19 січня православні християни відзначають завершальне свято різдвяного циклу православних — Хрещення Господнє. В цей день головним обрядом є купання в ополонці. Православні віряни вважають, що 19 січня вода набуває цілющих властивостей, лікуючи тілесні і духовні хвороби. Ми проконсультувались у лікаря: кому можна занурюватись у воду відкритої водойми в цей день, а кому ні? Чи можна це робити дітям? Як підготуватись до нього та зануритись без наслідків для здоров’я? Чому не варто вживати алкоголь перед зануренням?
Про особливості впливу на організм зимових занурень Вільному радіо розповіла молода лікарка-терапевт амбулаторії № 7 Бахмута Ольга Півоварова.
КОМУ МОЖНА, КОМУ – НІ?
Я вважаю, що це дуже гарна традиція. Особисто я не пірнала ні разу, але дуже рада, що наш народ підтримує це. Головне – необхідно пам’ятати, що все повинно бути в міру. І цей ритуал – лише для тих людей, які практично здорові, які не мають гострих та хронічних захворювань! Вагітним жінкам це робити не можна. Тобто, можна занурюватись всім практично людям, які не мають захворювань, які займаються загартовуванням і людям, які не зловживають алкогольними напоями перед пірнанням. Однозначним протипоказанням до цього ритуалу є загострення хронічних захворювань, такі важкі хвороби, як бронхіальна астма, гіпертонічна хвороба, хвороби сечовидільної системи – уретрити, пієлонефрити, цистити і тому подібне.
ДІТИ
В наукових публікаціях описано, що до трьох років занурюватись у дуже холодну воду не бажано, оскільки у дитини ще нестійкий імунітет, і можуть розвинутися запальні процеси. Дітям після трьох років можна пірнати, але лише секунд на 10, не більше.
БЕЗПЕКА
Я вважаю, що напередодні Водохрещення рятівники повинні оглянути місце для пірнання, повідомити через всі засоби масової інформації на яких водоймах можна занурюватись і де саме, встановити такі банери у спеціально відведених місцях. Також рятувальники повинні ставити банери, там де вказується в яких місцях, в яких водоймах можна пірнати і в яких безпечна вода з бактеріологічної точки зору. В місці, де ви збираєтесь занурюватись, не повинно бути якихось огорож, камінців, дротів. Пам’ятайте, що занурення у воду низької температури – це теж фактор ризику. Трапитись може той же гіпертонічний криз, переохолодження, людина може втопитися, або її схопить судома. Тож не забудьте теплі речі, гарячий чай, необхідні засоби особистої гігієни, і ніякого алкоголя!
АЛКОГОЛЬ – ЧОМУ НІ?
Алкоголь, як ми всі знаємо, розширює кровоносні судини, і переохолодження у людини буде скоріше, ніж коли людина не вживає алкоголь перед пірнанням. Відмороження може бути як загальне, так і місцеве, а також можуть бути судоми. Тому не треба вживати перед пірнанням алкоголь! Також алкоголь може здійснювати підвищення артеріального тиску і викликати ті ж судинні катастрофи, як гіпертонічні кризи, інсульти або інфаркти.
ПІСЛЯ ВОДОХРЕЩА ЗВЕРНЕНЬ БІЛЬШАЄ
Так, нажаль, кількість звернень до сімейного лікаря збільшується, оскільки люди не готуються до цього ритуалу морально, фізично та нехтують порадами лікаря. У багатьох людей, які страждають серцево-судинними захворюваннями, – після пірнання підвищується тиск, тому що холодна вода – це стресовий фактор для судин.
Читайте також: