Понад 684 квадратних кілометри російська армія окупувала на Донеччині за серпень та вересень 2024 року. Найбільші просунутись загарбникам вдалося на Покровському, Вугледарському та Торецькому напрямках. Подекуди окупанти рухались зі швидкістю, якої не було з 2022 року, та змогли захопити близько 40 населених пунктів. Розповідаємо, як минули останні два місяці на лінії фронту у Донецькій області.
Минулого разу журналісти Вільного радіо аналізували просування та відступи російської армії в Донецькій області станом на липень 2024 року.
За понад два місяці на деяких ділянках фронту росіяни мали суттєві просування.
Усі дані, наведені нижче, журналісти Вільного радіо наводять, спираючись на інформацію від Генштабу України, а також аналітичного порталу DeepState, яку публікували у відкритих джерелах з кінця липня до початку жовтня 2024 року.
За підрахунками Вільного радіо площа усієї тимчасово окупованої території Донецької області сягає 16,4 тисячі квадратних кілометрів. Загальна ж площа Донеччини — 26,5 тисячі квадратних кілометрів. Відповідно, станом на початок жовтня 2024 року, російська армія змогла захопити вже близько 62% області.
Найсуттєвішим відступом для української сторони став Вугледар. Місто у центральній частині Донеччини вважали форпостом, який понад два роки стримував російську армію зі всього південного фронту Донецької області.
Спочатку окупанти змогли просунутися на флангах навколо міста, а потім ЗСУ вимушені були відійти для збереження життів військових. Такий сценарій з оточенням міст окупанти реалізують на Донеччині не вперше.
Всупереч офіційним заявам, військовий зі штабу одного з батальйонів 72-ї бригади ЗСУ, яка боронила Вугледар, говорить журналістам Слідство.інфо, що тримати оборону у місті ще була можливість. Однак бригада два роки боронила цей напрямок і захисникам вже не вистачало боєприпасів та людей. Наприклад, за словами анонімного співрозмовника з 72-ї бригади, в одному з батальйонів зі 350 бійців по штату насправді залишалось 30.
Крім міста у тимчасову окупацію потрапили села Пречистівка, Водяне, Парасковіївка та частина Костянтинівки (не міста).
За підрахунками Вільного радіо за останні понад два місяці російська армія захопила 193 квадратних кілометри на Вугледарському напрямку. Найбільше просування сталося у полях між Водяним та Вугледаром, де окупанти посунули лінію фронту на 9,6 кілометра.
Рухаючись мапою на північ можна також побачити суттєві території, які російські окупанти змогли тимчасово захопити навколо Красногорівки. Саме місто майже повністю окуповане. Нейтральною територією аналітики DeepState вважають вулиці Молодіжна, Олеся Гончара та частину вулиці Шмідта у північній частині міста.
За понад два місяці крім Красногорівки у цьому районі в окупацію потрапили села Георгіївка, Невельське та частково Гостре і Максимільянівка. Найбільше просування лінії фронту сталося у напрямку Гострого — на понад 10 кілометрів. Ймовірно окупанти хочуть спробувати оточити Курахівку за Вугледарським та Авдіївським сценаріями.
Загалом російським загарбникам вдалося у цьому районі тимчасово окупувати 92 квадратних кілометри.
Найскладнішою залишаються ситуація на Покровському напрямку. Тут російська армія мала найбільше просування в Донецькій області за серпень та вересень 2024 року. Так за цей період у тимчасову окупацію потрапили два міста — Українськ та Новогродівка, ще 27 селищ та сіл — Іванівка, Веселе, Сергіївка, Желанне, Комишівка, Новожеланне, Завітне, Птиче, Межеве, Скучне, Карлівка, Галицинівка, Делинівка, Лісівка, Михайлівка, Мемрик, Калинове, Миколаївка (яка на схід від Новогродівки), Маринівка, Орлівка, Журавка, Крутий Яр, Красний Яр, Миколаївка (яка під Гродівкою), Тимофіївка, Спиридонівка та Лисичне.
Територіально ЗСУ вимушено відійшли та тимчасово втратили контроль над 334 квадратними кілометрами Покровського району. Красномовно про швидкість просування говорить рух лінії фронту від Новоселівки Першої до Лисівки, що сягає понад 17 кілометрів по прямій лінії.
Варто зазначити, що просуватись російській армії тут у серпні та вересні вдалося швидше. До порівняння, на початку літа 2024 року російська армія захопила на Авдіївському напрямку понад 25 км.
Якщо поділити 334 квадратних кілометри які російська армія тимчасово захопила з 25 липня по 2 жовтня, тобто за 70 днів, виходить 4,7 квадратних кілометрів за добу або в середньому 143 квадратних кілометри окупованої території за місяць. Таких високих темпів просування російської армії в Донецькій області не було з 2022 року.
Ще північніше Торецький напрямок, який також став гарячим влітку. Успіхи росіян тут менше ніж на напрямках, які ми розглядали вище, однак вони теж суттєві. Зокрема за серпень та вересень 2024 року російським армійцям вдалося окупувати села Дружба, Північне та остаточно захопити місто Залізне. Крім цього росіяни змогли зачепитися за східну околицю самого Торецька.
Успіхом ЗСУ на Торецькому напрямку залишається контратака на півночі Нью-Йорка. Станом на початок жовтня 2024 року українські захисники продовжують утримувати північну частину селища. В інших частинах військові тримають оборону.
За понад два місяці у тимчасову окупацію тут потрапила територія близько 65 квадратних кілометрів.
Єдине просування ЗСУ, який активісти DeepState зафіксували протягом минулих двох місяців, — було на Соледарському напрямку. Тут поряд з селищем Залізнянське деокупували сільськогосподарські поля площею 2,6 квадратних кілометра.
На інших напрямках таких як Бахмутський, Сіверський та Лиманський суттєвих рухів лінії фронту не фіксували. Військові стримують загарбників, втім відкинути їх назад не вдається.
Нагадаємо, тим часом Україна нарощує виробництво зброї, але досі потребує значної допомоги від партнерів. Зокрема Україна здатна збирати до 4 млн дронів на рік, а також створює по 15 САУ “Богдана” на місяць. Окрім цього, успішно завершились чергові випробування української балістичної ракети.