Через поширення коронавірусу в багатьох аптеках виник дефіцит масок. Люди скуповують їх великими партіями для захисту. Головний лікар Бахмутського центру первинної медичної допомоги розповіла, чому не варто розкупати всі маски в аптеках, кому вони потрібні, як ними правильно користуватись та чи можна зробити ефективну захисну маску самостійно. Детальніше читайте в матеріалі.
Маска не є засобом захисту для здорової людини.
“Ця маска не захищає здорову людину. Вона потрібна тільки для хворої людини. Чому її одягають на медпрацівників та на людей, які контактують з великим потоком людей? З урахуванням того, що вони контактують з людьми, то є вірогідність, що вони заразні дуже висока. Тому на цих людей надягається маска, щоб вони не заразили інших людей. Це бар’єр”, — розповідає головна лікарка Бахмутського центру первинної медичної допомоги Світлана Шабаліна.
Багаторазовою маскою можуть бути тільки марлеві маски. Це прошиті 4 шари марлі з мотузками, які одягаються на вуха. Для більшої ефективності можна додати ще й шари вати, як фільтр.
“Ця маска може носитись до 3 годин. Її можна прати та прасувати з обох боків і користуватись ще кілька разів”, — зазначає Шабаліна.
Прати маску можна будь-яким миючим засобом.
“Але я не бачу сенсу в цьому. В ній важко дихати. І вона має одягатись тільки в необхідних випадках. Наприклад, я захворіла і мені потрібно терміново кудись вийти”, — зауважує лікарка.
18 березня журналісти Вільного радіо обійшли 7 аптек в центрі Бахмута, і в усіх закінчились маски. Ми знайшли аптеку на околиці міста, де можна купити маску. Але ціна за 1 штуку складає понад 20 гривень, тоді як раніше вони коштували не більше 3 гривень за 1 маску.
“Скупати маски немає сенсу. Зараз, щоб не заразитися або мінімізувати можливість зараження введений карантин. Необхідно сидіти в дома, особливо, якщо захворів”, — зазначає Світлана Шабаліна.
Вона додає, що перш за все, маски необхідні медробітникам та людям, які працюють, і контактують з іншими людьми.
Нагадаємо, 11 березня Кабінет міністрів оголосив в Україні тритижневий карантин. Згідно з постановою уряду, всі заклади освіти мають закрити, а також скасувати масові заходи, де беруть участь понад 200 людей. Вже пізніше заборонили збори понад 10 людей.
Додатково Україна закрила кордони для іноземців. Тобто прилетіти в Україну з паспортом громадянина іншої держави не можна. Такі заходи діятимуть на час карантину.
Свої обмеження на 2 тижні ввели і на тимчасово окупованій території.
Крім того, через карантин перенесли пробне ЗНО. В лікарнях Донецької області кілька тижнів не можна відвідувати хворих.
17 березня Верховна Рада України ввела адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення санітарних правил під час епідемії коронавірусу. Відтепер тих, хто втече з карантину штрафуватимуть на суму від 17 до 51 тисячі грн, або навіть саджатимуть за ґрати. Закон почав діяти з 18 березня.
Додамо, станом на ранок 18 березня в Україні на коронавірус захворіли вже 14 людей. Двоє померли. В Донецькій області наразі перевіряють інформацію щодо 9 людей. З них п’ятеро – з Маріуполя, двоє з Краматорська та ще двоє – зі Слов’янська.
Читайте також: