Зображення до посту Частина союзників України розмірковує про відправку своїх військ на допомогу ЗСУ: що відомо
Військові НАТО під час навчань. Ілюстративне фото: Associated Press

Минулого тижня українські союзники активно заговорили про можливу відправку до України військових із країн-членів НАТО. Розповідаємо, що відомо про потенційне прибуття західних військ станом на 2 березня 2024 року.

Деякі союзники України на другу річницю повномасштабного вторгнення раптово активізували розмови щодо відправлення своїх військових до України. Найактивнішою в цьому напрямку стала Франція, однак кілька інших держав також висловили свою зацікавленість у такій підтримці ЗСУ.

Позиція Франції

Розмови про залучення військ західних союзників України активізувалися після заяви, яку зробив президент Франції Емманюель Макрон 26 лютого. Тоді про це повідомив кореспондент видання “Суспільне” з Франції.

“Ми це обговорили (відправлення військ до України разом з іншими українськими союзниками, — ред.). Наразі консенсусу щодо відправлення військ немає. Але в цьому питанні в майбутньому нічого не слід виключати. Ми зробимо все можливе, щоб Росія не змогла виграти цю війну”, — сказав тоді Макрон.

Його заява викликала невдоволення серед частини країн-членів НАТО. Зокрема, у США та Німеччині нагадали, що ні в якому разі не допустять участі своїх військових у російсько-українській війні.

Та після критики Макрон продовжив наполягати, що його заява не була помилковою.

“Це досить серйозні питання; кожне слово, яке я говорю з цього приводу, є зваженим, продуманим і виваженим”, — цитує президента Франції Радіо Свобода, посилаючись на агенцію AFP.

Більш чітко позицію Франції стосовно цього питання окреслив прем’єр-міністр держави. 28 лютого він сказав, що французька влада допускає відправлення своїх військовослужбовців до України. Там вони нібито можуть зміцнити систему ППО, допомогти українському війську з навчанням новобранців та захистити українські кордони.

Втім, наразі конкретних планів щодо прибуття французької армії до України немає, хоч ця тема динамічно розвивається протягом останнього тижня.

Формально кожен член альянсу має право залучати свої війська до “індивідуальних дій”, не запрошуючи НАТО в цілому. Про це говорив колишній генсек альянсу Андерс Расмуссен в інтерв’ю виданню The Guardian у червні 2023-го.

Позиція Канади

Прем’єр-міністр Канади 29 лютого висловив готовність відправити до України обмежену кількість канадських військовослужбовців. Вони, як планують у Канаді, не будуть брати участі в бойових діях, але можуть допомогти ЗСУ з навчанням. Про це прем’єр сказав у інтерв’ю виданню Toronto Star 29 лютого.

Позиція Нідерландів

У Нідерландах можливість відправлення своїх військ до України не відкидають, але вважають таку опцію крайнім варіантом. Про це заявив очільник Генштабу армії Нідерландів Онно Ейхельсгей, повідомляють у NL Times. За переконанням військового, країни Європи повинні бути “готовими до всього”.

Позиція України

28 лютого президент України Володимир Зеленський сказав, що обговорював з Емманюелем Макроном “нові ідеї, спрямовані на посилення України”. Президент Франції може обговорити їх зі своїм українським колегою в середині березня, коли перший приїде з візитом до України. Втім, Україна вітає всі ініціативи, спрямовані на посилення її боротьби проти російських окупантів. Слова президента передали у виданні “Слово і діло”. 

Позиція Росії

Президент країни-агресорки Володимир Путін 29 лютого вчергове вдався до ядерних погроз, однак тепер спрямував їх на країни НАТО, які надішлють свої війська до України. Слова Путіна передає “5 канал”.

“Наслідки для можливих інтервентів будуть набагато трагічнішими. Вони повинні розуміти, що у нас теж є зброя, яка може вражати цілі на їхній території. Все це реально загрожує конфліктом із використанням ядерної зброї, а значить, знищенням цивілізації. Вони що, цього не розуміють?” — заявив Путін, не роз’яснивши, чому його військові в Україні не є інтервентами.

Нагадаємо, 26 лютого президент Франції оголосив про створення “коаліції далекобійного озброєння”, яка повинна буде підтримувати Україну боєприпасами середнього та великого радіуса дії.


Завантажити ще...