Журналістам-розслідувачам вдалося знайти дані про 48 366 росіян, яких з виправних колоній повезли воювати проти України в складі ПВК “Вагнер”. Більшість з них загинули в “бахмутській м’ясорубці”: понад 19,5 тисяч людей, з яких 17 тисяч — це помилувані “президентом” Росії ув’язнені.
Про це йдеться в розслідуванні “Медіазони” та російської служби ВВС.
Журналісти отримали доступ до записів ПВК “Вагнер”, які стосуються посмертних виплат родичам. Вони стверджують, що у цьому документі понад 20 тисяч прізвищ загиблих у період із січня 2022 по серпень 2023 року. Також звіти з бухгалтерії показують, що родичам загиблих росіян виплатили майже 108 мільярдів рублів.
За весь час приватна військова компанія, яка належить нібито загиблому у 2023 році Євгену Пригожину, завербувала щонайменше 48 тисяч 366 росіян із колоній. З цієї кількості найбільше вагнерівців загинули під час боїв за Бахмут — понад 19,5 тисяч людей, з яких 17 тисяч — це помилувані Володимиром Путіним.
Цей процес у ПВК “Вагнер” мав окрему назву — “проєкт 42174” або “проєкт “К”. Ув’язненим росіянам пропонували на пів року взяти участь у бойових діях в Україні, після чого їм обіцяли помилування, зняття судимостей, хорошу зарплату, а також виплати родичам у тому разі, якщо майбутній військовий загине.
Після того, як засуджені підписували контракт, їм видавали жетон з особистим номером формату “Кххх-хххх”. Перше число означало колонію, а друге — номер завербованого.
Перший, хто погодився поїхати воювати в Україну, кажуть розслідувачі, був чоловік із позивним “ГДР”, він отримав жетон “К1-001”. Випустили його 1 липня 2022 року з сьомої виправної колонії “Яблунівка” в Ленінградській області. Його ім’я, де та як він загинув, так і залишилися невідомими.
Останній випадок вербування датується 7 лютого 2023 року (К616, ЛІУ-42 Ленінськ-Кузнецький, Кемеровська область).
Автори розслідування встановили 341 колонію з 501, яка згадується в таких жетонах. З них — 227 колоній суворого режиму, 75 колоній загального режиму і 28 колоній особливого режиму.
“Виступаючи в колоніях, Пригожин окремо зазивав у ПВК “Вагнер” розбійників і вбивць — причому “не побутових, а свідомих” — і обіцяв, що їм у “Вагнері” сподобається. Судячи з даних про вербування, вагнерівці справді шукали насамперед тих, хто скоїв тяжкі або особливо тяжкі злочини”, — стверджують журналісти.
Більшість із бійців ПВК “Вагнер” загинули в боях за Бахмут, які журналісти “Медіазони” називають “бахмутською м’ясорубкою”. Євген Пригожин заявляв, що бої почалися 8 жовтня 2022 року, проте журналісти рахували з 15 липня 2022 року, оскільки, відповідно до отриманих ними документів, саме в цей день загинув перший завербований ув’язнений.
20 травня 2023 року голова ПВК “Вагнер” заявив, що Бахмут перейшов під контроль Росії, однак журналісти назвали свою дату — 6 червня 2023 року. Того дня вагнерівці втратили лише одну людину.
Таким чином, битва в Бахмуті тривала 327 днів. За цей час ПВК “Вагнер” втратила загиблими щонайменше 19 547 найманців. З них 17 175 були ув’язненими, а решта 2 372 — добровільними найманцями.
“Якщо прийняти часові межі, визначені Пригожиним, то кількість загиблих скоротиться до 18 329 осіб. Загалом із “бахмутської м’ясорубки” не повернувся кожен третій ув’язнений — 35,5%, якщо рахувати кількість завербованих за бухгалтерією ПВК “Вагнер”, — стверджують автори розслідування.
Розслідувачі додають, що у “найкровопролитніші дні” найманці “Вагнера” втрачала понад 200 людей на день, а абсолютний максимум — 213.
У матеріалі зазначено, що ПВК “Вагнер” виплатила родичам загиблих в Бахмуті та поряд майже 108 мільярдів рублів.
За контрактом родичі загиблого отримували 5 мільйонів рублів та ще 300 тисяч на поховання. Замість останньої суми можна було отримати організацію похорону від ПВК “Вагнера” — тоді в списках ставили позначку “похорон коштом компанії”.
Крім цього, до посмертних списків також вносили останні зарплати загиблих — у декого, кажуть журналісти, вона доходила до півтора мільйона рублів.
Тільки на виплати родичам завербованих ув’язнених пішло 92,5 мільярда рублів. На виплати найманцям за звичайними контрактами ПВК “Вагнер” витратила 15,4 мільярда рублів.
Нагадаємо, рік тому, 20 травня 2023-го, російські окупанти заявили, що повністю захопили Бахмут.
Наступного дня президент України визнав, що від міста залишилися тільки руїни, але заяви про окупацію не підтвердив.
У місті як мінімум з грудня 2023 року немає українських військових. За майже пів року російська армія просунулась від останньої ділянки міста, яка не вважалась окупованою, та вже веде бої за прилеглі Кліщіївку та Іванівське.
Вільне радіо збирало коротку хроніку знищення Бахмута, за руїни якого продовжують боротись.