В грудні в тимчасово окупованих районах Донецької області майже вдвічі зросли ціни на курку, ковбасу та яйця. Місцеві скаржаться, що їм важко купляти найнеобхідніші продукти, а ставленики росіян зробили винними мережі магазинів та продавців. Розбираємось, наскільки впродовж року піднялись ціни на найнеобхідніше та що буде з цінами у т.з. “ДНР” після нового року.
2023 рік починався у т.з. “ДНР” зі скарг на зростання цін на продукти. Впродовж року тема стихла, а в грудні інфопростір т.з. “ДНР” знову заполонили повідомлення про підвищення цін.
Відео: Telegram/Типичный Донецк
Співрозмовник Вільного радіо, який мешкає у Донецьку підтверджує, що купити стандартний набір їжі на тиждень стало суттєво дорожче.
“Коли прошу маму сходити на базар, вона мені каже: “Знаєш скільки зараз все коштує? Давай гроші”, — каже Антон з Донецька (ім’я змінене з міркувань безпеки).
Місцеві пропагандисти також розповідають про ситуацію з цінами.
У самоназваному “Міністерстві економічного розвитку ДНР” спробували спростувати заяви у соцмережах та ЗМІ. Вони розповідають, що ціни піднялись максимум на декілька відсотків.
Порівняємо наскільки ж насправді змінились ціни на продукти на тимчасово непідконтрольній частині Донецької області під кінець 2023 року. Для того, щоб наше порівняння не виглядало упередженим — ми будемо використовувати дані окупаційної влади.
Самоназване “Міністерство промисловості та торгівлі” веде моніторинг цін на основні продукти. Останній звіт був від 7 березня 2023 року. Порівняємо їх з даними від т.з. “Міністерства економічного розвитку ДНР”, яке 15 грудня опублікувало звіт з цінами на їжу.
На початку року молоко коштувало від 64 до 90 рублів за один літр. У грудні за літр молока просять від 79 до 124 рублів.
Тушка курки у березні 2023 року коштувала від 174 до 235 російських рублів за кілограм. Куряче філе (яке завжди коштує дорожче, бо, на відмінну від тушки, вага філе складається з чистого м’яса) у грудні 2023 року коштує від 409 до 475 рублів за кілограм.
Ковбаса варена та варено-копчена у березні коштувала від 208 до 357 рублів за один кілограм. В кінці 2023 року жителі тимчасово окупованих районів можуть купити варену ковбасу за 275-664 рублів за кілограм.
На вищеперерахованих прикладах можна побачити, що деякі продукти зросли у ціні у два рази, а не у 1-4% як пишуть представники підконтрольної Кремлю адміністрації.
Найбільше людей обурюють ціни на яйця. На початку року вони коштували від 71 до 102 рублів за десяток яєць першого сорту.
Представники окупаційних органів влади не робили моніторинг цін на яйця. Однак у мережі чимало фотографій від місцевих з цінами, які сягають до 170 рублів за десяток яєць вищого сорту.
Окупанти звинуватили у високих цінах мережі магазинів та пообіцяли, що штрафуватимуть власників, які підіймали ціни на продукти. З тим, що винні місцеві мережі магазинів згоден і місцевий житель.
“Молочна продукція, яйця, курка та інше… Якщо коротко пояснити, то у Росії існує антимонопольний комітет, але по суті його тут в Донецьку не існує, і ніхто звідти тут не працює. Не вистачає часу, щоб запровадити все”, — пояснює свою думку Антон.
Виробники продукції у фейковій республіці кажуть, що ціни ростуть через подорожчання собівартості.
“Працювати доводиться у важких умовах, коли дуже бракує працівників та дорожчає собівартість корму, палива, ветеринарних препаратів, обладнання, запчастин та інших складових, які входять у собівартість яйця”, — пояснює самоназваний “начальник відділку розвитку тваринництва департаменту регулювання агропромислової політики та продовольства” тимчасово окупованих районів Донеччини Сергій Дзюба.
За спостереженнями співрозмовника Вільного радіо: подорожчання стосується не всіх товарів. Техніка, будівельні матеріали та хімія впродовж 2023 року не зростали різко у цінах.
13 грудня ставленик Кремля в окупованих районах Донецької області Денис Пушилін підписав “закон” про штрафи за завищені ціни.
“Указом глави ДНР та Урядом доручено забезпечити встановлення соціальних або інших заходів на найбільш важливі товари. Моніторинг дотримування встановлених цін буде виконувати Міністерство економічного розвитку. Цей захід дозволить стримати зростання цін на найбільш значущі групи товарів, що знизить соціальну напругу громадян”, — сказав самоназваний “перший заступник голови Народної Ради ДНР” Сергій Прокопенко.
Стримування цін поклали на власників магазинів. Хто не послухається — отримає штраф:
Для громадян штрафи менші — від 2 до 4 тисяч рублів, а для індивідуальних підприємців — від 5 до 10 тисяч рублів. За повторне завищення цін:
Зазначимо, співрозмовник Вільного радіо з Донецька вважає, що ціни на продукти підвищуються з узгодження окупаційної влади і тему боротьби лише використовують для піару. Втім доказів цього у нього немає.
Російське видання “Комерсант” отримало листи від виробників до компаній, які займаються роздрібною торгівлею. Там перші попереджають, що з початком 2024 року вони вимушені підіймати ціни на продукти від 5 до 20%. Це стосується щонайменше молочної продукції, кави, соків, рису та кондитерських виробів.
Оскільки Росія вважає, що тимчасово окупована частина Донецької області нібито є частиною країни-агресорки, то місцеві групи у соцмережах очікують, що чергове зростання цін торкнеться і їх.
Нагадаємо, у відсотковому співвідношенні “бюджет” т.з. “ДНР” мав 87% дотацій від Росії як у січні, так й у листопаді 2023 року. Однак за рік сума, яку псевдореспубліка отримує з російського федерального бюджету, зросла майже удвічі. Крім цього, невідому кількість грошей на потреби тимчасово захопленої частини Донеччини виділяють російські регіони з місцевих бюджетів.