 

 

Читайте також:


Завантажити ще...