Часівоярський вогнетривкий комбінат (ЧВК) приніс у 2019 році 102 тис гривень прибутку, при тому що в позаминулому році підприємство мало чистий збиток понад 5 млн грн. Журналісти Вільного радіо дізналися про те яка ситуація наразі на підприємстві, яке фактично “утримує” місто Часів Яр.
“Починаючи з цього року дуже серйозні проблеми у металургів, а вони — основні споживачі наших вогнетривів. Ситуація нелегка, а ще й цей карантин, він теж буде заважати в просуванні на ринку і може серйозно вплинути на експорт. Поки що немає заборони експорту, то ми постачаємо. Наразі ми маємо набагато менше замовлень, ніж здатні виконати. І це викликає дуже серйозну тривогу”, — розповідає керівник наглядової ради підприємства Валентин Лук’янов.
За даними ЗМІ, діяльність підприємства контролює колишній народний депутат Владислав Лук’янов, який формально має 24% акцій заводу.
Щодо фінансових показників, то у порівнянні з позаминулим роком у 2019 році поточні зобов’язання комбінату зменшилися на понад 47% (до 25,8 млн грн), а активи ЧВК скоротилися на майже 6% (до 318 млн грн). Про це йдеться в Інформації про основні показники фінансово-господарської діяльності за звітний 2019-й рік та попередній. Її підготували до чергового збору акціонерів підприємства, яке запланували на 24 квітня.
“Комбінат має менше боргу по поточних платежах. Це залежить від календаря експортних поставок та оплат за них. Щодо другого показника — для того, аби звести кінці з кінцями, ми вимушені продавати ті запаси, які ми маємо, а не тільки готову продукцію. Це і запчастини, і різні матеріали. Все що маємо, ми продаємо, тому що потрібні кошти”, — розповідає голова наглядової ради.
На анонсованих зборах акціонерів підприємство збирається змінити тип товариства — з публічного на приватне.
“До публічного товариства висувають більше вимог. Для приватного простіше документація, й вимоги до складу керівних органів зменшуються, більш демократично”, — каже Лук’янов.
Зазначимо, з 2019 року контрольний пакет акцій комбінату хоче мати бізнесмен Рінат Ахметов. Його компанія VESCO подала документи на купівлю акцій.
“Це питання поки що рішення не має. Цей процес не завершений — ані “да”, ані “ні” — він затягнувся вже більше, ніж на рік. Як тільки рішення буде прийняте, ми одразу його опублікуємо. Я не хочу про це говорити, оскільки є домовленість між продавцем та покупцем акцій, що ця інформація не підлягає розголошенню до завершення правочину. Все як було, так і залишилось. А компанія “Vesco Limited” бажає придбати більше ніж контрольний пакет акцій комбінату, але поки в неї немає всіх рішень дозвільних органів, щоб здійснити цей правочин”, — каже Лук’янов.
Дозвільні документи має надати Антимонопольний комітет (АМКУ). Це стандартна процедура. Часом вона проходить швидко і дозвіл на придбання акцій видають після першого ж розгляд на засіданні. Але в цьому випадку в АМКУ відкрили окрему справу.
Комітет забороняє купівлю-продаж, якщо вона призводить до монополізації чи суттєвого обмеження конкуренції (на всьому ринку або в значній його частині). Тобто АМКУ побачив такі ризики у випадку продажу акцій комбінату в Часів Ярі та перевіряє інформацію.
Додамо, за словами голови наглядової ради вогнетривкого комбінату, наразі у них працює 935 людей. За даними, підготованими для анонсованого збору акціонерів, наприкінці 2019 року тут працювали 1013 людей. Тобто за 3 місяці кількість працівників скоротилась на 78 людей.
Читайте також: