Із заступником директора КП “Бахмут вода” та головним інженером обговорили якість води у місті, стан труб, якими вода надходить до споживачів, та ризик відключення водопостачання, у раді знеструмлення “Води Донбасу”. Детальніше – у матеріалі.
В ефірі Вільного радіо актуальне інтерв’ю, і сьогодні будемо говорити про тему водопостачання. Як в місті, так і спробуємо розібратися в системі в цілому.
Про роботу комунального підприємства “БАХМУТ-ВОДА”, тарифи, ремонтні роботи, і проблеми, на які скаржаться споживачі. Про це запитаємо у заступника директора комунального підприємства Дмитра Подкуйка і виконуючого обов’язки головного інженера підприємства Сергія Марохіна.
У студії Діана Шароді. Почнемо з цифр. Дмитро, питання до вас, за даними вашого звіту за 2018 рік, “БАХМУТ-ВОДА” надає послуги водопостачання більш ніж 72 тис споживачів. Це тільки жителі міста чи ні?
Дмитро Підкуйко: Це жителі міста і району: Бахмут, селище Опитне, Іванівське, Кліщіївка, Ягідне, Іванград. Соледар вже відійшов.
Діана Шароді: І скільки це приблизно води в рік? Є ж конкретні дані?
Дмитро Підкуйко: 4 млн 230 кубометрів на рік.
Діана Шароді: Дмитро, хочу запитати про вашу особисту оцінку роботи підприємства. Ви п’єте воду з-під крана вдома або на роботі?
Дмитро Підкуйко: Так, звичайно.
Діана Шароді: Тепер нам допоможуть знання інженера підприємства. Вранці ми набрали стакан води, щоб оцінити її разом з вами. Сергій, могли б ви як споживач і представник підприємства, описати, що бачите і чому саме так виглядає наша вода з-під крану?
Сергій Марохін: Вода виглядає прозорою, відсутня мутність, запаху немає, на смак відмінна. Я теж п’ю завжди воду з крана.
Діана Шароді: Опишіть яким шляхом вода приходить до споживачів.
Сергій Марохін: З якого району?
Діана Шароді: Центр міста.
Сергій Марохін: До вас вода приходить з Красносільського водозабору, там свердловини. Це артезіанські свердловини, чиста вода, крейдяні гори. Звідти насосами качають на західний резервуар, який знаходиться біля другої школи. Звідти розподіляється в мережі вже, на споживачів.
Діана Шароді: В якому стані ті труби, по яких вода приходить до споживачів?
Сергій Марохін: По ситуації в цілому, 50% труб зношені.
Діана Шароді: У всі райони міста такий самий шлях поставки води і умови обробки?
Сергій Марохін: Ні, не в усі. З Красносільського та Кліщіївского водозаборів ми подаємо воду на селище Цветмет, частина центру міста, Собачовка, Будьонівка, Західний мікрорайон, вулиця Ювілейна. А східна частина міста живиться з Артемівської фільтрувальної станції.
Діана Шароді: Кілька споживачів, з якими ми спілкувалися перед інтерв’ю, скаржаться на низьку якість води, а саме: на приладах і склі залишається наліт. Чому так?
Сергій Марохін: Тому що крейда, вона дає осад.
Діана Шароді: Як часто відбувається моніторинг стану якості води?
Сергій Марохін: Щодня. У нас є своя спеціалізована лабораторія, яка робить проби, слідкує за якістю води.
Діана Шароді: Де публікуються результати?
Сергій Марохін: Ми для себе ведемо, і повідомляємо санстанцію. Споживачам, якщо вони дають заявку, теж відправляємо.
Діана Шароді: Дмитро, як представник керівництва, розкажіть: який відсоток втрати води?
Дмитро Підкуйко: За підсумками 2018 року він становить 37%.
Діана Шароді: Я читала, що це середній показник по Україні. Але через що показник втрат води настільки високий?
Дмитро Підкуйко: Справа в тому, що відповідно до індивідуальних технологічних нормативів використання питної води, які затверджені по нашому місту, з урахуванням особливостей нашого міста, нормою є 32%. У нас 37%. Якщо взяти позаминулий рік, то це було майже 50%. Тобто за період 2017-2018 року було знижено приблизно на 13%, я вважаю що це дуже хороший показник, якого вдалося досягти завдяки злагодженій роботі по ліквідації аварійних ситуацій, по обладнанню приладів обліку води, і ця робота триває далі. Тому ми думаємо, що в найближчі кілька років відсоток втрат води вдасться знизити до нормативного рівня.
Діана Шароді: Для того, щоб оперативно усувати пориви і лагодити окремі ділянки, є “засувки”. Для тих, хто не працює в комунальній сфері я попрошу вас, Сергій, пояснити що це, як багато їх у нас в місті?
Сергій Марохін: Це механізм, який перекриває, в даному випадку воду.
Діана Шароді: Який рівень їх зношеності?
Сергій Марохін: Такий же, як і зношеність труб.
Діана Шароді: Як я розумію, найбільше втрат води відбувається саме через аварію на лініях водопостачання? Чи ні?
Дмитро Підкуйко: Ні.
Діана Шароді: А з яких причин?
Дмитро Підкуйко: Дві причини основні: несанкціонований відбір води, тобто крадіжки, і аварії.
Діана Шароді: Які планові і позапланові ремонти застарілих труб провели за 2018 рік?
Дмитро Підкуйко: Для поліпшення роботи системи водопостачання та скорочення наднормативних втрат за 2018 рік було замінено 13,8 км водопровідних мереж загальною вартістю 52 млн 670 тис грн. З них 6 км за рахунок коштів підприємства, і 7,8 км за рахунок коштів бюджету різного рівня.
Діана Шароді: Хто платить гроші за воду, яка пішла по суті нікуди внаслідок аварії або прориву?
Дмитро Підкуйко Ці витрати покриває підприємство.
Діана Шароді: Розкажіть про цей механізм докладніше. Як вираховується саме вартість втраченої води?
Дмитро Підкуйко Методом прямого рахунку: подана вода в мережу мінус реалізована вода.
Діана Шароді: Як це зазначається в платіжках?
Дмитро Підкуйко: В тариф вже включено 30% втрат незалежно від того, скільки втратило підприємство. Згідно з механізмом формування тарифу, це не більше 30%.
Діана Шароді: Якщо проводиться певна профілактична робота, і припиняється подача води, як про це повідомляють населенню?
Дмитро Підкуйко: Через ЗМІ, сайти місцеві. На сьогоднішній день це найбільш оперативний спосіб. Були думки, щоб зробити це через смс-повідомлення, але ми зіткнулися з тим, що часто споживач, перебуваючи в одному місці, може реєструвати свій телефон як мешканець, що живе за іншою адресою. Тому вирішили від цієї ідеї відмовитися.
Діана Шароді: Коли і як ви попереджаєте про початок робіт?
Дмитро Підкуйко: Справа в тому, що роботи бувають планові і позапланові. Якщо це планові, то намагаємося завчасно – 2-3 дні. Якщо позапланові, то повідомити не виходить.
Діана Шароді: Перейдемо від планових робіт до ліквідації аварій. Якщо вам повідомляють про аварію або пориви, як і де це фіксується?
Дмитро Підкуйко: Це реєструється в журналі, в паперовому варіанті. І в електронному варіанті на ПК.
Діана Шароді: Як швидко ремонтна бригада виїжджає на місце?
Дмитро Підкуйко: Після отримання інформації про аварійну ситуацію, служба виїжджає на місце, оцінює ступінь складності роботи, і після цього приймається рішення про дату початку робіт. Різні бувають ситуації, буває що потрібно додатково узгодження і зі службами, у яких там можуть проходити комунікації (зв’язок, електроенергія, тепло).
Діана Шароді: Як призначають відповідального за проведення роботи на аварійній ділянці?
Дмитро Підкуйко: У кожній бригаді є бригадир, він відповідальний. Також у бригадирів є керівники, майстер, начальник ділянки. Вони всі відповідальні.
Діана Шароді: Дмитро, розкажіть, будь ласка, за чий рахунок проводять ремонти?
Дмитро Підкуйко: Або за власні кошти, або за бюджетні.
Діана Шароді: Що означає “власні”?
Дмитро Підкуйко: Власні – це кошти, які отримані внаслідок господарської діяльності підприємства. Ну, грубо кажучи, за рахунок тарифу.
Діана Шароді: Як фіксують витрачені кошти?
Дмитро Підкуйко: На підприємстві ведеться абсолютно прозорий бухгалтерський облік. Все відповідно до чинного законодавства.
Діана Шароді: Яким чином оцінюється ступінь виконання або невиконання роботи? (Показник ефективності)
Дмитро Підкуйко: Шляхом проведення гідравлічного випробування відремонтованої ділянки мережі.
Діана Шароді: Як це більш просто описати для слухачів?
Дмитро Підкуйко: Якщо на ділянці проводилася ліквідація аварії, то подається тиск, і дивимося, чи є витік.
Діана Шароді: Якщо для вашого ремонту довелося розрити дорогу або тротуар, з ким комунальне підприємство це погоджує?
Дмитро Підкуйко: З управлінням розвитку міського господарства, і зі службами, у яких можуть там проходити комунікації.
Діана Шароді: Як це документально фіксується?
Дмитро Підкуйко: Складається акт.
Діана Шароді: Хто відповідає за відновлення покриття?
Дмитро Підкуйко: Наше підприємство.
Діана Шароді: І хто це фінансує?
Дмитро Підкуйко: Бюджет підприємства.
Діана Шароді: Дмитро, в декількох інформаційних запитах від Вільного радіо ми просили надати акти виконаних робіт. Розкажіть, будь ласка, чи існують все-таки вони? Безпосередньо акти або якийсь певний облік. (Йдеться про те, як ми, як споживачі, можемо переконатися в тому, що роботи дійсно були виконані на конкретному об’єкті, в конкретний день, і на це були витрачені кошти).
Дмитро Підкуйко: Згідно з положенням і стандартами бухгалтерського обліку, акт виконаних робіт складається тільки в тому випадку, якщо він потрібен для стороннього споживача. Для внутрішнього користування акти не потрібні, і ніякої нормативно-правовий акт не зобов’язує підприємство їх складати.
Діана Шароді: А Якщо йде ремонт, на нього витрачають певні кошти?
Дмитро Підкуйко: Складається дефектна відомість, кошторис. Все це оцінюється і списується на витрати підприємства.
Діана Шароді: Як можна споживачам тоді переконатися, що аварію ліквідували, і на неї витратили певну суму грошей?
Дмитро Підкуйко: Справа в тому, що аварії на системах водопостачання важко приховати. І будь-якому споживачеві буде видно, якщо проблеми не виправили. Тільки так. А скільки витрат понесено – тільки піти і заглянути головному бухгалтеру в комп’ютер.
Діана Шароді: Дмитро, зараз на рівні області активно обговорюють питання відключення електроенергії у “Води Донбасу”. Я коротко нагадаю в чому суть ситуації: за новим законом всі водоканали повинні підписати договори з постачальником електроенергії. Поки цього не сталося, є компанія останньої надії “Укрінтеренерго”. Ця компанія повинна 3 місяці в перехідний період поставляти електроенергію для хто не визначився з постачальником. Так ось ця компанія останньої надії не підписує договір з “Водою Донбасу” (і не тільки) через борги за світло. За інформацією голови області, борг склав 270 млн грн. Як від “Води Донбасу” залежить компанія “Бахмут Вода”? Що загрожує споживачам, у разі повного відключення “Води Донбасу” від електропостачання?
Дмитро Підкуйко: Від електропостачання КП “Вода Донбасу” “БАХМУТ ВОДА” залежить безпосередньо. Тому що “Вода Донбасу” є для нас основним джерелом питної води, якщо компанія залишиться без електроенергії, то, я думаю, найближчим часом приблизно 60% споживачів міста і району залишаться без водопостачання.
Діана Шароді: Які це вулиці, райони? Хто в підсумку залишиться з водою?
Дмитро Підкуйко: Східна частина, центр, Ступки.
Діана Шароді: Чи є у “Бахмут Води” будь-які резервуари, які б створювали певний водний запас? На випадок серйозної аварії або відключення.
Дмитро Підкуйко: На жаль, немає. Є тільки власні свердловини, це Кліщіївський і Красносільський водозабори. Але їх продуктивність не дозволяє забезпечити всіх споживачів на 100%.
Діана Шароді: Під час обговорення цього питання на обласному рівні, глава Донецької облдержадміністрації Олександр Куць заявив, що причина боргу – борги на місцях. У списку найбільших боржників за воду Маріуполь, Покровськ, Краматорськ, Бахмут та Костянтинівка. Так скільки повинен сплатити боргу Бахмут?
Дмитро Підкуйко: З перерахованих вище міст ми повинні найменше – 32 млн (гривень, – ред.). Лідер з них, за моєю інформацією, Маріуполь, далі Слов’янськ зі штрафними санкціями, це 90 млн боргу, Покровск, Краматорськ.
Діана Шароді: Кожне місто індивідуально вирішує питання боргу. Чи є план у “Бахмут води”? Вже є конкретні домовленості щодо погашення заборгованості? Якщо так, то які?
Дмитро Підкуйко: За моєю інформацією, це питання вирішилося по всіх містах однаково. З “Водою Донбасу” був укладений договір про реструктуризацію заборгованості. На нашу місту це три роки.
Діана Шароді: Так, а у самої “Бахмут води” є договір з енергопостачальником за новими правилами? Якщо так, то: з якою компанією і на яких умовах? Скільки “Бахмут вода” повинна сплатити боргу за світло?
Дмитро Підкуйко: Так, звичайно, і платимо ми своєчасно. Боргів немає. З ДТЕК.
Діана Шароді: Водопостачанню Донецької області зараз приділяють багато уваги. Є міжнародні організації, які допомагають налагоджувати водопостачання, надають кредити або допомогу безоплатну. Як ви шукаєте собі помічників і до кого зверталися, щоб знайти додаткові шляхи фінансування на поліпшення стану мереж?
Дмитро Підкуйко: Ми зараз тісно працюємо з ЮНІСЕФ. В рамках цієї співпраці ЮНІСЕФ зараз проводить комплексний аудит нашого підприємства, і за результатами цього аудиту нашому КП будуть виділені якісь матеріали для поліпшення якості роботи. Може це буде насосне обладнання, може труби великого діаметру. Але так чи інакше, йдеться про солідні суми. І ми дуже великі надії на це покладаємо.
Діана Шароді: Який план розвитку підприємства на наступні 5 або 10 років? Чого очікувати споживачам?
Дмитро Підкуйко: Так, є програма оптимізації, програма реформування. Розробляється програма соціально-економічного розвитку, і в усіх програмах ми намагаємося максимально брати участь. І, мені здається, що наше підприємство серед міст супутників приваблює найбільше кошти. У цьому плані нам є чим похвалитися. Всі програми націлені на заміну старих мереж, і поліпшення якості води.
Діана Шароді: Перейдемо до наступного блоку нашого інтерв’ю. Він буде складатися з питань наших слухачів і читачів в соц.мережах. Напередодні ми запитали їх думку з приводу роботи комунального підприємства “Бахмут вода”, і запропонували поставити запитання. Зазначу, що були ті, кого все влаштовує. Але ми оголосимо проблемні моменти.
– Чому часто вода зникає на цілий день (вранці після 9-10 і до 16-17 годин)? Без попереджень і повідомлень. Чому влітку воду відключають щодня майже на весь день? Це мова про Західний мікрорайон.
Дмитро Підкуйко: Ну я хотів би, щоб споживачі розуміли, що воду просто так не відключать. Будь-яка відсутність води – це аварійна ситуація, найчастіше. На сьогоднішній день близько 50% водопровідних мереж повністю зношені. Щоб ви розуміли, з 590 км мереж 240 повністю вичерпали термін своєї служби.
Діана Шароді: Чи готова “Бахмут-Вода” до приходу на ринок конкурента? Чи бачите Ви можливість утримати позиції? І що будете робити в першу чергу, якщо в Бахмут прийде нова сучасна компанія Вашого профілю?
Дмитро Підкуйко: Ну, у нас вже був сумний досвід сучасної компанії, яка називалася “Артемівськ Водоканал”. Нічого доброго з цього не вийшло.
Діана Шароді: Чи проводилися в КП антикорупційні перевірки? Який результат?
Дмитро Підкуйко: В кінці минулого року на нашому підприємстві проводився аудит. Аудиторська фірма з Харкова була залучена через систему “Прозорро”. Результати можна знайти на сайті Бахмутського міської ради, або Абонент Інфо. Яких-небудь серйозних порушень на підприємстві не знайшли, ніякої подвійної бухгалтерії, ми працюємо суворо в правовому полі.
Діана Шароді: Яка процедура роботи з юридичними особами? Яким чином КП має отримувати показники від юридичних осіб?
Дмитро Підкуйко: Відповідно до договорів, представники юридичних осіб повинні бути в службу реалізації для надання свідчень. Раз на квартал ми намагаємося самі виходити на місця і фіксувати показання.
Діана Шароді: І невелике бліц-опитування наостанок. Дмитро, попрошу відповідати вас. Що краще не зливати в каналізацію?
Сергій Марохін: Нічого не виливати, крім господарсько-побутових рідин.
Діана Шароді: Куди скаржитися на не зариту яму після ремонту труб від “Бахмут води”?
Дмитро Підкуйко: В “Бахмут воду”.
Діана Шароді: А на відкритий люк водоканалу посеред тротуару?
Дмитро Подкуйко: В “Бахмут воду”. До речі, якщо люк, то це не означає що він 100% від водоканалу.
Діана Шароді: З огляду на стан труб, по яких проходить вода і всі обробки, наскільки безпечно пити на постійній основі кип’ячену воду вдома?
Дмитро Підкуйко: На сьогоднішній день я не чув про факти отруєння. Вона повністю придатна для вживання.
Сергій Марохін: По-моєму, на початку нашої дискусії я пробував воду, і ніхто ще не помер.
Дмитро Підкуйко: Добре себе почуваєш?
Сергій Марохін: Поки так (посміхаються, – ред)
Діана Шароді: Чому потрібно економити воду?
Дмитро Підкуйко: Тому що запаси води не безмежні, і потрібно раціонально їх використовувати. Є точки земної кулі, де вода на вагу золота, де її тільки привозять.
Діана Шароді: Дякую вам за пояснення і коментарі, я нагадаю, що сьогодні в студії Вільного радіо ми говорили з заступником директора комунального підприємства “БАХМУТ-ВОДА” Дмитром Підкуйко, а також з інженером підприємства Сергієм Марохіним. У мікрофона працювала Діана Шароді.