Уродженець Одеси Михайло Долгов виступав проти євроінтеграції України та підтримав війну на сході у 2014-му. Через страх бути затриманим українськими спецслужбами Долгов переїхав жити до окупованого Донецька. Слідчі довели, що чоловік допомагав бойовикам “ДНР” та передавав їм спальні мішки, термобілизну, автівки тощо. За пособництво державі-агресорці Долгова заочно засудили.
Вирок Михайлу Долгову 29 серпня виніс Приморський районний суд Одеси.
За даними обвинувачення, до літа 2015 року Михайло мешкав в Одесі й “був прихильником комуністичних поглядів”. Крім того, чоловік підтримував анексію Криму та російську агресію на сході й “підшукував способи їй сприяти”. Через це Долгов вирішив переїхати до тимчасово окупованого Донецька, а 19 травня 2017-го отримав “паспорт громадянина ДНР”.
На ютуб-каналі добровольчого руху “Інтербригади”, створеного незареєстрованою російською партією “Інша Росія” для участі у війні на сході на боці “Л/ДНР”, опублікували інтерв’ю з Михайлом Долговим. З цього відео можна дізнатися більше про “партизана-підпільника” з Одеси. Зокрема, на відео Долгов сидить у російській військовій формі та розповідає про те, як на початку війни на сході підтримував антиукраїнські настрої.
“У нас було декілька груп, які згодом злилися в те, що потім назвали “одеським підпіллям”. Фактично всі були цивільними. Я автомат востаннє в школі тримав. І не служив. І от ми всі були вимушені вчитися воювати з противником. <…> Чому Одеса не може бути російською Одесою? <…> Ті, хто прийняв особливий культурний код, який формувався тисячу років, як свій, ми об’єднані в це плем’я “російський народ” незалежно від генетичних особливостей…” — розповідає Долгов.
На сторінці Михайла у забороненій в Україні соцмережі “Однокласники” можна знайти серію фото з Антимайдану в Одесі, датовану січнем 2014 року. 3-го травня 2014-го Долгов опублікував емоційний допис, де нарікав на те, що українській владі вдалося зупинити “русскую весну”.
[info]“Русская весна” — це серія акцій, проведених за участі російських спецслужб, найманців та “антимайданівців” у східних та південних регіонах України в лютому-травні 2014-го. [/info]
“У мене є кийок — і більше НІЧОГО. Росія не дала нам ні “калашів”, ні грошей для лікування. Я сьогодні отримав три травми на Грецькій (вулиця в Одесі, — ред.) середнього ступеня. Можливо, я боягуз, але я не готовий вмирати за компанію. Сьогодні в Одесі вбили щонайменше 50 людей, здебільшого беззбройних. У жодному місті Руїни, хай буде вона проклята, не вбивали стількох людей!” — висловився Долгов.
За даними слідчих, у січні 2023-го Михайло став волонтерити на користь так званої “армії ДНР”. Зокрема, чоловік передав “народній міліції ДНР” (яка підпорядковується командуванню Збройних сил РФ) 3 бочки рідини для артилерії “ПОЖ-70”, пічки-“буржуйки”, 240 комплектів термобілизни, 50 спальних мішків, 150 пар рукавиць, гігієнічні засоби, одяг та інші речі. Також чоловік передав автомобілі “Нива” й УАЗ та навушники. Відео про це Долгов опублікував в одному з телеграм-каналів.
Михайла Долгова судили заочно: на виклики до зали суду він не зреагував, адже мешкає на окупованій території. Водночас у суді допитали низку свідків, які бачили Долгова ще до того, як він виїхав у Донецьк. Вони розповіли, що Михайло підтримував Росію та ходив на відповідні мітинги. Одна зі свідкинь пригадала слова матері Долгова про те, що її син “втік, бо підтримував Росію, хотів, щоб тут була Малоросія, і тому поїхав реалізовувати свою позицію”. Ще однією причиною для виїзду в окупацію, з її слів, стало те, що Долгов “побоювався СБУ”.
На відео, що стали доказами у справі, Михайла Долгова опізнала його тітка.
Приморський райсуд Одеси визнав фігуранта винним у порушенні статті 111-2 Кримінального кодексу України “Пособництво державі-агресору” та заочно присудив йому 12 років позбавлення волі. Також на 12 років Долгову заборонили обіймати посади в органах державної влади, а все майно постановили конфіскувати.
Інтереси Долгова захищала адвокатка з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яку фігуранту забезпечила держава. Вона просила ухвалити виправдувальний вирок бо, на її думку, “наведених доказів недостатньо для висновку про винуватість”. Однак суд визнав ці слова необгрунтованими й заявив, що винуватість Долгова “доведено сукупністю зібраних вагомих, чітких і узгоджених між собою доказів”. Адвокатка Долгова мала 30 днів, аби подати апеляційну скаргу, проте не зробила цього. Тож вирок набув законної сили.
Цей матеріал є частиною серії про воєнні злочини в Україні, створеної у партнерстві з JusticeInfo.net — Fondation Hirondelle.