Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) відмовився забороняти екстрадицію в Нідерланди Володимира Цемаха, якого підозрюють у справі про збиття малайзійського “Боїнга”.
Про це повідомив адвокат підозрюваного Анатолій Кучерена.
“Розчаровані рішенням ЄСПЛ відхилити наш запит на схвалення забезпечувального заходу, який дозволив би заборонити екстрадицію Цемаха в Нідерланди”, – говорить Кучерена.
Він зазначив, що попри таке рішення Страсбурзького суду, буде шукати інші шляхи відстоювання інтересів його підзахисного. Кучерена додав, що особисто не отримував офіційну відповідь від Страсбурзького суду.
“Не менш дивним видається твердження ЄСПЛ щодо того, що на мою адресу своєчасно направлялися відповіді на всі звернення. Я нічого не отримував від ЄСПЛ, не зрозуміло, куди це все надсилали” – каже адвокат.
Нагадаємо, в липні 2019 року СБУ затримала екс-бойовика Володимира Цемаха, колишнього начальника протиповітряної оборони так званої “Слов’янської бригади “ДНР”. Його відправили у СІЗО. Слідчі з’ясували, що у 2015 році в інтерв’ю бойовик розповів, як допомагав сховати ЗРК “Бук” та членів його екіпажу. Спочатку український прокурор у справі МН17 заявив, що Цемах вважається свідком та буде давати свідчення по відеозв’язку в суді 9 березня 2020 року у Гаазі.
Пізніше ж українське видання TheБабель оприлюднило лист від прокурора Нідерландів, де вказано, що нідерландські слідчі тепер вважають Цемаха не свідком, а підозрюваним. Вони попросили тримати колишнього “зенітника” під вартою до допиту.
Наприкінці серпня 2019 року Цемаха спочатку відправили під варту до кінця жовтня. Однак вже 5 вересня Київський апеляційний суд скасував арешт та відпустив бойовика під особисте зобов’язання. Його видали Росії в рамках обміну. Тоді в Україну повернули Сенцова, Кольченка, Балуха, моряків та ще кількох політичних в’язнів.
На початку грудня 2019 року Служба безпеки України оголосила, що Цемах переховується від слідства. В СБУ зазначили, що дата зникнення бойовика – 23 вересня 2019 року. Його звинувачують за статтями “терористичний акт” і “сприяння терористичній організації”.
Перед Новим роком Цемах звернувся до ЄСПЛ зі скаргою проти України та Нідерландів через дії правоохоронців обох країн, які нібито порушували його права. Для екстрадиції Цемаха не було перешкод, оскільки він є громадянином України.
Читайте також: