Підтримайте Вільне Радіо
На Донеччині офіційно обліковані понад 3,2 тисячі ветеранів та членів родин загиблих. Але у багатьох громадах немає фахівців, які мали б займатися їхньою підтримкою. Десь посада є, але вакантна, десь її навіть не передбачили. Розповідаємо, у яких громадах підтримка діє, а де її фактично немає.
Станом на липень 2025 року, за даними територіальних громад Донеччини, на обліку перебувають щонайменше 3 272 людини, які мають ветеранський статус або належать до родин загиблих. Із них:
Ці дані зібрані з офіційних відповідей громад на запит від Вільного Радіо. Та насправді таких людей може бути більше: у деяких громадах точні розрахунки не ведуть через постійні переміщення та бойові дії.
У багатьох громадах Донеччини бракує фахівців, які мали б опікуватися ветеранами: допомагати з документами, скеровувати на реабілітацію, організовувати заходи чи надавати соціальний супровід.
У Білозерській та Краматорській громадах штатна одиниця є, але посада вакантна, тоді як у Черкаській та Мирненській — не передбачена.
У Марʼїнській громаді 13 червня цього року запровадили посаду фахівця з роботи з ветеранами та тими, хто повернувся з війни. Зараз у міському Центрі надання адмінпослуг працює команда з двох фахівців і завідувачки відділення, які опікуються питаннями таких людей.
В Очеретинській громаді є один фахівець, який у середньому може обслуговувати 15 ветеранів. За останніми даними, у громаді проживають 224 ветерани та ще понад 40 родичів загиблих захисників.
У Краматорській громаді фахівця із супроводу ветеранів ще шукають.
Званівська, Шахівська та Старомлинівська громади наразі не мають таких фахівців. До Шахівської та Старомлинівської ніхто не звертався за соціальною підтримкою, а у Званівській немає реєстру ветеранів. Там потреби визначають у разі звернення.
У деяких громадах облікована значна кількість людей, які потребують допомоги, тоді як в інших їх одиниці. Зокрема:
У Краматорській громаді є дані про 394 ветеранів.
В Очеретинській громаді зареєстрували 130 учасників бойових дій, 4 людини з інвалідністю внаслідок війни, 90 учасників війни та 43 члени сімей загиблих або померлих ветеранів.
Авдіївська громада — 164 учасники бойових дій, 8 учасників війни, 58 людей з інвалідністю та 19 членів родин загиблих.
У Соледарській МВА зареєстрували 231 звернення від ветеранів за допомогою.
У Слов’янській — 137 ветеранів та 113 членів родин загиблих.
На обліку Волноваської МВА перебувають 118 учасників бойових дій та 11 людей з інвалідністю, отриманою внаслідок війни.
У Торецькій громаді — 116 ветеранів (з них 69 учасників бойових дій, 46 людей з інвалідністю внаслідок війни, 1 учасник війни) та 66 родин загиблих захисників. Але через повномасштабну війну більшість із них нині не проживає в громаді, тож офіційна статистика неповна.
У Микільській селищній військовій адміністрації загалом обліковані 115 ветеранів війни. Із них, як зазначили у відповіді, 74 потребують соціальної підтримки та додаткової уваги.
У Сіверській громаді є дані про 106 ветеранів, але за перше півріччя 2025 року допомогу надали лише одній людині.
У Часовому Яру на обліку перебуває 71 ветеран війни.
У Лиманській громаді соціальної підтримки потребують 15 ветеранів, в Ольгинській таких 9, а в Курахівській — 3.
У кількох громадах Донеччини ветеранська підтримка фактично не функціонує.
Раніше ми розповідали, що ветерани-переселенці мають право на компенсацію на житло. Отримати таку виплату можуть ті, хто брав участь у бойових діях до 1 червня 2018 року та перебуває на квартирному обліку.