Національний природний парк “Святі Гори” протягом повномасштабного вторгнення Росії зазнав збитків на понад 537 мільярдів гривень. На території парку тривали бойові дії у 2022 році, а у 2024-му він пережив масштабну лісову пожежу, спричинену обстрілом. Фахівці зазначили, що завдана екології шкода позначиться, зокрема, на здоров’ї майбутніх поколінь.
Про це повідомили на офіційній Facebook-сторінці національного природного парку.
Станом на 1 квітня 2025 року найбільшими категоріями збитків, завданих “Святим Горам”, є:
Ці дані повинні в майбутньому стати основою для міжнародних позовів до Росії стосовно відшкодування, а також розробки програм відновлення та фіксування екологічних злочинів.
“Знищені екосистеми, спалені ліси, отруєне повітря — це довготривалі наслідки війни, які позначаться не лише на природі, а й на здоров’ї майбутніх поколінь. Природа потребує нашої підтримки та відновлення! Закликаємо долучатися до ініціатив із захисту довкілля!”, — додали в “Святих Горах”.
Навіть через два роки після завершення бойових дій на території “Святих Гір” тривало розмінування. У жовтні 2024 року там знаходили боєприпаси до гранатометів та мінометів.
Насадження в парку поступово намагаються відновлювати, зокрема експериментальними методами. Зокрема в грудні 2024 року парк засаджували дубами разом із соснами. Саджанці садили близько один до одного, і лісовики вважали, що цей метод дозволить відновлювати “Святі Гори” швидше: приживеться один із двох саджанців, який виявиться найсильнішим. Результати експерименту ще невідомі, однак, якщо вони будуть позитивними, фахівці планують продовжити роботу в “Святих Горах” за цим методом.
У березні 2025 року в “Святих Горах” висадили додаткові 4 тисячі саджанців сосни. У коментарі для Вільного радіо директор національного природного парку зауважив, що ця кількість не є великою, однак фахівці продовжать роботу в цьому напрямку.
“Головне, що люди роблять щось на майбутнє. Аби наші внуки побачили, що навіть у такий тяжкий час займалися відновленням. Коли наступить мир та перемога, тоді люди будуть з більшим бажанням це робити, думаю знайдемо спосіб відновити цю перлину Донеччини”, — резюмував директор НПП “Святі Гори”.
Нагадаємо, на рекреаційному пункті “Озеро Бездонне”, яке розташоване у Святогірську, фахівці НПП “Святі гори” висадили 40 кущів самшиту в межах роботи з відновлення зелених зон. Співробітники парку зазначили, що рослина буде прикрашати ландшафт озера круглий рік, адже вона є вічнозеленою.